04:43
15.02.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 722
00:11
15.02.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:48
15.02.2024

AP: Ukraina potrzebuje 9 miliardów dolarów na odbudowę swoich obiektów kulturalnych i branży turystycznej

Ukraina będzie potrzebować około 9 miliardów dolarów w ciągu następnej dekady na odbudowę swoich obiektów kulturalnych i przemysłu turystycznego po rosyjskiej inwazji i wojnie — pisze Associated Press.

UNESCO oszacowało, że wzajemnie powiązany sektor kultury i turystyki w kraju stracił w czasie wojny ponad 19 miliardów dolarów przychodów. Agencja podała, że walki uszkodziły 341 obiektów kulturalnych na całej Ukrainie, w tym w stolicy Ukrainy, Kijowie, a także we Lwowie na zachodzie i Odessie na południu.

Agencja oszacowała, że całkowity koszt zniszczenia tych obiektów kultury i tysięcy innych „dóbr kultury” na Ukrainie wynosi prawie 3,5 miliarda dolarów.

23:17
15.02.2024

Rosja ograniczyła ataki dronami w obwodzie chersońskim

Nataliia Humeniuk, szefowa Wspólnego Centrum Prasowego Południowego Dowództwa Operacyjnego poinformowała, że w porównaniu z dniem wczorajszy Rosja dziesięciokrotnie ograniczyła użycie dronów z powodu mgły.

22:48
14.02.2024

Times: Kraje bałtyckie przygotowują się do rosyjskiej inwazji

Kraje bałtyckie wzmacniają tysiąckilometrowy odcinek wschodnich granic, najbardziej bezbronną militarnie część flanki NATO, tzw. „Bałtycką Linię Obrony”, na którą składają się płoty i ponad 1000 bunkrów.

22:16
14.02.2024

Rada Najwyższa Ukrainy debatuje o mobilizacji

Marszałek Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk twierdzi, że w parlamencie toczy się obecnie „wielka dyskusja” na temat poprawek do projektu ustawy o mobilizacji. Drugie czytanie może odbyć się nie wcześniej niż 21 lutego.

21:48
14.02.2024

Francja i Niemcy ogłaszają koalicję na rzecz wsparcia ukraińskiej obrony powietrznej

W środę podczas spotkania grupy kontaktowej ds. obronności Ukrainy minister obrony Francji Sebastien Lecornu zapowiedział utworzenie koalicji na rzecz wsparcia obrony powietrznej Ukrainy wspólnie z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem. 

„Wzmocnienie zdolności Ukrainy w zakresie obrony powietrznej jest niezbędne dla przyszłej ochrony ludności cywilnej. Po uruchomieniu koalicji artyleryjskiej wspólnie z niemieckim ministrem obrony sformalizujemy koalicję wspierającą obronę powietrzną Ukrainy” – powiedział Sejourne.

21:23
14.02.2024

Międzynarodowe koncerny na liście hańby

Wyroby PepsiCo, Mars Inc. i Nestle nie trafią już do ukrainskich żołnierzy na froncie. Koncerny uznano za sponsorów rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Na froncie Ukraińcy muszą się obejść bez Pepsi, batonów Mars, czekolady Nestle
20:59
14.02.2024

F-16 zostaną dostarczone zgodnie z harmonogramem

O wynikach 19. spotkania Grup Kontaktowych ds. Obrony Ukrainy w formacie Ramstein poinformował Minister Obrony Ukrainy Rustem Umerow. Przekazał m.in., że dostawy myśliwców F-16 „będą realizowane zgodnie z harmonogramem określonym w umowach z partnerami”.

Oficjalnie rozpoczęła działalność Zintegrowana Obrona Powietrzna i Przeciwrakietowa Koalicji Zintegrowanej Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej, do której przystąpiło 15 krajów.  Umerow podziękował Niemcom, Francji i USA za ich przywództwo

Wzmocniona zostanie interakcja z partnerami dotycząca systemów bezzałogowych.Oficjalnie ruszyła Koalicja Dronowa, do której przyłączyły się Szwecja, Wielka Brytania, Dania, Niemcy, Litwa, Estonia, Holandia i Łotwa.

20:40
14.02.2024

Putin podpisał ustawę wymierzoną w „łotrów i zdrajców"

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w środę ustawę zezwalającą władzom na konfiskatę majątku osób skazanych za wypowiadanie się przeciwko ofensywie Kremla na Ukrainie.

Prawo umożliwia władzom konfiskatę pieniędzy, mienia, majątku i kosztowności osób skazanych za krytykę ofensywy, w tym także tych, które opuściły kraj, ale pozostawiły w nim swój dobytek i zostały skazane zaocznie.

Marszałek Dumy Wiaczesław Wołodin powiedział w zeszłym miesiącu, że ustawa wymierzona jest w „łotrów i zdrajców, tych, którzy dzisiaj plują na plecy naszym żołnierzom, którzy zdradzili swoją ojczyznę”.

20:05
14.02.2024

Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson komentuje ustawę o pomocy dla Ukrainy

Spiker amerykańskiej Izby Reprezentantów Mike Johnson powiedział, że nikt nie będzie zmuszał jego i Republikanów w izbie niższej do poparcia projektu ustawy o pomocy zagranicznej, w tym dla Ukrainy, bez artykułów dotyczących bezpieczeństwa granicy USA.

19:42
14.02.2024

Alarm w USA. Wywiad ujawnia dane dotyczące "zagrożenia narodowego"

Anonimowy polityk w rozmowie z CNN ujawnił, że chodzi o „wysoce niepokojącą i destabilizującą” rosyjską zdolność, „o której niedawno nas poinformowano”. Źródła Reutersa z kolei twierdzą, że oświadczenie Turnera dotyczy rosyjskich operacji w przestrzeni kosmicznej.

Czytaj więcej

"Zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego". Wywiad USA ujawnia alarmujące dane
19:17
14.02.2024

Wielka Brytania wyśle czołgi na „Steadfast Defender 2024”

Wielka Brytania oświadczyła, że wyśle ponad 50 czołgów do Europy Wschodniej, aby wziąć udział w największych od lat 80. XX w. grach wojennych NATO, w miarę narastania ostrzeżeń o groźbie całkowitego konfliktu z Rosją.

Większość starzejących się głównych czołgów bojowych Challenger 2 zostanie przetransportowana koleją z Wielkiej Brytanii przez tunel pod kanałem La Manche, ale przypuszcza się, że 12 czołgów zostanie wywiezionych z magazynów w Niemczech – tam, gdzie się znajdują – aby dołączyć do ćwiczeń.

Czołgów dołączy do igrzysk wojennych w maju, co będzie oznaczać największe rozmieszczenie szkoleniowe brytyjskich sił pancernych i zmechanizowanych od 1984 roku.

Czteromiesięczne ćwiczenia odbędą się w wielu krajach, w tym w Finlandii, krajach bałtyckich i Polsce.

18:52
14.02.2024

Niemieccy politycy boją się o przyszłość rafinerii w Schwedt

Premier Brandenburgii Dietmar Woidke chce by rząd federalny znacjonalizował zakład przetwórstwa ropy na wschodzie Niemiec.

Czytaj więcej

Premier Brandenburgii apeluje o nacjonalizację rafinerii w Schwedt
18:31
14.02.2024

Kreml zaprzecza informacjom Reutersa. "Teorie spiskowe i plotki"

Jak podaje Reuters, powołując się na swoje źródła, w 2023 roku Putin przez pośredników, w tym arabskich partnerów Moskwy na Bliskim Wschodzie, dawał jasno do zrozumienia Waszyngtonowi, że jest gotowy rozważyć możliwość zawieszenia broni na Ukrainie.

Czytaj więcej

Putin sugerował USA zamrożenie konfliktu na Ukrainie? "Teorie spiskowe i plotki"
18:06
14.02.2024

Scholz: Niemcy pokryją wymagane wydatki na obronę

Kanclerz Olaf Scholz powiedział, że Niemcy wydadzą w tym roku i w nadchodzących dziesięcioleciach wymagane 2 proc. PKB na obronę.  nNa platformie X niemiecki przywódca napisał: „Oznacza to, że będziemy mieli najwyższy budżet obronny w Europie. Zgadza się – ze względu na bezpieczeństwo i niezawodność”.

Wcześniej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Europa zwiększyła swoje wydatki na obronność, a USA potrzebują sojuszników. Komentarze pojawiły się kilka dni po tym, jak Donald Trump zasugerował, że NATO może nie chronić państw, które nie przeznaczają umówionych 2 proc. PKB na obronę.

17:44
14.02.2024

Rosyjskie tankowce uziemione przez amerykańskie sankcje

Spośród 50 jednostek wpisanych na czarną listę, na połowę nie załadowano rosyjskiej ropy od października minionego roku.

Czytaj więcej

Sankcje jednak działają. Rosyjska flota tankowców nie może załadować ropy
17:15
14.02.2024

Jedyna droga ewakuacyjna z oblężonej Awdijiwki „całkowicie zamknięta przez Rosjan”

Rosyjskie wojska wzmacniają okrążenie miasta Awdijówka, gdzie okopane są wojska ukraińskie.

Szef administracji regionalnej Doniecka Wadym Fiłaszkin poinformował, że z miasta wyjeżdża od trzech do czterech osób dziennie, a pozostało tam 926 osób.

16:54
14.02.2024

Austin obiecuje dalsze wsparcie dla Ukrainy

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin zapowiedział, że Stany Zjednoczone nie wycofają się ze wspierania Ukrainy w perspektywie krótko- i długoterminowej.

- Będziemy nadal kopać głęboko, aby zapewnić Ukrainie zarówno krótkoterminowe, jak i długoterminowe wsparcie – powiedział Austin, nie wspominając o pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 95,34 miliardów dolarów.

Komentarz Austina pojawia się w chwili, gdy wniosek o dodatkowe fundusze pozostaje w kontrolowanej przez republikanów Izbie Reprezentantów.

16:30
14.02.2024

Niemcy zwiększają dostawę amunicji dla Ukrainy

W 2024 roku Niemcy maja dostarczyć 3-4-krotnie więcej pocisków artyleryjskich niż dotychczas.

16:11
14.02.2024

„Wstydliwa budowa” w Rzymie. Rosyjski miliarder objęty sankcjami finansuje odbudowę starożytnego zabytku

W Rzymie trwają prace nad odbudową imponującej starożytnej budowli zwanej Basilica Ulpia. Włosi mają jednak problem wizerunkowy z tą budową, bo finansuje ją rosyjski oligarcha objęty sankcjami, Aliszer Usmanow, jeden z najbogatszych ludzi w Rosji.

Czytaj więcej

„Wstydliwa” odbudowa zabytku w Rzymie. Pieniądze wykłada rosyjski oligarcha
15:55
14.02.2024

Skutki ataku na Sełydowe: Wśród ofiar śmiertelnych dziecko i ciężarna kobieta (WIDEO)

W wyniku rosyjskiego ataku na Sełydowe w obwodzie donieckim zginęły co najmniej trzy osoby, w tym kobieta w ciąży i 9-letnie dziecko. 12 osób zostało rannych. Podczas ostrzału zniszczonych zostało 12 mieszkań w bloku mieszkalnym i miejscowy szpital, z którego ewakuowano około 100 osób.

15:53
14.02.2024

Jakie możliwości miał zatopiony przez Ukraińców okręt?

Okręt desantowy Cezar Kunikow, którego załoga to 87 ludzi, mógł być wykorzystywany do stawiania min. Mógł również być używany wariantowo do transportu 150 żołnierzy desantu albo 10 czołgów T-55, 12 czołgów pływających PT-76 lub pododdziału składającego się m.in. z trzech czołgów T-55, trzech moździerzy kalibru 120 mm i trzech wozów bojowych oraz innego sprzętu wojskowego. Ukraińcy mieli zatopić ten okręt 14 lutego u wybrzeży Krymu.

Sytuacja militarna nad Morzem Czarnym, stan na 14 lutego 2024 r.

Sytuacja militarna nad Morzem Czarnym, stan na 14 lutego 2024 r.

PAP

15:46
14.02.2024

Ukraińcy więcej wydają na zwierzęta domowe

Z przytaczanego przez agencję Interfax-Ukraina raportu firmy zajmującej się produktami dla zwierząt domowych wynika, że w 2023 r. wartość rynku produktów i usług dla zwierząt wzrosła na Ukrainie rok do roku o 27,3 proc. i osiągnęła poziom wyższy niż przed inwazją Rosji na Ukrainę. Na 2024 r. prognozowany jest wzrost w wysokości co najmniej 15 proc.

15:37
14.02.2024

Ostrzał Chersonia

Przewodniczący administracji miejskiej Chersonia Roman Mroczko przekazał, że w wyniku porannego ostrzału przeprowadzonego przez wojska rosyjskie w mieście ranna została 61-letnia kobieta.

15:18
14.02.2024

Pieskow o wizycie Putina w Turcji

Prezydent Rosji Władimir Putin ma odwiedzić Turcję - kraj należący do NATO. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał, że wizyta może odbyć się w dającej się przewidzieć przyszłości, przed wyborami prezydenckimi w Rosji, ale że termin nie jest jeszcze określony. Wybory w Rosji odbędą się w dniach 15-17 marca, inauguracja zwycięzcy będzie miała miejsce w maju.

14:59
14.02.2024

Gen. Tarnawski o sytuacji na kierunku tawrijskim

Gen. Ołeksandr Tarnawski, dowódca ukraińskiego zgrupowania "Tawria" przekazał, że w ciągu ostatniej doby na kierunku tawrijskim wojska rosyjskie przeprowadziły 73 uderzenia z powietrza. Według niego, to największa dobowa liczba takich ataków w 2024 roku. "Sytuacja operacyjna w obszarach odpowiedzialności systemu obrony powietrznej Tawria pozostaje pod kontrolą" - podał Tarnawski.

14:38
14.02.2024

Holandia dołącza do "koalicji dronów" na rzecz Ukrainie

Minister obrony Holandii Kasja Ollongren powiedziała agencji Reutera, że jej kraj dołączy do koalicji współtworzonej m.in. przez Ukrainę i Wielką Brytanię, której celem jest zwiększenie ukraińskich zdolności w zakresie bezzałogowych statków powietrznych.

14:17
14.02.2024

Doniesienia o zestrzeleniu ukraińskiego śmigłowca

W komunikacie dotyczącym ostatnich 24 godzin na froncie Ministerstwo Obrony Rosji podało, że w obwodzie zaporoskim rosyjski system obrony powietrznej zestrzelił ukraiński śmigłowiec Mi-24.

13:56
14.02.2024

Mniej rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym

Ukraińskie wojsko podało w mediach społecznościowych, że liczba rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym spadła do trzech.

13:37
14.02.2024

Rosja rozesłała wywiad z Putinem do państw OBWE

Rosyjski dyplomata Konstantin Gawriłow, szef rosyjskiej delegacji na odbywające się w Wiedniu negocjacje w sprawie bezpieczeństwa wojskowego i kontroli zbrojeń poinformował, że strona rosyjska rozesłała do przedstawicieli państw Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie tekst wywiadu, jaki Tucker Carlson przeprowadził niedawno z Władimirem Putinem.

- Rozesłaliśmy tekst w językach rosyjskim i angielskim do wszystkich państw uczestniczących w OBWE i zakładamy, że nasi koledzy zapoznali się z jego treścią - powiedział Gawriłow.

13:17
14.02.2024

W środę rano Rosjanie ostrzelali Nowohrodiwkę w obwodzie donieckim

W wyniku ostrzału jedna osoba została ranna, uszkodzona została też miejska infrastruktura i budynek administracyjny.

12:58
14.02.2024

Saperzy rozminowują obiekt infrastruktury krytycznej w rejonie iziumskim

Saperzy usuwają rozmieszczone wokół obiektu miny przeciwczołgowe.

12:32
14.02.2024

MSZ Estonii wezwał rosyjskiego chargé d'affaires w Estonii w związku z umieszczeniem Kai Kallas na liście osób poszukiwanych przez MSW Rosji

W komunikacie MSZ Estonii czytamy, że przedstawicielowi dyplomatycznemu Rosji przekazano wyrazy oburzenia w związku z pojawieniem się Kallas oraz sekretarza stanu Taimara Peterkopa na liście osób poszukiwanych przez rosyjskie MSW.

12:03
14.02.2024

Rosjanie zgromadzili w rejonie Awdijiwki 50 tys. żołnierzy

Informacje takie przekazuje przedstawiciel zgrupowania „Tawria”, Dmytro Łychowa. - Sytuacja na linii frontu jest dynamiczna, może zmieniać się z godziny na godzinę - mówił Łychowa zapewniając, że na wypadek, gdyby główna droga zaopatrzenia walczących w Awdijiwce ukraińskich jednostek została przecięta przez Rosjan, wówczas uruchomione zostaną alternatywne ścieżki zaopatrzenia.

11:50
14.02.2024

Dyrektor generalny Ławry Kijowsko-Peczerskiej Maksym Ostapenko zaproponował wymianę szczątków premiera carskiej Rosji na ukraińskich jeńców

– Mamy poległych bohaterów, mamy też żywych bohaterów, którzy przebywają w niewoli. A mamy też wybitnych ukraińskich działaczy, którzy znajdują się w Federacji Rosyjskiej i którzy są porzuceni i nikt nie wie, gdzie przebywają – mówił Ostapenko w wywiadzie dla ukraińskiej stacji TSN, którego fragmenty cytuje portal Espreso.

Czytaj więcej

W Kijowie chcą wymienić szczątki Stołypina na ukraińskich jeńców
11:47
14.02.2024

Jens Stoltenberg: Sugestia, że nie będziemy się bronić nawzajem, to podminowywanie wspólnego bezpieczeństwa

Sekretarz generalny NATO był pytany o swoje przesłanie do Donalda Trumpa.

Czytaj więcej

Sekretarz generalny NATO ma przesłanie dla Donalda Trumpa
11:21
14.02.2024

Pieskow nie komentuje doniesień o zatopieniu okrętu desantowego "Cezar Kulikow"

Rzecznik Kremla, pytany o doniesienia na temat ataku na okręt desantowy „Cezar Kulikow” i zatopienie go przez Ukraińców, odesłał dziennikarzy do Ministerstwa Obrony Narodowej.

11:11
14.02.2024

Drugi dzień z rzędu moskiewska giełda zawiesza handel

Zaledwie pół godziny od rozpoczęcia środowego handlu, władze giełdy w Moskwie wstrzymały obrót na parkiecie, na którym przeprowadzane są transakcje akcjami i obligacjami. Przyczyny przerwania pracy nie podano.

Czytaj więcej

Giełda w Moskwie znów przerwała pracę. Atak hakerski?
11:05
14.02.2024

Jens Stoltenberg: W tym roku spodziewam się, że 18 krajów spełni warunek przeznaczania 2 proc. PKB na obronność

Sekretarz generalny NATO mówił w Brukseli, ze w 2024 roku sojusznicy europejscy z NATO wydadzą w sumie 380 mld dolarów na obronność, co stanowi sześciokrotny wzrost w stosunku do 2014 roku.

10:52
14.02.2024

Większość państw NATO nie spełnia kryterium obrony ich przez USA przedstawionego przez doradcę Donalda Trumpa

Reuters cytował we wtorek Keitha Kellogga, emerytowanego generała porucznika i byłego szefa sztabu Rady Bezpieczeństwa Narodowego w administracji Donalda Trumpa, który mówił, iż członkowie sojuszu nie wydający co najmniej 2 proc. swojego produktu krajowego brutto na obronę, mogliby zostać pozbawieni ochrony na podstawie art. 5 na mocy Traktatu Północnoatlantyckiego.

Czytaj więcej

Których państw NATO Donald Trump nie broniłby przed Rosją?
10:31
14.02.2024

Ile wydają na obronność poszczególne kraje NATO?

Dane pochodzą z oficjalnych danych NATO, w przypadku 2023 roku są to dane szacunkowe.

Ile wydają na obronność poszczególne kraje NATO?

Ile wydają na obronność poszczególne kraje NATO?

PAP

10:30
14.02.2024

W tym miejscu Ukraińcy mieli zatopić rosyjski okręt desantowy "Cezar Kunikow"

Miejsce, w którym Ukraińcy mieli zatopić okręt "Cezar Kunikow"

Miejsce, w którym Ukraińcy mieli zatopić okręt "Cezar Kunikow"

PAP

10:27
14.02.2024

Mieszkańcy Bohorodycznego na wschodzie Ukrainy nie mają prądu już prawie dwa lata (WIDEO)

Żyją w ruinach własnych domów wiedząc, że nikt ich szybko nie odbuduje. Słuchają wybuchów z pobliskiego frontu licząc, że może podciągną im prąd. - Za to przetrwaliśmy i jesteśmy – powiedzieli w rozmowie z pap.pl.

09:50
14.02.2024

Szef MSZ Szwecji ma nadzieję, że Węgry wkrótce ratyfikują decyzję o rozszerzeniu NATO o Szwecję

- Z zadowoleniem przyjęliśmy fakt, że Turcja zakończyła proces ratyfikacyjny i spodziewamy się, że Węgry wkrótce pójdą w jej ślady — powiedział Tobias Billstrom w szwedzkim parlamencie. Już tylko ratyfikacja decyzji przez Węgry dzieli Szwecję od zostania 32. członkiem NATO.

09:38
14.02.2024

Liczba ofiar śmiertelnych ataku na Kijów z 7 lutego wzrosła do pięciu

Witalij Kliczko, mer Kijowa napisał, że jedna z osób rannych w ataku na budynek mieszkalny w rejonie hołosijiwskim wzrosła w związku ze śmiercią jednej z rannych kobiet w szpitalu.

09:25
14.02.2024

Politycy z Łotwy na liście poszukiwanych przez Rosję. Premier Łotwy: Nie damy się zastraszyć

Premier Łotwy, Evika Siliņa, po wtorkowym posiedzeniu rządu skomentowała fakt, że politycy z państw bałtyckich i Polski, w tym m.in. premier Estonii, Kaja Kallas, znaleźli się na liście poszukiwanych przez Rosję za uczestnictwo w burzeniu radzieckich pomników. Silina podkreśliła, że Łotwa "nie da się zastraszyć" prezydentowi Rosji, Władimirowi Putinowi.

09:20
14.02.2024

Ołena Zełenska wzięła udział w uroczystości odsłonięcia półki z ukraińską literaturą w bibliotece w Montrealu

W ramach popularyzowanej przez Zełenską akcji takie półki pojawiły się w ponad 190 bibliotekach w 46 państwach świata.

09:15
14.02.2024

Ukraińcy: W rocznicę śmierci Cezara Kunikowa zatopiliśmy okręt "Cezar Kunikow"

Rosyjski okręt desantowy miał zostać zatopiony w pobliżu okupowanego Krymu.

Czytaj więcej

Ukraińcy podają, że zatopili rosyjski okręt desantowy
08:59
14.02.2024

Putin podpisał ustawę o konfiskacie mienia za fałszywe informacje o rosyjskim wojsku

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę o konfiskacie mienia za rozpowszechnianie fałszywych informacji o rosyjskich siłach zbrojnych, odpowiedni dokument został opublikowany w rosyjskim serwisie internetowym z aktami prawnymi. Według ustawy, konfiskata pieniędzy lub mienia grozi za działalność skierowaną przeciwko bezpieczeństwu Rosji, za publiczne znieważenie i dyskredytowanie armii.

08:56
14.02.2024

W ciągu doby w obwodzie charkowskim ostrzelanych zostało ponad 20 miejscowości

W ostrzale jedna osoba zginęła, a jedna została ranna — podał gubernator obwodu, Ołeh Synehubow.

08:24
14.02.2024

W nocy Rosjanie wystrzelili w stronę miejscowości Sełydowe cztery rakiety

W ostrzale zginęło ośmioletnie dziecko i ciężarna kobieta — podaje Wadym Fiłaszkin, gubernator obwodu donieckiego.

08:16
14.02.2024

Rosyjski Sberbank doświadczył pod koniec stycznia dużego cyberataku

Między 24 a 28 stycznia wszystkie systemy Sberbanku miały być poddane długoterminowemu atakowi DDoS — powiedział Stanisław Kuzniecow, zastępca przewodniczącego rady dyrektorów banku.

07:58
14.02.2024

Wywiad Ukrainy publikuje nazwiska syryjskich najemników zwerbowanych przez Rosję do walki na Ukrainie

Na liście umieszczono 141 nazwisk oraz daty urodzenia najemników.

07:44
14.02.2024

Trzy osoby zginęły w dwóch rosyjskich ostrzałach miejscowości Sełydowo w obwodzie donieckim

Rannych w nocnym ostrzale zostało 12 osób. Wśród rannych jest czworo dzieci, wśród zabitych — jedno dziecko. Rosjanie uszkodzili dziewięć budynków mieszkalnych oraz budynek miejskiego szpitala.

07:40
14.02.2024

Na Morzu Czarnym nie ma żadnego rosyjskiego okrętu uzbrojonego w pociski Kalibr

Informacje takie przekazuje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.

07:25
14.02.2024

Obwód chersoński ostrzelany 37 razy w ciągu doby

Gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin poinformował, że w wyniku rosyjskiego ostrzału w ciągu doby zginęła jedna osoba, a sześć zostało rannych.

07:06
14.02.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić 398 140 żołnierzy, 6 433 czołgi, 12 043 pojazdy opancerzone, 9 566 zestawów artyleryjskich, 984 wyrzutni rakiet, 671 zestawów przeciwlotniczych, 332 samoloty, 325 śmigłowców, 7 371 bezzałogowych statków powietrznych, 1 882 pocisków manewrujących, 24 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 12 662 pojazdy (w tym cysterny) i 1 523 jednostki sprzętu specjalnego.

06:45
14.02.2024

71 potyczek na ukraińskim froncie w ciągu doby

Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z jego komunikatu wynika, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili trzy ataki rakietowe, 159 ataków powietrznych i 162 ostrzały artyleryjskie pozycji ukraińskich wojsk i terenów zamieszkanych.

06:24
14.02.2024

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o strąceniu w nocy dziewięciu ukraińskich dronów

Sześć dronów zostało strąconych nad Morzem Czarnym, dwa — nad obwodem biełgorodzkim a jeden nad obwodem woroneskim — wynika z komunikatu resortu obrony Rosji.

05:57
14.02.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie ilustrujące 720. dzień wojny

Nagranie pojawiło się na profilu Sztabu Generalnego na Facebooku.

05:48
14.02.2024

MSW Rosji umieszcza na liście osób poszukiwanych urzędników z Łotwy, Litwy, Estonii i Polski

Burmistrz Wałbrzycha Roman Szełemej i były podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Karol Rabenda znaleźli się na liście poszukiwanych przez MSW w związku z niszczeniem poradzieckich pomników w państwach bałtyckich i w Polsce — pisze serwis Mediazona cytowany przez think tank ISW.

Czytaj więcej

Rosja chce egzekwować swoje prawo wobec urzędników państw NATO, w tym Polaków
05:23
14.02.2024

21 lutego parlament Rosji zagłosuje nad zawieszeniem udziału kraju w Zgromadzeniu Parlamentarnym OBWE

Do OBWE należy 57 państw, w tym USA, Ukraina i Rosja. Organizacja jest sukcesorką Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, zimnowojennej inicjatywy służącej utrzymaniu dialogu między blokiem radzieckim a Zachodem.

Czytaj więcej

Rosja zawiesi udział w organizacji, której celem jest zapobieganie konfliktom
05:06
14.02.2024

Joe Biden zapewnia, że "nie ugnie się przed rosyjskim dyktatorem"

Biden mówił o tym krytykując wypowiedź byłego prezydenta USA, Donalda Trumpa. - Żaden inny prezydent w naszej historii nigdy nie ugiął się przed rosyjskim dyktatorem. Pozwólcie mi powiedzieć to tak jasno, jak mogę: ja nigdy się nie ugnę - mówił prezydent USA.

Czytaj więcej

Biden krytykuje wypowiedź Trumpa. "Zachęca Rosję do najeżdżania sojuszników USA"
04:41
14.02.2024

Szef Pentagonu opuścił szpital

Lloyd Austin, sekretarz obrony USA, który przed kilkoma dniami trafił do szpitala w związku z objawami niewydolności pęcherza, został wypisany ze szpitala i wrócił do wykonywania swoich obowiązków. Jeszcze w tym tygodniu Austin ma pojawić się w Pentagonie.

04:40
14.02.2024

W nocy Rosjanie dwukrotnie ostrzeliwali Sełydowe, miejscowość w obwodzie donieckim

W wyniku ostrzału jedna osoba została ranna, a władze musiały ewakuować ok. 100 pacjentów ze szpitala, który został ostrzelany przez Rosjan — informuje Borys Fiłatow, gubernator obwodu donieckiego.

04:38
14.02.2024

Szefowie dyplomacji USA i Kanady rozmawiali o pomocy dla Ukrainy

Rozmowa miała miejsce przy okazji wizyty szefowej MSZ Kanady, Mélanie Joly, w USA. Z Antonym Blinkenem rozmawiała ona o dalszym wsparciu dla Ukrainy i jej "walki o wolność". Rozmowa dotyczyła też sytuacji w Strefie Gazy.

04:36
14.02.2024

W obwodzie kijowskim zarejestrowanych jest ok. 328 tys. uchodźców wewnętrznych

Informacje takie przekazuje szef kijowskiej administracji obwodowej, Rusłan Krawczenko. Uchodźcy wewnętrzni to mieszkańcy innych obwodów Ukrainy, którzy uciekli z domów przed wojną ale nie opuścili granic kraju.

04:29
14.02.2024

Rosja wyraża zaniepokojenie co do amerykańskiej broni atomowej

- Zaskakujący jest fakt, że amerykańska tarcza atomowa pęka. Najwyraźniej to skłoniło przewodniczącego komisji ds. sił zbrojnych Izby Reprezentantów, Mike'a Rogersa, by napisać do sekretarza obrony (Lloyda) Austina z żądaniem złożenia wyjaśnień przed parlamentarzystami — powiedział zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, Michaił Popow. Popow nawiązał przy tym do hospitalizacji Lloyda Austina na przełomie grudnia i stycznia — wówczas przez kilka dni prezydent USA Joe Biden, ani nawet zastępczyni Austina, Kathleen Hicks, nie wiedzieli gdzie znajduje się sekretarz obrony USA. Hicks w momencie, gdy musiała przejąć obowiązki Austina, przebywała na wakacjach w Portoryko.  Tymczasem sekretarz obrony w USA odgrywa istotną rolę w procesie decyzyjnym prowadzącym do ewentualnego użycia broni atomowej przez USA. - Generalnie w trudnej i nerwowej wewnętrznej sytuacji politycznej w USA (...), koszt błędu w zarządzaniu, świadomie lub nieświadomie popełniony przez przywódców tego kraju, wzrósł znacząco. A wówczas globalna katastrofa nie będzie odległa — stwierdził Popow.

04:25
14.02.2024

W nocy w obwodach biełgorodzkim i kurskim w Rosji ogłoszono alarm rakietowy

Gubernator obwodu kurskiego, Roman Starowojt, ogłosił w nocy alarm rakietowy. Na terenie obwodu słychać było syreny alarmowe. Na swoim kanale w serwisie Telegram Starowojt wzywał osoby przebywające w otwartej przestrzeni, by schronili się „w najbliższym budynku, przejściu podziemnym lub na parkingu”. Również władze obwodu biełgorodzkiego ogłosiły alarm rakietowy.

04:25
14.02.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 720. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 720. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 720. dniu wojny

PAP

04:24
14.02.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 720