06:43
18.02.2024

Relacja z niedzielnych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 725
00:01
17.02.2024

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:52
17.02.2024

Anne Applebaum: Putin przegrał. Będzie musiał walczyć z pamięcią o Nawalnym

"Nawet za kratkami Nawalny stanowił realne zagrożenie dla Putina, ponieważ był żywym dowodem na to, że odwaga jest możliwa, że prawda istnieje, że Rosja może być innym krajem. Dla dyktatora, który przetrwał dzięki kłamstwom i przemocy, tego rodzaju wyzwanie było nie do przyjęcia. Teraz Putin będzie zmuszony walczyć z pamięcią o Nawalnym, a jest to bitwa, której nigdy nie wygra" – napisała Anne Applebaum w Gazecie Wyborczej.

23:37
17.02.2024

Długa lista wrogów Putina, którzy zmarli w tajemniczych okolicznościach

Aleksiej Nawalny otwiera teraz długą listę z krytyków rosyjskiego reżimu, którzy prawdopodobnie zostali zaatakowani lub zamordowani w imieniu władz na Kremlu.

Czytaj więcej

Wrogowie Putina w śmiertelnym niebezpieczeństwie
23:16
17.02.2024

Pistorius: Konflikt z Rosją może potrwać dziesięciolecia

- Konflikt z Rosją może potrwać dziesięciolecia, dlatego Europa powinna się na to nastawić i szukać nowych sojuszników, także wśród krajów globalnego południa - powiedział podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium minister obrony Niemiec Boris Pistorius.

22:55
17.02.2024

Rosjanie uderzyli w Kramatorsk. Pod gruzami mogą być ludzie

"Rosjanie wystrzelili trzy rakiety w stronę Kramatorska, celując w strefę przemysłową i prywatne domy. Prawdopodobnie pod gruzami jednego z domów jest czteroosobowa rodzina, w tym nastolatki w wieku 14 i 16 lat. Zniszczono dwa domy, a dwadzieścia trzy uszkodzono” - napisał w mediach społecznościowych szef donieckiej administracji wojskowej Wadym Fiłaszkin.

22:25
17.02.2024

Wybuch w Dnieprze

W Dnieprze doszło do eksplozji - podała agencja Ukrinform.

21:59
17.02.2024

Moskwa twierdzi, że sprawuje już całkowitą kontrolę nad Awdijiwką

Rosyjski minister obrony poinformował w sobotę prezydenta Władimira Putina o zdobyciu miasta, które było „potężnym węzłem obronnym ukraińskich sił zbrojnych”.

„Władimir Putin wysłuchał na Kremlu raportu ministra obrony Siergieja Szojgu w sprawie zdobycia Awdijiwki. Prezydent pogratulował naszym żołnierzom i bojownikom tego ważnego zwycięstwa” – powiedział rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow, cytowany przez rosyjskie agencje informacyjne. Szojgu podał, że siły rosyjskie zajęły 31,75 km2 w Awdijiwce, a wojska rosyjskie obecnie „ostatecznie czyszczą miasto z ukraińskich żołnierzy".

21:24
17.02.2024

Zełenski i Biden wierzą w mądrą decyzję Kongresu USA

Prezydent Ukrainy poinformował, że omawiał przez telefon sytuację na froncie z prezydentem USA i oświadczył, że wierzy wraz z Joe Bidenem we właściwą decyzję amerykańskiego Kongresu, w którym zablokowana jest pomoc dla Kijowa w wysokości 60 miliardów dolarów.

„Cieszę się, że mogę liczyć na pełne wsparcie amerykańskiego prezydenta. Wierzymy także w mądrą decyzję Kongresu USA” – napisał Wołodymyr Zełenski w w mediach społecznościowych. "Wsparcie Ukrainy to wsparcie demokracji i wolności. Powinniśmy razem bronić tych wartości. Umówiliśmy się, że będziemy utrzymywać kontakt w związku ze zbliżającą się drugą rocznicą pełnoskalowej agresji Rosji"

20:53
17.02.2024

Słowiańsk i Kramatorsk pod ciężkim ostrzałem

Ukraińskie kanały monitorujące podają, że Słowiańsk i Kramatorsk są pod ciężkim ostrzałem. Ataki przeprowadzane są z użyciem MLRS, rakiet balistycznych i rakiet manewrujących Kh-22 z bombowców strategicznych. Lokalne media podały, że w Słowiańsku w wyniku ostrzału zapaliła się szkoła.

20:17
17.02.2024

Na Ukrainie odezwały się alarmy lotnicze

Ukraińskie Siły Powietrzne informują o wieczornym zagrożeniu użyciem rakiet balistycznych w obwodach połtawskim, czerkaskim, kirowogradzkim i charkowskim.

19:53
17.02.2024

Rheinmetall będzie produkować amunicję na Ukrainie

Niemiecki producent broni Rheinmetall ogłosił w sobotę porozumienie z ukraińską firmą na produkcję na Ukrainie amunicji artyleryjskiej, której kraj pilnie potrzebuje w obliczu ataku rosyjskiego agresora. Podpisanie porozumienia odbyło się w Monachium, na marginesie konferencji bezpieczeństwa, w obecności ministra przemysłu strategicznego Ukrainy Oleksandra Kamyszyna i szefa firmy Rheinmetall Armina Pappergera.

Docelowo na Ukrainie ma być co roku produkowana „sześciocyfrowa liczba” pocisków kalibru 155 mm wraz z odpowiednimi materiałami pędnymi — wynika z komunikatu prasowego. Ze względów bezpieczeństwa nie podano nazwy ukraińskiego partnera, lokalizacji przyszłej fabryki ani daty rozpoczęcia produkcji.

19:28
17.02.2024

Rosja będzie produkować Citroeny. Części dostaną od Chińczyków

Citroen tak jak cała grupa Stellantis wycofała się z Rosji. Chiński Dongfeng Motor produkował model Citroena na licencji. Teraz Rosjanie mają na bazie części z Chin montować ten model w Kałudze.

Czytaj więcej

Citroeny C5 będą montowane w Rosji. Chińczycy dostarczą części
18:51
17.02.2024

Witalij Kliczko: Ukraina musi wygrać

- Ukraina musi wygrać. Tylko to pozbawi Rosję możliwości zastraszenia sąsiadów – powiedział Kliczko w Monachium. „Ukraina i ukraińskie siły zbrojne przeżywają krytyczne chwile. Brak amunicji i broni może stworzyć warunki do rosyjskiej ofensywy. Ważny jest czas. Pomoc była potrzebna na przedwczoraj! A dziś nie dość rzec, że Rosja nie może wygrać tej wojny” – mówił burmistrz Kijowa podczas spotkania z amerykańskimi senatorami i kongresmanami.

18:22
17.02.2024

Rosja oddają hołd Nawalnemu

Rosjanie wychodzą na ulice, by oddać hołd zmarłemu Aleksiejowi Nawalnemu. "Nawalnego zabili, bo nam było wszystko jedno" - napisano na plakacie.

17:56
17.02.2024

Zełenski spotkał się ze Stubbem

Prezydent Ukrainy spotkał się w Monachium z   nowo wybranym prezydentem Finlandii. „Spotkałem się z prezydentem-elektem Finlandii Alexandrem Stubbem. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie i ciepłe podejście do Ukrainy i Ukraińców. Ważne jest utrzymanie wsparcia Finlandii dla Ukrainy w drodze do członkostwa w NATO i Unii Europejskiej" - napisał Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.

17:17
17.02.2024

Ukraińscy żołnierze pojmani przez Rosjan podczas wycofywania się z Awdijiwki

Jak poinformował w mediach społecznościowych ukraiński dowódca w południowo-wschodniej Ukrainie Ołeksandr Tarnawski, kilku ukraińskich żołnierzy zostało wziętych w niewolę przez Rosjan, gdy wycofywali się Awdijiwki. „Odpowiednie instytucje ukraińskie zwrócą się do międzynarodowych organizacji humanitarnych i krajów pośredniczących, by wróg potraktował jeńców wojennych w sposób humanitarny, zgodnie z normami międzynarodowego prawa humanitarnego, a nasi żołnierze powrócili do ojczyzny” - napisał Tarnawski.

16:39
17.02.2024

Prezydent Ukrainy spotkał się z premierem Holandii

"W Monachium prezydent odbył ważne spotkanie z premierem Holandii Markiem Rutte. Omówili dalsze wsparcie obronne Ukrainy, potrzeby w zakresie obrony powietrznej i artylerii" - poinformował w mediach społecznościowych Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy.

16:01
17.02.2024

Węgierski parlament ratyfikuje umowę o członkostwie Szwecji w NATO

- Węgierski parlament ratyfikuje umowę o członkostwie Szwecji w NATO na początku wiosennej sesji, która rozpocznie się 26 lutego — poinformował premier Węgier Viktor Orbán cytowany przez agencję UNIAN.

15:37
17.02.2024

Konferencja prasowa wiceprezydent USA i prezydenta Ukrainy w Monachium

Wiceprezydent USA Kamala Harris zapewniła podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa o niesłabnącym wsparciu Ameryki dla Ukrainy. Na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim podkreśliła, że powstrzymanie rosyjskiej agresji przy współpracy z sojusznikami jest strategicznym interesem Waszyngtonu.

Kamala Harris pogratulowała Ukrainie silnej obrony oraz sukcesów w utrzymaniu funkcjonowania i reformowaniu państwa, pomimo ataków na infrastrukturę cywilną. Zaznaczyła, że stawka ukraińskiej obrony jest wysoka dla władz tego państwa i całego świata. Mówiła, że zagrożone są międzynarodowe zasady poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej państw. Jak przypomniała Kamala Harris, historia uczy, że pozwolenie agresorom, takim jak Władimir Putin, na zabieranie terytoriów nie powstrzyma ich, a dodatkowo ośmieli innych. Powiedziała też, że Ukraina cieszy się ponadpartyjną przychylnością w amerykańskim Kongresie, a USA będą dążyły do wypłaty przez Rosję reparacji wojennych. Podkreśliła, że sprawa wsparcia dla Ukrainy nie może być przedmiotem gier politycznych w Stanach Zjednoczonych.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował o jak najszybszą konfiskatę rosyjskich aktywów, zamrożonych w światowych bankach. Podziękował za wsparcie Waszyngtonu i przypomniał o tym, jak ważne w wojnie z Rosją są międzynarodowe sankcje. "Putin nie szanuje ludzkiego życia. Nie rozumie i nie przestrzega żadnych praw. Liczą się dla niego tylko pieniądze i władza" - powiedział Wołodymyr Zełenski.

15:02
17.02.2024

Marszałek Hołownia: Wgnieciemy Putina w ziemię

Do wojny rosyjsko-ukraińskiej odniósł się podczas konwencji Trzeciej Drogi marszałek Sejmu Szymon Hołownia. – Mam dla was dwie wiadomości: złą i dobrą. Zła jest taka, że ani Putin nie odpuści, ani świat nie stanie się nagle spokojniejszym miejscem. Ale jest też dobra: że sobie z tym poradzimy – zapowiedział. – Putina wgnieciemy w ziemię, prędzej czy później trafi tam, gdzie powinien trafić: za kraty albo na cmentarz. Putin jest wrogiem ludzkości – dodał.

Czytaj więcej

„Rząd zrobił z was dziadów proszalnych”. Konwencja wyborcza Trzeciej Drogi
14:48
17.02.2024

Eksperci ISW prognozują ukraiński kontratak po upadku Awdijiwki

Analitycy z Institute for the Study of War uważają, że wojska rosyjskie mogą ponieść znaczne straty, jeśli zdecydują się zaatakować nowe pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy, na Zachód od Awdijiwki.

Czytaj więcej

Rosyjskiej armii trudno będzie posuwać się na zachód od Awdijiwki
14:30
17.02.2024

Premier Tusk o Aleksieju Nawalnym

Podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej premier Donald Tusk nawiązał do ostatnich wydarzeń w Rosji. – Historia Aleksieja Nawalnego pokazuje, że w konfrontacji ze złem nie możemy być bezsilni. Śmierć Nawalnego pokazuje odwagę i determinację jednego człowieka. Naszym zadaniem jest mieć na uwadze jedno przykazanie. Dobro nie może być bezsilne – powiedział.

Czytaj więcej

„Nie może być powrotu, musimy być zmobilizowani”. Konwencja samorządowa KO
13:59
17.02.2024

Wołodymyr Zełenski chce zabrać Donalda Trumpa na front

— Myślę, że jeśli prowadzimy dyskusję, jak zakończyć wojnę, musimy pokazać ludziom, którzy są decydentami, co to znaczy prawdziwa wojna, a nie na Instagramie. Prawdziwa wojna — mówił w sobotę Zełenski w Monachium.

Czytaj więcej

Zełenski ma propozycję dla Trumpa. „Zobaczyłby, jak wygląda prawdziwa wojna”
13:29
17.02.2024

Ponad 177 osób zatrzymanych na wiecach po śmierci Nawalnego

Portal OVD-Info, który informuje o wolności zgromadzeń w Rosji, podał, że do godziny 13.15 w sobotę podczas spontanicznych wieców zatrzymano ponad 177 osób w 16 miastach w całej Rosji.

Czytaj więcej

Masowe zatrzymania na wiecach po śmierci Nawalnego. "Może być ich więcej"
12:59
17.02.2024

Dlaczego Teodor Currentzis nie potępia Rosji

Teodor Currentzis stał się postacią kontrowersyjną, niektóre jego koncerty wywołują protesty lub wręcz są odwoływane. Ale niezmiennie każdego lata jest zapraszany na przykład na festiwal w Salzburgu, gdzie w tym roku wybiera się ze swoją Utopią.

Czytaj więcej

Ukraińska dyrygentka nie chce artysty, który popiera Rosję
12:46
17.02.2024

Czarny dzień rosyjskiego lotnictwa. Trzy samoloty zestrzelone

Dowódca ukraińskich sił powietrznych Mykoła Ołeszczuk, że w sobotę o poranku Ukraińcy zestrzelili dwa rosyjskie bombowce Su-34 i jeden myśliwiec Su-35. Dowódca nie podał, jakiej broni użyto do ich zestrzelenia. Niedawno siły powietrzne potwierdziły jednak, że w maju ubiegłego roku ukraińscy obrońcy wykorzystali system Patriot do zestrzelenia jednocześnie pięciu rosyjskich maszyn – myśliwca, bombowca i trzech helikopterów – w rosyjskiej przestrzeni powietrznej.

12:19
17.02.2024

Problem ukraińskiego zboża bez poparcia politycznego

Negocjacje w sprawie ukraińskiego zboża utrudnia fakt, że minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski nie ma pełnego poparcia ze strony premiera – ocenił Robert Telus, poseł PiS i były minister rolnictwa.

Czytaj więcej

Poseł PiS chwali ministra z PSL. „Widzę, że się stara, tylko nie ma poparcia”
11:47
17.02.2024

Wszystkie kraje NATO będą przeznaczały na obronność co najmniej 2 proc. PKB

Kraje NATO, które wcześniej nie przeznaczały na obronność oczekiwanych 2 proc. PKB, zadeklarowały na 60. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa poprawę swojego zaangażowania w inwestycje we własne bezpieczeństwo, siły zbrojne i zamawianie sprzętu.

Czytaj więcej

Jacek Siewiera: Jesteśmy na pierwszym miejscu pod względem wydatków na obronność
11:10
17.02.2024

Alarm powietrzny we wschodniej i centralnej Ukrainie

Siły Powietrzne ogłosiły zagrożenie użyciem broni balistycznej dla regionów wschodnich i centralnych. Alert powietrzny ogłoszono m.in. w stolicy Ukrainy i obwodzie kijowskim.

11:03
17.02.2024

Rosja narusza przestrzeń powietrzną Polski, Rumunii i państw bałtyckich

Należy spodziewać się kolejnych prowokacyjnych incydentów ze strony Rosji. Tym bardziej, że zbliża się druga rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Gen. Maciej Klisz: Rosja narusza przestrzeń Polski, Rumunii i państw bałtyckich
10:35
17.02.2024

Ile okrętów straciła Rosja na Morzu Czarnym?

Według obliczeń amerykańskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) Rosja utraciła od lutego 2022 roku już około 40 procent tonażu swojej marynarki wojennej na Morzu Czarnym. Pisze o tym na łamach czasopisma „Foreign Affairs” były wysokiej rangi oficer amerykańskiej marynarki i doradca CSIS Mark Cancian. Jak to było możliwe?

Czytaj więcej

Zaskakujące sukcesy Ukrainy na Morzu Czarnym. Jak kraj bez własnych okrętów szachuje Flotę Czarnomorską
09:59
17.02.2024

Na granicy Ukrainy z Polską w kolejkach stoi 3300 ciężarówek

W sobotę rano zablokowanych było sześć punktów kontrolnych na granicy z Ukrainą, a w kolejkach stało 3300 ciężarówek - przekazał w ukraińskiej telewizji Andrij Demczenko, rzecznik Państwowej Straży Granicznej Ukrainy. Według niego najdłuższa kolejka jest na przejściu Korczowa-Krakowiec, gdzie stoi 1600 ciężarówek, oraz Dorohusk-Jagodzin, gdzie zablokowanych jest 550 pojazdów.

09:23
17.02.2024

Wielka Brytania wezwała przedstawiciela ambasady rosyjskiej w związku ze śmiercią Nawalnego

Brytyjski rząd poinformował w piątek, że wzywa przedstawiciela ambasady rosyjskiej, aby jasno dać do zrozumienia, że ​​uważa rząd rosyjski za „w pełni odpowiedzialny” za śmierć lidera opozycji Aleksieja Nawalnego. W oświadczeniu brytyjskiego MSZ podkreślono, że śmierć Nawalnego w kolonii karnej „musi zostać w pełni i przejrzyście zbadana”.

Szef MSZ Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział wcześniej w piątek, że za śmierć Nawalnego powinien odpowiadać prezydent Rosji Władimir Putin. - Musimy pociągnąć Putina do odpowiedzialności za to – powiedział na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

08:48
17.02.2024

Rosjanie ostrzeliwali Kupiańsk, są ranni

Rosyjscy najeźdźcy ostrzeliwali w nocy Kupiańsk w obwodzie charkowskim. Ranne zostały dwie osoby — 71-letnia kobieta i 75-letni mężczyzna — poinformował szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow. Rosjanie otworzyli ogień o godz. 2:35. Uszkodzony został prywatny dom, w którym zniszczone zostały ściany i dach. W sąsiednich domach wypadły okna i uszkodzone zostały dachy.

08:16
17.02.2024

Ukraińcy opuścili Awdijiwkę

Upadek Awdijiwki, dla Kijowa symbolicznie największa porażka po nieudanej letniej kontrofensywie.

Czytaj więcej

Ukraińcy wycofali się z Awdijiwki. Rozkaz wydał nowy dowódca, gen. Ołeksandr Syrski
07:29
17.02.2024

Kijów opublikował nowe dane o rosyjskich stratach

W ciągu ostatniej doby Rosja straciła na wojnie ok. 1050 żołnierzy — szacuje w najnowszych statystykach Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Do tego obrońcy Ukrainy unieszkodliwili m.in. 11 czołgów i 28 systemów artylerii.

06:55
17.02.2024

Dombrovskis: Ukraina potrzebuje natychmiastowego wsparcia

Jest wiele rzeczy, których Ukraina potrzebuje na teraz – wsparcie militarne, pomoc finansowa, wsparcie efektywności gospodarki. Właśnie na tym powinniśmy się skupić teraz, w tym bardzo krótkim czasie – powiedział Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, podczas dyskusji w ramach Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

Łotewski polityk zauważył, że w ostatnich tygodniach z Europy napływają pozytywne wieści - porozumienie w sprawie bezpieczeństwa Ukrainy z Francją i Niecami, czy nowe pakiety pomocy wojskowej. - Musimy wspierać tę mobilizację wysiłków, biorąc pod uwagę debatę w USA. Mamy nadzieję, że debata w Kongresie zakończy się pozytywnie i możemy liczyć także na amerykański wkład w te wysiłki. Wiemy, że wsparcie (dla Ukrainy – red.) pochodzi także z innych krajów G7. Wszystko to jest konieczne i wszystko to jest pilne - mówił.

06:26
17.02.2024

Nagranie z podsumowaniem piątkowych wydarzeń na froncie

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował w mediach społecznościowych klip z podsumowaniem najważniejszych wydarzeń z 723. dnia wojny

06:00
17.02.2024

Zapis piątkowej relacji

Doniesienia z 723. dnia wojny Rosji z Ukrainą można prześledzić w naszej wczorajszej relacji.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 723