Giełda w Moskwie znów przerwała pracę. Atak hakerski?

Drugi dzień z rzędu moskiewska giełda zawiesza handel. We wtorek zatrzymanie jej pracy tłumaczono błędem serwera. Powód dzisiejszej pauzy jest nieznany. Podobnie jak godzina ponownego uruchomienia pracy moskiewskiego parkietu.

Publikacja: 14.02.2024 11:05

Zaledwie pół godziny od rozpoczęcia środowego handlu, władze giełdy w Moskwie wstrzymały obrót na pa

Zaledwie pół godziny od rozpoczęcia środowego handlu, władze giełdy w Moskwie wstrzymały obrót na parkiecie.

Foto: Bloomberg

Zaledwie pół godziny od rozpoczęcia środowego handlu, władze giełdy w Moskwie wstrzymały obrót na parkiecie, na którym przeprowadzane są transakcje akcjami i obligacjami. Przyczyny przerwania pracy nie podano. Władze giełdy zapewniły jedynie, że dodatkowo poinformują inwestorów o terminie wznowienia handlu.

Wstrzymane zostały także aktualizacje notowań brokerów i serwisów wymiany danych. Broker Renaissance Capital w swoim biuletynie dla klientów napisał: „Koledzy, znowu po stronie giełdy występują problemy w Moskwie. Nie ma jeszcze żadnych szczegółów”. Handel w sekcjach walutowych i instrumentów pochodnych odbywa się normalnie.

Czytaj więcej

Moskiewska giełda kwitnie. Bo firmy szukają pieniędzy

Drugie zawieszenie handlu na giełdzie w Moskwie

Portal quote.ru przypomina, że to już drugie zawieszenie handlu w ciągu ostatnich dwóch dni. 13 lutego przerwa trwała około dwóch godzin i jak wyjaśniły władze giełdy, „była związana z błędem sprzętowym serwera głównego”. W związku z awarią, serwis musiał przejść na serwer zapasowy, na który jak wskazano w komunikacie, przejście zajęło ponad godzinę. Transakcje na pozostałych rynkach – kontraktowym, walutowym i metali szlachetnych – przebiegały normalnie.

Sytuacje, kiedy moskiewska giełda musiała czasowo wstrzymać handel ze względu na problemy techniczne, zdarzały się już wcześniej. 13 września 2023 r. został zawieszony obrót na rynku instrumentów pochodnych. Przerwa trwała cztery godziny.

Było to najdłuższym zawieszeniem notowań w całej historii tej sekcji na giełdzie moskiewskiej, nie licząc wydarzeń z lutego-marca 2022 r., kiedy po agresji Rosji na Ukrainę handel został wstrzymany decyzją banku centralnego. Chodziło o zapobieżenie panice. Moskiewski parkiet wstrzymał też obroty we wrześniu 2023 r. Tłumaczono to błędem w działaniu systemu transakcyjno-rozliczeniowego, a taki problem pojawił się na tej stronie po raz pierwszy.

Poza oficjalnymi tłumaczeniami, są też nieoficjalne. I tutaj najczęściej mówi się o atakach hakerskich na rosyjski parkiet. Liczba przerw w handlu wyraźnie wzrosła po tym, jak Kreml rozpętał wojnę na Ukrainie.

Giełda
Króciutka radość z rekordów hossy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Giełda
Wiemy, które spółki najlepiej komunikują się z rynkiem
Giełda
2500 pkt staje się celem za wysokim dla WIG20
Giełda
Byki próbują zmazać wczorajszą plamę rynkową
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Giełda
Szalejący KGHM utrzymuje WIG20 nad kreską