Bloomberg: Na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium dominował pesymizm

Europa sama sobie nie zapewnia wystarczającego środka odstraszającego, ponieważ nie podjęła wystarczającej inicjatywy. Amerykański parasol pozwolił na atrofię europejskiego bezpieczeństwa - powiedział podczas panelowej dyskusji w Monachium republikański senator z Ohio, J.D. Vance.

Publikacja: 19.02.2024 00:14

Wystąpienie Wołodymyra Zełenskiego podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium

Wystąpienie Wołodymyra Zełenskiego podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 725

W artykule zatytułowanym „Sojusznicy Ukrainy oszukują świat, z którego wycofują się Stany Zjednoczone”, Bloomberg zauważa, że cłonkowie NATO mówią teraz prywatnie o rosyjskim ataku na jedno z nich jako o niebezpieczeństwie wymagającym pilnej reakcji, ponieważ coraz bardziej wątpią, czy Stany Zjednoczone utrzymają swoją tradycyjną rolę polegającą na ochronie Europy w ramach sojuszu. Zwłaszcza po ostatnich wypowiedziach Donalda Trumpa, podważającego artykuł 5. Traktatu  Północnoatlantyckiego.  

Czytaj więcej

Kamala Harris w Monachium: NATO to święty pakt

 Bloomberg zauważa, że coraz bardziej alarmistyczne podejście europejskich państw członkowskich NATO wynika ze świadomości, że Rosja została ośmielona sukcesami na polu bitwy, Stany Zjednoczone mogą ograniczyć wsparcie w regionie, a oni sami zrobili zbyt mało, aby się przygotować.

Obecni w Monachium wyżsi rangą urzędnicy ds. obrony wyrazili zaniepokojenie faktem, że Stany Zjednoczone nie zapewniły Ukrainie miliardowych dolarów finansowania. Przyznali też, że planowane są scenariusze na wypadek, gdyby to już bardzo upublicznione osłabienie amerykańskiego wsparcia dla Ukrainy zachęciło Rosję do bezpośredniego ataku na sojusznika z NATO.

Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium. Niepewność i pesymizm

Jeden z uczestników spotkania powiedział, że w porównaniu z ustaleniami z poprzednich konferencji, tegoroczne rozmowy w Monachium były zdominowane przez niepewność i pesymizm.

Czytaj więcej

Rosyjski propagandysta idzie w ślady Tuckera Carlsona. "Prezydent Putin dał godny przykład"

- Nie potrafię przewidzieć, czy i kiedy może nastąpić atak na terytorium NATO. Może się to jednak zdarzyć w ciągu pięciu do ośmiu lat – powiedział Bloombergowi niemiecki minister obrony Boris Pistorius.

Republikanie odwracają się od Europy.

Republikański senator z Ohio, JD Vance, przeciwnik pomocy dla Ukrainy i bliski sojusznik Donalda Trumpa, zgodził się z nastrojami wielu członków swojej partii, gdy stwierdził, że Stany Zjednoczone muszą ponownie skoncentrować swoją politykę zagraniczną na Azji, pozostawiając mniej zasobów na wsparcie Europy.

- Problem z Europą polega na tym, że sama sobie nie zapewnia wystarczającego środka odstraszającego, ponieważ nie podjęła wystarczającej inicjatywy. Amerykański parasol pozwolił na atrofię europejskiego bezpieczeństwa – powiedział Vance podczas dyskusji panelowej w Monachium.

Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”
Polityka
Obelgi, groźby i ataki. Samorządowcy rezygnują z polityki
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Premier Grecji: Zawsze przypominam moim dzieciom, że są w jednej czwartej Polakami