"Zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego". Wywiad USA ujawnia alarmujące dane

Przewodniczący Komisji ds. Wywiadu Izby Reprezentantów Mike Turner udostępnił wszystkim członkom Kongresu do wglądu informacje dotyczące „poważnego zagrożenia bezpieczeństwa narodowego”. CNN informuje, że zagrożenie ma być związane z Rosją.

Publikacja: 14.02.2024 19:37

Przewodniczący Komisji ds. Wywiadu Izby Reprezentantów Mike Turner

Przewodniczący Komisji ds. Wywiadu Izby Reprezentantów Mike Turner

Foto: PAP/UKRINFORM

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 721

Wcześniej w środę Mike Turner wysłał swoim kolegom z Kongresu list, w którym twierdzi, że 13 lutego Komisja ds. Wywiadu Izby Reprezentantów głosowała za udostępnieniem kongresmenom pewnych informacji dotyczących „destabilizującego zagranicznego potencjału wojskowego”. Mają czas na zapoznanie się z dokumentem do piątku.

Anonimowy polityk w rozmowie z CNN ujawnił, że chodzi o „wysoce niepokojącą i destabilizującą” rosyjską zdolność, „o której niedawno nas poinformowano”. Źródła Reutersa z kolei twierdzą, że oświadczenie Turnera dotyczy rosyjskich operacji w przestrzeni kosmicznej.

Czytaj więcej

Biden krytykuje wypowiedź Trumpa. "Zachęca Rosję do najeżdżania sojuszników USA"

Przewodniczący Komisji ds. Wywiadu Izby Reprezentantów zwrócił się do prezydenta Joe Bidena o odtajnienie „wszystkich informacji związanych z tym zagrożeniem”.

"„Proszę prezydenta Bidena o odtajnienie wszystkich informacji związanych z tym zagrożeniem, aby Kongres, administracja i nasi sojusznicy mogli otwarcie omówić działania niezbędne do zareagowania na to zagrożenie” – oznajmił w oświadczeniu Mike Turner. 

"Poważne zagrożenie bezpieczeństwa narodowego”.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan  powiedział, że ma zaplanowaną na jutro odprawę z Grupą Ośmiu (potoczne określenie ośmiu przedstawicieli demokratów i republikanów, zajmującymi się sprawami związanymi z wywiadem— red.)  na temat „zagrożenia bezpieczeństwa narodowego”, o którym wspomniał wcześniej Mike Turner.

Czytaj więcej

Trump podważa art. 5 NATO. "Będę zachęcał Rosję, by robiła, co chce"

Sullivan wyraził jednak zaskoczenie postępowaniem przewodniczącego Komisji ds. Wywiadu Izby Reprezentantów. 

- Jestem trochę zaskoczony, że kongresman Turner wystąpił dziś publicznie przed zaplanowanym spotkaniem, podczas którego mieliśmy omawiać sprawę z naszymi specjalistami ds. wywiadu i obrony. To jego decyzja, aby tak zrobić – powiedział Sullivan.

Doradca dodał, że nie jest w stanie obecnie powiedzieć nic więcej o temacie spotkania, zaznaczył jednak, że administracje prezydenta Bidena "w bardziej twórczy, bardziej strategiczny sposób uporała się z odtajnieniem informacji wywiadowczych w interesie narodowym Stanów Zjednoczonych niż jakakolwiek inna administracja w historii”.

Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”
Polityka
Obelgi, groźby i ataki. Samorządowcy rezygnują z polityki
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Premier Grecji: Zawsze przypominam moim dzieciom, że są w jednej czwartej Polakami