04:44
19.02.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 726
00:19
19.02.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:07
19.02.2024

Bloomberg pisze o monachijskiej konferencji: niepewność i pesymizm

  Bloomberg zauważa, że coraz bardziej alarmistyczne podejście europejskich państw członkowskich NATO wynika ze świadomości, że Rosja została ośmielona sukcesami na polu bitwy, Stany Zjednoczone mogą ograniczyć wsparcie w regionie, a oni sami zrobili zbyt mało, aby się przygotować.

Czytaj więcej

Bloomberg: Na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium dominował pesymizm
23:43
18.02.2024

Na Ukrainie zginął rosyjski pułkownik. "Wykorzenił terroryzm na Północnym Kaukazie i w Dagestanie”

Zastępca dowódcy 18. Armii Federacji Rosyjskiej, pułkownik Magomedali Magomedżanow, zmarł w sewastopolskim szpitalu w wyniku odniesionych ran. Wcześniej miał „wykorzeniać terroryzm” na Północnym Kaukazie i w Dagestanie i walczył w Syrii.

23:12
18.02.2024

Hakerzy zaatakowali strony internetowe ukraińskich mediów

Jak poinformowała w niedzielny wieczór Państwowa Służba ds. Komunikacji Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy, hakerzy przeprowadzili serię cyberataków, podczas których zaatakowano strony internetowe i konta w mediach społecznościowych znanych ukraińskich mediów.

„Rosja kontynuuje wojnę informacyjną przeciwko naszemu państwu. W dniu dzisiejszym rosyjscy hakerzy przeprowadzili kolejny atak na szereg ukraińskich mediów i zamieścili fałszywe informacje na temat ich zasobów. Rządowy zespół reagowania na awarie komputerowe CERT-UA, działający w ramach Państwowego Łączności Specjalnej, skontaktował się z przedstawicielami ukraińskiej Prawdy, Liga.netu, Apostrofy i Telegrafu. Nasi eksperci prowadzą już badania w sprawie zdarzenia” – czytamy w komunikacie opublikowanym na kanale Telegramu.

22:47
18.02.2024

Japonia zapewni Ukrainie długoterminowe wsparcie

Japońska minister spraw zagranicznych Yoko Kamikawa oświadczyła, że Japonia pozyska pomoc z sektora prywatnego i będzie kontynuować długoterminowe wsparcie dla Ukrainy.

W wywiadzie dla „The Japan News” ambasador Ukrainy w Japonii Siergiej Korsunski powiedział, że Ukraina ma nadzieję, że japońscy producenci samochodów będą inwestować w kraju, który można uznać za dobre miejsce do budowy pojazdów elektrycznych

Przed konferencją w Tokio Korsuński powiedział, że japońska wiedza i technologie związane z odbudową po katastrofalnych trzęsieniach ziemi  będą przydatne w usuwaniu min lądowych i gruzu, renowacji dróg i budowie tymczasowych mieszkań na Ukrainie, gdzie pilnym zadaniem jest naprawa infrastruktury zniszczonej przez rosyjskie ataki.

22:23
18.02.2024

Senator republikanów: USA mają długi, Ukraina ma minerały

Senator Lindsey Graham twierdzi, że USA powinny udzielić Ukrainie pomocy, ale  nie za darmo.

- Mamy dług na 34 biliony dolarów. Ukraina ma minerały — mówił senator.

21:58
18.02.2024

W obwodzie kijowskim odbudowano prawie 200 placówek oświatowych

W obwodzie kijowskim odbudowano już 198 placówek oświatowych, które zostały zniszczone i uszkodzone w wyniku inwazji Rosji na pełną skalę.

„Straty w oświacie obwodu kijowskiego w wyniku inwazji na pełną skalę są znaczne – zniszczeniu lub uszkodzeniu uległy 244 szkoły, przedszkola, placówki pozaszkolne i placówki kształcenia zawodowego. Do chwili obecnej całkowicie lub częściowo odbudowano198 obiektów - w tym 122 szkoły i 71 przedszkoli” – powiedział Rusłan Krawczenko, szef Kijowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

21:30
18.02.2024

Nagroda BAFTA dla filmu "20 dni w Mariupolu"

„20 dni w Mariupolu” zdobyło nagrodę BAFTA dla najlepszego filmu dokumentalnego. BAFTA to coroczna nagroda przyznawana przez Brytyjską Akademię Sztuki Telewizyjnej i Filmowej,  brytyjski odpowiednik Oscarów.

„20 dni w Mariupolu” jest też nominowany do Oscara, wcześniej został nagrodzony Pulitzerem.

Autorzy filmu - Mstysław Czernow, korespondent wojenny, Jewhen Maloletka - fotograf i producentka Wasyłysa Stepanenko pozostali w masakrowanym przez Rosjan mieście do końca, aby przekazać koszmar wojennego życia.

21:11
18.02.2024

Rosyjski propagandysta chce rozmawiać z Bidenem

Kisielow zaznaczył, że ewentualna rozmowa zostałaby przetłumaczona na wiele języków i rozpowszechniona na licznych platformach medialnych i mediach społecznościowych.

Czytaj więcej

Rosyjski propagandysta idzie w ślady Tuckera Carlsona. "Prezydent Putin dał godny przykład"
20:44
18.02.2024

Premier Holandii: Europa powinna przestać "jęczeć"

- Europa powinna przestać „jęczeć” nad możliwym powrotem Donalda Trumpa na fotel  prezydenta USA i zamiast tego skupić się na pomocy Ukrainie — powiedział premier Holandii Mark Rutte

Rutte podkreślił, że będzie to wybór Amerykanów, a reszta świata musi współpracować z tym, kogo wybiorą.

20:22
18.02.2024

Kaja Kallas nie obawia się gróźb Rosji

Kaja Kallas – zagorzała krytyczka Rosji – znalazła się w zeszłym tygodniu wśród kilku polityków państw bałtyckich umieszczonych na liście osób poszukiwanych przez Moskwę za niszczenie pomników z czasów sowieckich.

Kallas wykorzystała swoją wysoką pozycję do zdobycia poparcia dla Ukrainy, co doprowadziło do spekulacji, że może ubiegać się o wysokie stanowisko w UE – być może jako kolejny szef polityki zagranicznej po czerwcowych wyborach.

Premierka Estonii uważa, że spekulacje przyczyniają się do agresji Rosji wobec niej.

Zapytana, czy jest zainteresowana jakąkolwiek przyszłą rolą w Europie, odpowiedziała: „Jeszcze nie dotarliśmy do celu. Jestem premierem Estonii”.

19:59
18.02.2024

Białoruska noblistka Swiatłana Aleksijewicz przestrzega przed "nowym Hitlerem"

Aleksijewicz ostrzegła, że „dyktatorzy uczą się od siebie nawzajem”, a śmierć Nawalnego otworzyła otchłań pobłażliwości dla dyktatorów na całym świecie. Tym bardziej, jak podkreśliła, na Białorusi, gdzie teraz „można się spodziewać wszystkiego”. 

Czytaj więcej

Białoruska noblistka: Śmierć Nawalnego otworzyła otchłań pobłażliwości dla dyktatorów
19:37
18.02.2024

Ukraina i USA mogą podpisać porozumienie o bezpieczeństwie przed szczytem NATO

Ukraina i Stany Zjednoczone mogą podpisać porozumienie o bezpieczeństwie przed lipcowym szczytem NATO w Waszyngtonie, ale strona ukraińska skupia się na głosowaniu Kongresu za pakietem pomocowym dla Ukrainy, gdyż jest to kwestia przetrwania — powiedziała wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ołha Stefaniszyna.

Wicepremier dodała, że negocjacje toczyły się na szczeblu zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta Ihora Żółkwi, a szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak był w kontakcie z  doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake’em Sullivanem. - To znaczy, z taktycznego punktu widzenia, negocjacje się odbyły, a deklaracja została strategicznie przyjęta - powiedziała Stefaniszyna.

19:04
18.02.2024

Niemcy zgromadziły ponad 500 dowodów zbrodni wojennych na Ukrainie

Według Federalnego Ministerstwa Sprawiedliwości Niemcy zebrały już ponad 500 dowodów zbrodni wojennych na Ukrainie i przesłuchały ponad 160 świadków.

Minister sprawiedliwości Marco Buschmann powiedział, że jeśli ktoś wydaje rozkaz celowego naruszenia międzynarodowego prawa karnego, wówczas ten urzędnik państwowy jest potencjalnie zbrodniarzem wojennym.

- Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Putina. Mam nadzieję i życzę mu, aby kiedyś stanął przed sądem. Wiem, że będziemy potrzebować do tego dużo cierpliwości - powiedział Buschmann.

Minister zwrócił też uwagę, że jeśli rosyjski dron zostanie celowo naprowadzony przez żołnierza do budynku mieszkalnego, w którym przebywają wyłącznie cywile, jest to zbrodnia wojenna. Zauważył, że  każde zdjęcie i każdy film na telefonach komórkowych może pomóc w śledztwie. Każdy, kto usuwa takie materiały, pomaga jedynie rosyjskim zbrodniarzom wojennym.

18:34
18.02.2024

Ciało Nawalnego pod strażą w kostnicy w Salechardzie

Po śmierci Nawalnego jego ciało przewieziono początkowo do miasta Łabytnangi, 36 kilometrów od kolonii karnej,  we wsi Charp w autonomicznym okręgu Jamalsko-Nienieckim na dalekiej północy Rosji, gdzie zmarł opozycjonista.

Niezależna rosyjska „Nowaja Gazeta Europa” dowiedziała się, że  jeszcze w piątek ciało opozycjonisty przewieziono do  Okręgowego Szpitala Klinicznego w Salechardzie, ośrodku administracyjnym Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego.  

Czytaj więcej

Śmierć Aleksieja Nawalnego. Niezależne media ustaliły, gdzie jest ciało opozycjonisty
18:06
18.02.2024

NYT: Blinken o konsekwencjach rozwoju rosyjskiej kosmicznej broni nuklearnej

Na marginesie Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium sekretarz stanu USA Antony Blinken omówił z przedstawicielami Indii i Chin konsekwencje rozwoju rosyjskiej broni nuklearnej w kosmosie.

Jak pisze "New York Times", przesłanie Blinkena było jednoznaczne: jakakolwiek eksplozja nuklearna w kosmosie zniszczy nie tylko satelity amerykańskie, ale także satelity Pekinu i New Delhi.

Sekretarz stanu stwierdził także, że skoro prezydent Rosji Władimir Putin wyraźnie wyraził swoją pogardę dla Stanów Zjednoczonych, to prezydent Chin Xi Jinping i prezydent Indii Narendra Modi powinni go odwieść od tego, co może przerodzić się w katastrofę.

Cytowani przez „NYT” anonimowi urzędnicy amerykańscy i niezależni analitycy oceniają, że hipotetyczna eksplozja nuklearna w przestrzeni kosmicznej zakłóciłaby globalne systemy łączności, powodując zakłócenia we wszystkim, od służb ratunkowych przez komunikację mobilną po regulację generatorów i pomp.

Ponadto argumentują, że pozostałości eksplozji zostaną rozrzucone po niskiej orbicie okołoziemskiej, co utrudni, jeśli nie uniemożliwi, nawigację w przypadku wszystkich satelitów – od satelitów Starlink wykorzystywanych do komunikacji internetowej po satelity szpiegowskie.

17:39
18.02.2024

Rodziny  zidentyfikowały ciała żołnierzy  wziętych do niewoli pod Awdijiwką

Ranni żołnierze postali na pozycjach po wycofaniu się sił ukraińskich z Awdijwki. Z rozmów, które przeprowadzili  z bliskim, wynikało, że ich dowódcy zgodzili się, że Rosjanie ich zabiorą, bo siły ukraińskie nie będą już w stanie się do nich dostać.

16 lutego Rosjanie opublikowali film przedstawiający pięciu zabitych ukraińskich żołnierzy. Ciała wrzucono do wody. Krewni zidentyfikowali wśród zabitych trzech żołnierzy, którzy zostali ranni na pozycji  "Zenit".

Dziennikarz portalu Cenzor.net Jurij Butusow napisał, że sześciu żołnierzy rannych na pozycji Zenit zostało zastrzelonych ich ciała wrzucono do wody. Trzech żołnierzy zidentyfikowali bliscy.

Nic nie wiadomo jeszcze o losach pozostałych trzech rannych, którzy zostali wzięci do niewoli na „Zenicie”. Niemożliwa jest identyfikacja wszystkich ciał na rosyjskim nagraniu.

17:11
18.02.2024

Dmitrij Miedwiediew wieszczy wojnę

Miedwiediew zaproponował we wpisie na Telegramie, aby wyobrazić sobie przez chwilę, że Federacja Rosyjska przegrała, a „Ukraina ze swoimi sojusznikami” zwyciężyła. "Czym będzie takie zwycięstwo naszych wrogów - neonazistów z ich zachodnimi sponsorami?" - pyta Miedwiediew.

Czytaj więcej

Dmitrij Miedwiediew grozi globalną wojną z Zachodem. "Ręka dowództwa nie zadrży"
16:43
18.02.2024

Francuskie drony w fazie testów trafia na Ukrainę

Szef Ministerstwa Obrony Sébastien Lecornu w wywiadzie dla „Journal du Dimanche” powiedział, że Ukraina będzie pierwszym krajem, do którego w najbliższych tygodniach trafią francuskie drony kamikadze, które wciąż są w fazie testów.

16:17
18.02.2024

Ukraińskie Siły Zbrojne: Sytuacja w Awdijiwce się ustabilizowała

Rzecznik ukraińskiej armii, Dmytro Łychowij przekazał, że sytuacja na   froncie wokół Awdijewki „nieco się ustabilizowała” po tym, jak dowódca generał pułkownik Oleksandr Syrskij wycofał wczoraj wojska.

Powiedział też, że siły ukraińskie poniosły straty podczas wycofywania się, ale były one minimalne.

Tymczasem ministerstwo obrony Rosji oświadczyło, że jego żołnierze przejęli pełną kontrolę nad Awdijiwką i przeszli 8,6 km w tej części linii frontu.

Nadal pojawiają się informacje, że niektórzy ukraińscy żołnierze ukrywają się w rozległej fabryce koksu z czasów sowieckich w mieście.

15:49
18.02.2024

Po śmierci Aleksieja Nawalnego prezydent Brazylii wzywa do "zdrowego rozsądku"

W wystąpieniu podczas konferencji prasowej po szczycie Unii Afrykańskiej Luiz Inacio Lula da Silva zasugerował, że przejawem "zdrowego rozsądku” powinno być zajęcie neutralnego stanowiska w sprawie śmierci przywódcy rosyjskiej opozycji.

Czytaj więcej

Śmierć Nawalnego. Prezydent Brazylii wzywa do powstrzymania się od oskarżania Putina
15:21
18.02.2024

Biden: Pogłoski o zaprzestaniu pomocy dla Ukrainy po upadku Awdijiwki - absuralne

Joe Biden odrzucił jako „absurdalny” pogląd, że Stany Zjednoczone zaprzestaną wysyłania pomocy na Ukrainę po ogłoszeniu przez Rosjan zwycięstwa w Awdijiwce.

Prezydent USA nalegał, aby Kongres zatwierdził większą pomoc dla Kijowa w ramach proponowanego pakietu finansowania o wartości 61 miliardów dolarów

- Naród ukraiński walczył tak dzielnie i bohatersko. Postawił tak wiele na szali i pomysł, że teraz, kiedy kończy mu się amunicja, odejdziemy?- pytał Biden.- Uważam to za absurd. Uważam to za nieetyczne. Uważam, że jest to po prostu sprzeczne ze wszystkim, czym jesteśmy jako kraj. Dlatego będę walczyć, dopóki nie zapewnimy im potrzebnej amunicji i zdolności, których potrzebują do samoobrony — dodał prezydent USA.

14:59
18.02.2024

Dania przekaże Ukrainie całą swoją artylerię

„Jeśli zapytać Ukraińców, proszą nas teraz o amunicję, o artylerię. Ze strony duńskiej zdecydowaliśmy się przekazać całą naszą artylerię” – powiedziała  duńska premier Mette Frederiksen.

14:35
18.02.2024

Niemcy chcą postawić Putina przed sądem

Czytaj więcej

Minister sprawiedliwości Niemiec: Chcę, aby Putin stanął przed sądem
14:02
18.02.2024

Rosyjski dowódca wysokiej rangi nie żyje po odniesionych ranach na Ukrainie

Pułkownik Magomedali Magomedżanow z Dagestanu był prawdopodobnie zastępcą dowódcy 18. Armii i dowódcą 61. oddzielnej Brygady Morskiej  Floty Północnej. Jak wynika z oświadczenia władz lokalnych Dagestanu zmarł w szpitalu w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie.

13:34
18.02.2024

Ukraińscy strażacy ratują wszystkie ofiary wojny

Spod gruzów zbombardowanego w Kramatorsku domu wydobyli kota.

13:10
18.02.2024

Petteri Orpo: Jestem przekonany, że Stany w każdym przypadku przyjdą Europie z pomocą

Czytaj więcej

Premier Finlandii: Nawet Donald Trump przyjdzie na odsiecz Europie
12:29
18.02.2024

Ukraińska armia twierdzi, że odparła rosyjską ofensywę na froncie południowym

Siły ukraińskie odparły rosyjską ofensywę na froncie południowym po wycofaniu wojsk ze zdewastowanego miasta Awdijwka – poinformowało w niedzielę ukraińskie wojsko.

„Siły obronne w sektorze Zaporoże pokonały wczorajszą ofensywę rosyjską” – oznajmiło ukraińskie wojsko. Wojsko stwierdziło, że 18 pojazdów opancerzonych, w tym trzy czołgi, zostało zniszczonych, a Rosjanie „wycofali się na poprzednie pozycje”.

Na razie nie ma komentarza ze strony rosyjskiej.

Kierunek południowy Zaporoże stał się głównym celem ukraińskiej kontrofensywy latem 2023 roku, choć nie doszło do znaczących przełomów i wyzwolono jedynie kilka osad.

11:58
18.02.2024

Ponad 400 osób zatrzymano w Rosji podczas upamiętniania Aleksieja Nawalnego

W piątek i sobotę setki ludzi w kilkudziesięciu rosyjskich miastach gromadziły się pod pomnikami ofiar represji politycznych, składając kwiaty i znicze, aby złożyć hołd politykowi. Według grupy praw człowieka OVD-Info, która śledzi aresztowania polityczne i zapewnia pomoc prawną, w ponad 12 miastach do sobotniego wieczoru policja zatrzymała 401 osób.

11:33
18.02.2024

Republikański senator twierdzi, że Putin nie stanowi egzystencjalnego zagrożenia dla Europy

JD Vance, republikański senator z Ohio, powiedział, że według niego Donald Trump nie chce porzucić Europy, ale „w rzeczywistości wzywa do przebudzenia i mówi, że Europa musi odegrać większą rolę we własnym bezpieczeństwie”.

Przemawiając podczas trzeciego dnia Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa dodał: „Nie sądzę, aby Władimir Putin stanowił egzystencjalne zagrożenie dla Europy, a w zakresie, w jakim nim jest, ponownie sugeruje to, że Europa musi przyjąć bardziej agresywną rolę we własnym bezpieczeństwie.”

Czynnikiem ograniczającym wsparcie USA dla Ukrainy, argumentował Vance, „nie są pieniądze, tylko amunicja”.

Nie produkujemy wystarczającej ilości amunicji, aby wesprzeć wojnę w Europie Wschodniej, wojnę na Bliskim Wschodzie i potencjalną wojnę w Azji Wschodniej. Zatem Stany Zjednoczone są zasadniczo ograniczone - powiedział.

10:55
18.02.2024

Czesi odkryli poza Unią źródła dostaw pocisków dla Ukrainy

Republika Czeska znalazła poza Unią Europejską źródła gotowe dostarczyć szybko 800 tys. pocisków artyleryjskich do Kijowa. Praga forsuje sfinansowanie zakupu wspólnie z partnerami z USA, Niemiec, Szwecji i innych krajów.

Czytaj więcej

Czesi znaleźli amunicję dla Ukrainy poza UE. Szybkie dostawy 800 tys. pocisków
10:27
18.02.2024

ISW: Rosja może powtórzyć taktykę przejęcia Awdijiwki, jeśli Zachód będzie nadal opóźniał pomoc

ISW zauważa, że siły rosyjskie zapewniły sobie przewagę powietrzną podczas ofensywy Awdijwki, podczas gdy opóźnienia w pomocy Zachodu utrudniały obronę Ukrainy.

09:59
18.02.2024

Ukraina zestrzeliła rosyjski samolot, 12 dronów i rakietę Ch-59

 Samolot został zestrzelony o godzinie 6 rano we wschodniej Ukrainie. Drony i rakiety zostały zestrzelone w obwodach czernihowskim, sumskim, połtawskim, kirowogradzkim i dnieprskim we wczesnych godzinach porannych 18 lutego.

09:36
18.02.2024

Sztab Generalny o stratach Rosjan

Od 24 lutego 2022 r. Rosja straciła na Ukrainie 402 430 żołnierzy. Liczba ta obejmuje 1080 ofiar, które siły rosyjskie poniosły w ciągu ostatniego dnia.

09:04
18.02.2024

USA przekażą Ukrainie skonfiskowane rosyjskie fundusze przez Estonię

Transfer ten  to drugi raz, kiedy Stany Zjednoczone wysłały skonfiskowane rosyjskie pieniądze na Ukrainę i pierwszy raz, kiedy takie środki zostały wysłane do zagranicznego sojusznika z zamiarem udzielenia pomocy Ukrainie.

08:35
18.02.2024

Sytuacja na froncie

PAP

08:07
18.02.2024

Kułeba spotkał się z chińskim ministrem spraw zagranicznych w Monachium

„Zgodziliśmy się co do konieczności utrzymywania kontaktów ukraińsko-chińskich na wszystkich poziomach i kontynuowania dialogu” – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

07:38
18.02.2024

W wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie sumskim zginęła 1 osoba, a 1 została ranna

W wyniku ostrzału w gminie Chotin zginął jeden mieszkaniec, a drugi został ranny – podały władze. Ataki uszkodziły także domy i budynki gospodarcze.

07:09
18.02.2024

Ukraińscy uchodźcy w Wielkiej Brytanii mogą przedłużyć wizy o 18 miesięcy

Od marca 2022 r. do Wielkiej Brytanii wyemigrowało ponad 200 000 Ukraińców, a pierwsze wizy wygasną w marcu 2025 r.

06:46
18.02.2024

Pozostałości drona odnaleziono w Mołdawii w pobliżu granicy z Ukrainą

Fragmenty drona typu Shahed odnaleziono w Mołdawii na polu dwa kilometry od granicy z Ukrainą – poinformowała mołdawska Policja Graniczna.

06:20
18.02.2024

Biden: Kongres USA winien upadku Awdijiwki

 „Dziś rano ukraińska armia została zmuszona do wycofania się z Awdijwki po tym, jak ukraińscy żołnierze musieli racjonować amunicję ze względu na kurczące się zapasy w wyniku bierności Kongresu, co przyniosło Rosji pierwsze zauważalne zyski od miesięcy” – czytamy w oświadczeniu Białego Domu.

06:00
17.02.2024

Relacja z sobotnich wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 724