Aleksiej Nawalny nie żyje - podają Rosjanie

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny zmarł w kolonii karnej - podały rosyjskie służby więzienne. W komunikacie stwierdzono, że przyczyny śmierci są ustalane. Współpracowniczka Nawalnego oświadczyła, że nie ma jeszcze potwierdzenia informacji o jego śmierci.

Aktualizacja: 16.02.2024 13:45 Publikacja: 16.02.2024 12:33

Aleksiej Nawalny nie żyje - podały rosyjskie służby

Aleksiej Nawalny nie żyje - podały rosyjskie służby

Foto: Reuters

O śmierci Aleksieja Nawalnego poinformował departament Federalnej Służby Więziennej dla Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego.

"W dniu 16 lutego 2024 r. w kolonii karnej nr 3 skazany Nawalny A.A. źle się poczuł po spacerze, niemal natychmiast tracąc przytomność" - czytamy w komunikacie.

Czytaj więcej

Ostatni wpis Aleksieja Nawalnego w serwisie X: Dali mi 15 dni w celi karnej

Aleksiej Nawalny nie żyje

W tekście opublikowanym w serwisie internetowym departamentu podano, że do Nawalnego natychmiast wezwano personel medyczny zakładu karnego.

"Przeprowadzono wszystkie niezbędne czynności resuscytacyjne, które nie przyniosły pozytywnych rezultatów. Lekarze pogotowia ratunkowego stwierdzili zgon skazanego. Przyczyny śmierci są ustalane" - brzmi komunikat o śmierci Aleksieja Nawalnego.

Współpracownicy Nawalnego nie mają potwierdzenia informacji o jego śmierci

Do płynących z Rosji doniesień odniosła się rzeczniczka Nawalnego Kira Jarmysz. "Federalna Służba Więzienna Rosji w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym rozpowszechnia informację o śmierci Aleksieja Nawalnego w kolonii karnej numer 3" - oświadczyła w serwisie X (dawniej Twitter). "Nie mamy jeszcze potwierdzenia tej informacji" - dodała informując, że adwokat Nawalnego jest w drodze do miejscowości Charp, gdzie mieści się zakład karny, w którym przetrzymywano Nawalnego. "Jak tylko będziemy mieli jakieś informacje, przekażemy je" - zapewniła Kira Jarmysz.

Aleksiej Nawalny, rosyjski opozycjonista

Aleksiej Nawalny był opozycjonistą. W przeszłości organizował w Rosji demonstracje antyrządowe, publicznie sprzeciwiał się korupcji. Nawalny został aresztowany w styczniu 2021 roku po tym, jak wrócił do Rosji z Niemiec, gdzie był leczony po próbie otrucia go.

W lutym 2021 r. Nawalny został uznany winnym naruszania warunków odbywania kary i osadzony w więzieniu. W marcu 2022 r. został uznany za winnego znieważenia sądu oraz niezgodnego z prawem zbierania funduszy na kampanię. Z kolei w sierpniu 2023 r. sąd w Moskwie skazał Aleksieja Nawalnego na 19 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze - opozycjonista był oskarżony o założenie i finansowanie organizacji ekstremistycznej.

Wybrane wydarzenia z życia z Aleksieja Nawalnego

Wybrane wydarzenia z życia z Aleksieja Nawalnego

PAP

Aleksiej Nawalny w kolonii karnej "Wilk polarny"

Pod koniec 2023 r. nie było informacji o miejscu pobytu Aleksieja Nawalnego. Adwokaci opozycjonisty nie mieli z nim żadnego kontaktu od 6 grudnia, zaś w kolonii karnej w obwodzie włodzimierzowskim informowano jedynie, że Nawalnego nie ma już na liście więźniów. W sprawie interweniowały USA i Unia Europejska.

Nie potwierdziły się wówczas spekulacje, że Kreml może wymienić Nawalnego na jednego z rosyjskich agentów skazanych w Stanach Zjednoczonych lub jednym z państw UE.

Czytaj więcej

Polska minister: Aleksiej Nawalny został zamordowany

Powołując się na słowa sędziego z sądu we Włodzimierzu niezależne rosyjskie media podały, że Nawalny od 11 grudnia był transportowany do innego więzienia na podstawie wyroku z 4 sierpnia, gdy został skazany na 19 lat łagrów pod zarzutem „utworzenia i finansowania organizacji ekstremistycznej”.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego podali potem, że opozycjonista przebywa w kolonii karnej numer 3 w miejscowości Charp w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym. Oznacza to, że pod koniec 2023 r. Nawalny został przeniesiony do kolonii oddalonej od Moskwy o ok. 1900 km i położonej w północno-zachodniej części Syberii.

Czytaj więcej

Aleksiej Nawalny proponuje Rosjanom nietypowy protest w dniu wyborów

Bliski współpracownik Nawalnego, Iwan Żdanow, informował, że kolonia karna numer 3 "Wilk polarny" to jedna z najbardziej wysuniętych na północ i odległych tego typu placówek w Rosji. "Panują tam trudne warunki, a w strefie wiecznej zmarzliny panuje specjalny reżim. Dotarcie tam jest bardzo trudne" - zaznaczył.

O śmierci Aleksieja Nawalnego poinformował departament Federalnej Służby Więziennej dla Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego.

"W dniu 16 lutego 2024 r. w kolonii karnej nr 3 skazany Nawalny A.A. źle się poczuł po spacerze, niemal natychmiast tracąc przytomność" - czytamy w komunikacie.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Córka Kadyrowa z orderem za zasługi, choć straciła miliony
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Mieszkańcy Izraela wyszli na ulice. Protestowali przeciwko rządowi Netanjahu
Polityka
USA. Izba Reprezentantów zagłosowała. Zapadła decyzja w sprawie pomocy dla Ukrainy
Polityka
Historyczne porozumienie. Armenia i Azerbejdżan ustaliły pierwszy odcinek granicy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
W Korei Północnej puszczają piosenkę o Kim Dzong Unie, "przyjaznym ojcu"