Władimir Putin pytany o słowa Donalda Trumpa. Mówi, że USA mogą porzucić NATO

Władimir Putin w rozmowie z kremlowskim propagandystą, Pawłem Zarubinem, był pytany czy woli Joe Bidena, czy Donalda Trumpa jako prezydenta USA.

Publikacja: 15.02.2024 05:11

Donald Trump i Władimir Putin

Donald Trump i Władimir Putin

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 722

- Bidena. Jest bardziej doświadczoną osobą, bardziej przewidywalną, jest politykiem starej szkoły. Ale będziemy pracować z każdym amerykańskim przywódcą, który uzyska zaufanie Amerykanów — odpowiedział rosyjski prezydent.

Putina pytano też o spekulacje na temat tego czy stan zdrowia 81-letniego Bidena pozwala mu na pełnienie funkcji prezydenta USA.

Prezydent Rosji w odpowiedzi stwierdził, że Rosja nie powinna „mieszać się w proces wyborczy w Stanach Zjednoczonych” i przypomniał, że gdy ostatni raz spotkał się z Bidenem, w czerwcu 2021 roku na szczycie w Szwajcarii, „już wtedy mówiono, że (Biden) jest niekompetentny”. 

- Nie widziałem niczego takiego. To, że gdzieś tam wysiadając z helikoptera uderzył się w głowę - cóż, kto nie uderzył się kiedyś w głowę? Niech pierwszy rzuci kamień - kontynuował Putin.

Władimir Putin: Zachód musi iść na kompromisy z Rosją

W kontekście polityki Zachodu wobec Rosji Putin mówił, że „stawianie na kontynuację wojny z Rosją nie przyniosło rezultatów”. - Zachodnie państwa muszą zmienić swoją politykę i zacząć szukać kompromisów — dodał.

Putin przypomniał, że Boris Johnson, były premier Wielkiej Brytanii, w czasie wizyty w Kijowie mówił o potrzebie zadania strategicznej porażki Rosji.

- Najwyraźniej liczyli na taki wynik, ale — jak powiedziałem (Tuckerowi) Carlsonowi (w czasie wywiadu przeprowadzonego na Kremlu — red.) - widzą, że to się nie sprawdza, trzeba dokonać poprawek, ale to jest już pytanie o sztukę polityki, bo polityka, jak wiadomo, opiera się na kompromisach — powiedział rosyjski prezydent.

Putin mówił też, że „politycy tacy jak szefowa MSZ Niemiec, Annalena Baerbock, są wrodzy nie tylko wobec Rosji, ale też wobec własnego kraju”.

- Pani Baerbock reprezentuje Partię Zielonych, wielu jest przedstawicieli tej części sceny politycznej w Europie — spekulują oni na temat ludzkich strachów i wzbudzają lęk wydarzeniami, które mogą się zdarzyć w świecie w związku ze zmianami klimatycznymi. I potem, spekulując na temat tych lęków, które sami podgrzewają, realizują polityczną linię, która jest daleka od tego, z czym doszli do władzy — mówił Putin.

Prezydent Rosji mówił następnie, że tak dzieje się w Niemczech, gdzie produkcja prądu z węgla wzrosła a polityka ekologiczna nie jest realizowana przez rząd Olafa Scholza.

Czytaj więcej

Artur Bartkiewicz: Przyszły obrońca przesmyku suwalskiego patrzy na Donalda Trumpa

Putin zarzucił Baerbock „antyniemieckość” ponieważ - jak mówił - „traktuje ona interesy ekonomiczne swojego kraju z pogardą”.

Jednocześnie prezydent Rosji mówił, że „dzisiejsze pokolenia Niemców nie powinny ponosić pełnej politycznej odpowiedzialności za wszystko, co zrobili naziści” ponieważ „byłoby to niesprawiedliwe”.

- Musimy wychodzić od dzisiejszych realiów, przyjrzeć się, kto co naprawdę robi, co i jaką politykę prowadzi – dodał.

Władimir Putin: Jeśli USA uznają, że nie potrzebują NATO, będzie to ich decyzja

Część wywiadu poświęcona była NATO.

Putin stwierdził, że NATO jest instrumentem polityki zagranicznej USA i „jeśli Waszyngton uzna, że nie jest on już potrzebny, wówczas będzie miał takie prawo”.

Prezydenta Rosji spytano o słowa Donalda Trumpa, który na wiecu w Karolinie Południowej mówił, że nie broniłby krajów NATO, które nie płacą wystarczająco wiele na swoją obronność.

Dzisiejsze pokolenia Niemców nie powinny ponosić pełnej politycznej odpowiedzialności za wszystko, co zrobili naziści

Władimir Putin, prezydent Rosji

- Prawdopodobnie, z jego punktu widzenia, jest w tym trochę logiki. Z punktu widzenia Europejczyków nie ma logiki, chcieliby, żeby USA nadal realizowały, za darmo, pewne funkcje, które rozwinęły się od powstania NATO — stwierdził prezydent Rosji.

- Jeśli USA uznają, że nie potrzebują tego instrumentu (NATO), będzie to ich decyzja — dodał.

O Trumpie Putin mówił, że „ma swój własny pogląd na to, jak USA powinny rozwijać relacje ze swoimi sojusznikami”.

O wybuchu wojny na Ukrainie Putin mówił, że wywołało ją odrzucenie przez Kijów wdrożenia „porozumień mińskich” i ataki w Donbasie na prorosyjskich separatystów. 

- Bidena. Jest bardziej doświadczoną osobą, bardziej przewidywalną, jest politykiem starej szkoły. Ale będziemy pracować z każdym amerykańskim przywódcą, który uzyska zaufanie Amerykanów — odpowiedział rosyjski prezydent.

Putina pytano też o spekulacje na temat tego czy stan zdrowia 81-letniego Bidena pozwala mu na pełnienie funkcji prezydenta USA.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Sondaż instytutu Pew. Demokraci kochają NATO, Republikanie znacznie mniej
Polityka
Zmiana premiera w Rosji bez zmiany premiera
Polityka
Wybory na Litwie. Nausėda szykuje się do drugiej kadencji
Polityka
Dylemat Beniamina Netanjahu. Joe Biden wyznacza granicę solidarności z Izraelem
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Polityka
Relacje Moskwy z Erywaniem od dawna nie były tak złe. Odważna gra Armenii