Donald Tusk zapowiada modernizację zapory na granicy z Białorusią

- Oba państwa zdecydowały się na wzmocnienie granicy zewnętrznej, także przez budowę odpowiednich instalacji - mówił po spotkaniu z premierem Finlandii, Petterim Orpo, premier Donald Tusk.

Publikacja: 16.02.2024 11:19

Petteri Orpo i Donald Tusk

Petteri Orpo i Donald Tusk

Foto: PAP, Albert Zawada

- Mamy do czynienia z podobnymi problemami. Nielegalna i organizowana przez państwa z nami sąsiadujące migracja, to jest problem i Finlandii i Polski — mówił Tusk.

Donald Tusk mówi o współpracy z Finlandią „na rzecz twardej polityki wobec nielegalnej imigracji”

Granica Finlandii z Rosją pozostaje zamknięta od grudnia, Finlandia nie otworzy jej co najmniej do kwietnia w związku z presją migracyjną, która pojawiła się na tej granicy w związku, jak twierdzą Helsinki, ze świadomą polityką Rosji.

Po kilku latach zaniechań chcielibyśmy odbudować możliwości związane z obroną cywilną

Donald Tusk, premier

- Mamy bardzo długie granice z Rosją, w naszym przypadku Białorusią. Jesteśmy w jakimś sensie państwami frontowymi w konfrontacji ze zorganizowaną przez Moskwę i Mińsk nielegalną migracją. Finlandia i Polska są gotowe do współpracy na rzecz ogólnoeuropejskiej, twardej polityki wobec nielegalnej imigracji — mówił Tusk.

- Oba państwa zdecydowały się na wzmocnienie granicy zewnętrznej, także przez budowę odpowiednich instalacji — dodał premier nawiązując do wzniesionej przez rząd PiS zapory na granicy Polski z Białorusią. Ogrodzenia powstają też na fragmentach długiej na ok. 1 350 km granicy Finlandii z Rosją.

Donald Tusk o potrzebie uszczelnienia granic z Rosją i Białorusią

- Kilkadziesiąt godzin temu wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych podjęliśmy decyzję o szybkiej modernizacji naszej zapory granicznej z Białorusią. Przeznaczymy na to adekwatne środki — oświadczył premier.

Czytaj więcej

Śmierć migrantów na morzu. Ofiary fortecy Europa

- Szczelne granice z Rosją i Białorusią, jeśli mają być szczelne, musimy wziąć za to wspólną odpowiedzialność: Finlandia, Polska, kraje bałtyckie, nie może być słabych ogniw w tym łańcuchu — dodał.

- Jesteśmy także zainteresowani reformą prawa azylowego, ponieważ środowisko prawne w UE jest nieadekwatne w stosunku do zagrożeń, jakie wytworzyła polityka Rosji i Białorusi — stwierdził polski premier.

- Po kilku latach zaniechań chcielibyśmy odbudować możliwości związane z obroną cywilną, bardzo dziękuję za gotowość do współpracy i pomocy ze strony Finlandii, abyśmy szybko nadrobili stracony czas — mówił też Tusk.

- Mamy do czynienia z podobnymi problemami. Nielegalna i organizowana przez państwa z nami sąsiadujące migracja, to jest problem i Finlandii i Polski — mówił Tusk.

Donald Tusk mówi o współpracy z Finlandią „na rzecz twardej polityki wobec nielegalnej imigracji”

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Wiceminister startuje w wyborach do PE. Ale zapewnia, że marzył o byciu wiceministrem
Dyplomacja
Ambasador Izraela krytykuje Polskę po decyzji w sprawie Palestyny
Dyplomacja
Sondaż: Czy Andrzej Duda powinien mieć wpływ na wybór polskiego komisarza w UE?
Dyplomacja
Cameron jak Duda. Proponuje, by kraje NATO wydawały więcej niż 2 proc. PKB na armie
Dyplomacja
Joe Biden po raz pierwszy publicznie grozi Izraelowi wstrzymaniem dostaw broni