Władimir Ponomariow: Aleksiej Nawalny zamordowany, stoi za tym Władimir Putin

Aleksiej Nawalny nie żyje. - Nie ma żadnych wątpliwości, że Władimir Putin stoi za tym morderstwem - skomentował w rozmowie z TVP Info rosyjski opozycjonista Władimir Ponomariow dodając, że śmierć Nawalnego to cios dla "wszystkich, którzy walczą z reżimem putinowskim".

Publikacja: 16.02.2024 14:10

Rosyjski opozycjnista Aleksiej Nawalny i prezydent Rosji Władimir Putin

Rosyjski opozycjnista Aleksiej Nawalny i prezydent Rosji Władimir Putin

Foto: ANDREY SMIRNOV / AFP, Gavriil GRIGOROV / POOL / AFP

Rosyjska służba więzienna poinformowała, że w piątek 16 lutego w kolonii karnej numer 3 zmarł skazany rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny. Według rosyjskich służb, Nawalny źle się poczuł i stracił przytomność po spacerze, a reanimacja nie przyniosła rezultatu.

Rzeczniczka Nawalnego Kira Jarmysz zastrzegła, że prawnik opozycjonisty jest w drodze do kolonii karnej, w której przetrzymywany był Nawalny. Oświadczyła, że jak dotąd współpracownicy Nawalnego nie mają potwierdzenia, że oponent Władimira Putina nie żyje.

Czytaj więcej

Aleksiej Nawalny nie żyje - podają Rosjanie

Władimir Ponomariow: Śmierć Aleksieja Nawalnego to straszny cios

O komentarz do doniesień z Rosji poproszony został rosyjski opozycjonista Władimir Ponomariow, przedstawiciel Kongresu Deputowanych Ludowych Rosji w Europie. W rozmowie z TVP Info polityk powiedział, że Kongres Deputowanych Ludowych Rosji to ugrupowanie, które "uważa, że z reżimem putinowskim trzeba walczyć nie tylko pokojowymi manifestacjami, ale jeszcze walczyć na linii frontu razem z Ukrainą". - Jesteśmy polityczną częścią wszystkich tych, którzy walczą wspólnie z Ukrainą - dodał.

- Jestem jeszcze wstrząśnięty - powiedział Ponomariow odnosząc się do informacji, że Aleksiej Nawalny nie żyje. - Przed chwilą rozmawialiśmy z wicemarszałkiem Senatu i nagle dostaliśmy tę wiadomość - dodał.

- To jest straszny cios dla wszystkich ludzi w Rosji, którzy w ten czy inny sposób walczą z reżimem putinowskim - ocenił rosyjski opozycjonista.

- Nie możemy zatrzymać się w pół drogi - dodał.

"Wszyscy ludzie, którzy walczą z Putinem, muszą wzmocnić wysiłki"

- Dla mnie było jasne kilka tygodni temu, że Putin zrobił już ostatni krok - kontynuował. Rosyjski polityk odniósł się przy tym do wywiadu, jakiego Władimir Putin udzielił amerykańskiemu dziennikarzowi Tuckerowi Carlsonowi. Według Ponomariowa, słowa wypowiedziane przez Putina podczas rozmowy z Carlsonem pokazują, że Adolf Hitler i Władimir Putin "reprezentują to same ugrupowanie, ten sam reżim".

- Czekać, aż on (Putin - red.) sam się zatrzyma absolutnie nie ma sensu - ocenił rozmówca TVP Info. - Wszyscy ludzie i państwa, które walczą z Putinem, muszą wzmocnić wysiłki, żeby nie dopuścić do wygranej Putina na polach Ukrainy - przekonywał.

Czytaj więcej

Ostatni wpis Aleksieja Nawalnego w serwisie X: Dali mi 15 dni w celi karnej

„Za morderstwem Aleksieja Nawalnego stoi Władimir Putin”

Czy poznamy prawdę o śmierci Aleksieja Nawalnego? Władimir Ponomariow powiedział, że konkretna przyczyna śmierci nie jest ważna. - Warunki, w których Putin trzymał swojego najbardziej zaciekłego przeciwnika pozwalają kwalifikować to, co się stało, jako polityczne morderstwo - ocenił.

Ponomariow zaznaczył, że w kolonii karnej numer 3 przebywali "najbardziej straszni mordercy". - Wśród nich pojawił się człowiek, który pierwszy wskazał na korupcję w tym reżimie i niezależnie od tego, że była już próba zamordowania go kilka lat temu, walczył - podkreślił.

Opozycjonista zaznaczył, iż nie wierzył, że Aleksiej Nawalny kiedykolwiek wyjdzie z łagru na wolność, ponieważ jego wyjście oznaczałoby "koniec reżimu Putina".

Wybrane wydarzenia z życia z Aleksieja Nawalnego

Wybrane wydarzenia z życia z Aleksieja Nawalnego

PAP

Śmierć Aleksieja Nawalnego to kolejny krok do tego, by rosyjskie społeczeństwo się obudziło - ocenił Ponomariow zastrzegając, że trzeba uważać, ponieważ "wewnętrzna putinowska armia, skierowana przeciwko narodowi rosyjskiemu" to 450 tys. żołnierzy. - Walczyć bez broni nie można - powiedział opozycjonista.

Podkreślił, że nie ma absolutnie żadnych wątpliwości, że śmierć Aleksieja Nawalnego nie jest przypadkiem. - Żadnych wątpliwości, że Putin stoi za tym morderstwem, nie ma. Nieważne, co sprawiło śmierć tego bohatera, ale na pewno bez Putina tam nie obeszło się - powiedział przedstawiciel Kongresu Deputowanych Ludowych Rosji w Europie.

Kim był Aleksiej Nawalny?

Aleksiej Nawalny był opozycjonistą. W przeszłości organizował w Rosji demonstracje antyrządowe, publicznie sprzeciwiał się korupcji. Nawalny został aresztowany w styczniu 2021 roku po tym, jak wrócił do Rosji z Niemiec, gdzie był leczony po próbie otrucia go.

Czytaj więcej

Polska minister: Aleksiej Nawalny został zamordowany

W lutym 2021 r. Nawalny został uznany winnym naruszania warunków odbywania kary i osadzony w więzieniu. W marcu 2022 r. został uznany za winnego znieważenia sądu oraz niezgodnego z prawem zbierania funduszy na kampanię. Z kolei w sierpniu 2023 r. sąd w Moskwie skazał Aleksieja Nawalnego na 19 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze - opozycjonista był oskarżony o założenie i finansowanie organizacji ekstremistycznej.

Aleksiej Nawalny mówił, że postępowanie rosyjskich organów ścigania wobec niego oraz wyroki sądów mają charakter polityczny.

Polityka
Izrael musi odpowiedzieć na atak Iranu. Netanjahu już to zapowiada
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Obelgi, groźby i ataki. Samorządowcy rezygnują z polityki