Jacek Siewiera: Jesteśmy na pierwszym miejscu pod względem wydatków na obronność

Kraje, które wcześniej nie przeznaczały na obronność oczekiwanych 2% PKB, deklarują poprawę zaangażowania w inwestycje we własne bezpieczeństwo, siły zbrojne i zamawianie sprzętu – powiedział Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Publikacja: 17.02.2024 10:11

Na 60. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa art. 5 traktatu o NATO jest odmieniany przez wszystk

Na 60. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa art. 5 traktatu o NATO jest odmieniany przez wszystkie przypadki

Foto: Tobias SCHWARZ / AFP

Jak poinformował Siewiera na antenie TVN24, na odbywającej się od piątku 60. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa art. 5 traktatu o NATO (mówiący o tym, że atak na jedno państwo Traktatu Północnoatlantyckiego jest równoważny z atakiem na wszystkie państwa) jest odmieniany przez wszystkie przypadki.

Czytaj więcej

Andrzej K. Koźmiński: Na czym polega gospodarka wojenna

– Wśród sojuszników nie ma żadnej wątpliwości – zarówno artykuł 3, jak i 5 i wszystkie inne – są obowiązujące – powiedział Siewiera.

Kraje NATO postanawiają poprawę

Art. 3 mówi o tym, że „strony, każda z osobna i wszystkie razem, poprzez stałą i skuteczną samopomoc i pomoc wzajemną, będą utrzymywały i rozwijały swoją indywidualną i zbiorową zdolność do odparcia zbrojnej napaści”. Przyjęto, że każdy kraj NATO na obronność będzie wydawał co najmniej 2% produktu krajowego brutto.

Wśród sojuszników nie ma żadnej wątpliwości: zarówno artykuł 3, jak i 5 i wszystkie inne – są obowiązujące

Jacek Siewiera

– Nawet kraje, które wcześniej nie realizowały art. 3, w pełni deklarują poprawę swojego zaangażowania w inwestycje we własne bezpieczeństwo – stwierdził Siewiera.

Polska liderem pod względem wydatków na obronność

Dyskusje na temat poziomu wydatków poszczególnych państw zaczęły się po wypowiedzi byłego prezydenta USA (i prawdopodobnego kandydata na prezydenta w kolejnej kadencji) Donalda Trumpa. Stwierdził on, że kraje, które nie wywiązują się z obowiązku przeznaczania odpowiedniej kwoty na zbrojenia, nie powinny oczekiwać pomocy NATO.

Czytaj więcej

Trump podważa art. 5 NATO. "Będę zachęcał Rosję, by robiła, co chce"

– Zestawienia środków wydawanych na obronność przez poszczególne kraje NATO są publikowane raz na kwartał – wyjaśnił Siewiera. – W zestawieniach wydatków w porównaniu do PKB Polska znajduje się na pierwszym miejscu – podkreślił.

Jak dodał, relacje sojusznicze polsko-amerykańskie są w najlepszej kondycji, zarówno bilateralne, jak też w ramach NATO. – Słowa Donalda Trumpa należy rozumieć przez pryzmat wewnętrznej debaty w USA – skomentował.

Konflikty zbrojne
Zmasowany atak powietrzny Rosji na Ukrainę. Polska poderwała myśliwce
Konflikty zbrojne
Ukraińscy pułkownicy planowali zamach na Zełenskiego? Kreml lekceważy doniesienia SBU
Konflikty zbrojne
Rosja grozi, że będzie strzelać do francuskich żołnierzy na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Granica polsko-białoruska. Rosyjski dezerter zatrzymany po ucieczce z frontu
Konflikty zbrojne
Nieoficjalnie: Wiadomo dlaczego USA wstrzymały dostawy broni dla Izraela