Masowe zatrzymania na wiecach po śmierci Nawalnego. "Może być ich więcej"

Ponad 177 osób zostało zatrzymanych w Rosji podczas demonstracji ku pamięci Aleksieja Nawalnego. Opozycjonista, który zmarł w piątek, był największym przeciwnikiem prezydenta Federacji Rosyskiej Władimira Putina.

Publikacja: 17.02.2024 12:26

Demonstracje po śmierci Nawalnego odbyły się na całym świecie

Demonstracje po śmierci Nawalnego odbyły się na całym świecie

Foto: Kevin Dietsch / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

Portal OVD-Info, który informuje o wolności zgromadzeń w Rosji, podał, że do godziny 13.15 w sobotę podczas spontanicznych wieców zatrzymano ponad 177 osób w 16 miastach w całej Rosji.

69 zatrzymanych w Petersburgu, 11 w Moskwie

Według danych organizacji w samym Petersburgu zatrzymano co najmniej 69 osób. Z kolei w Moskwie w areszcie znalazło się najmniej 11 osób „Pięciu zatrzymanych pozostało na oddziale przez noc, a wśród nich Maksim Sokołow, Wiktoria Kazancewa i Andriej Bulkin” – relacjonuje OVD-Info.

W każdym wydziale policji może być więcej zatrzymanych niż na opublikowanych listach.

OVD Info

„W każdym wydziale policji może być więcej zatrzymanych niż na opublikowanych listach” – podaje OVD-Info. „Publikujemy tylko nazwiska tych osób, o których mamy rzetelną wiedzę i których nazwiska możemy opublikować”.

Podczas spontanicznych demonstracji w Moskwie ułożono setki kwiatów i zniczy. Jak poinformowała organizacja, w większości wywieziono je w nocy w czarnych workach. W sobotę kilkadziesiąt róż i goździków pozostało w mięknącym śniegu pod pomnikiem ofiar sowieckich represji, który znajduje się w cieniu dawnej siedziby KGB na placu Łubianki w centrum Moskwy.

Czytaj więcej

Komentarze po doniesieniach o śmierci Nawalnego. "Putin zabija i będzie zabijał"

Władze podały, że Nawalny, 47-letni były prawnik, stracił przytomność i zmarł w piątek po spacerze na terenie arktycznej kolonii karnej „Wilk polarny”, gdzie odsiadywał trzydziesięcioletni wyrok.

"Morderstwo zaplanowane i metodycznie przeprowadzone"

Z kolei OVD Info twierdzi, że Nawalny został zamordowany. „Było to morderstwo zaplanowane, morderstwo metodycznie przeprowadzone, morderstwo, którego winą jest państwo rosyjskie. W tym te same agencje, które obecnie mówią o dochodzeniach.

Czytaj więcej

Aleksiej Nawalny nie żyje - podają Rosjanie

Władze zaplanowały i przeprowadziły otrucie Nawalnego w sierpniu 2020 r. Potwierdziły to liczne śledztwa, w tym także Nawalnego. Nie można tego udowodnić przed rosyjskim sądem kontrolowanym przez zabójców. Ale po co się męczyć? Wszystkim rozsądnym ludziom wystarczą dobrze znane i niepodważalne fakty” – czytamy na portalu.

Społeczeństwo
Szefowa niemieckiego MSW: Ponad 700 zatrzymanych przemytników ludzi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
Roberto Cavalli nie żyje. Jego ekstrawagancki styl był uwielbiany przez gwiazdy
Społeczeństwo
Oscar Pistorius po wyjściu z więzienia nie może znaleźć pracy. "Zbyt toksyczny"
Społeczeństwo
Gumowa kaczka znaleziona na plaży po 18 latach. Przepłynęła setki kilometrów
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Całe grupy społeczne korzystają na konflikcie z Ukrainą. Wojna sposobem na biedę