ISW: Rosyjskiej armii trudno będzie posuwać się na zachód od Awdijiwki

Siłom rosyjskim trudno będzie się przedostać się na zachód od Awdijiwki. Szturmować bowiem będą musieli przygotowane pozycje, na które wycofują się wojska ukraińskie - analizuje amerykański think tank Institute for the Study of War po upadku Awdijiwki.

Publikacja: 17.02.2024 14:46

Ukraiński żołnierz obok zniszczonego budynku mieszkalnego w Awdijiwce. Zdjęcie z listopada 2023 roku

Ukraiński żołnierz obok zniszczonego budynku mieszkalnego w Awdijiwce. Zdjęcie z listopada 2023 roku

Foto: Radio Free Europe/Radio Liberty/Serhii Nuzhnenko via REUTERS/File Photo

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 724

Rosja od miesięcy próbowała zająć Awdijiwkę. W ostatnim czasie wojska najeźdźców niemal otoczyły siły ukraińskie w tym mieście, ale nie były w stanie domknąć pierścienia. Dowódca ukraińskiego zgrupowania „Tawria” opisywał, że Rosjanie „ścierają miasto z powierzchni ziemi”.

W sobotę w nocy gen. Ołeksandr Syrski, nowy naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, poinformował, że obrońcy opuszczają miasto. „Biorąc pod uwagę sytuację operacyjną wokół Awdijiwki, aby uniknąć okrążenia oraz chronić życie i zdrowie żołnierzy, podjąłem decyzję o wycofaniu naszych jednostek z miasta i przejściu do obrony na korzystniejszych liniach” — napisał w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych Sztabu Generalnego.

Czytaj więcej

Ukraińcy wycofali się z Awdijiwki. Rozkaz wydał nowy dowódca, gen. Ołeksandr Syrski

Analiza: Zdobycie Awdijiwki nie daje Rosji przewagi operacyjnej

Eksperci z Institute for the Study of War uważają, że wojska rosyjskie mogą ponieść znaczne straty, jeśli zdecydują się zaatakować nowe pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy, na Zachód od Awdijiwki. „Siły rosyjskie prawdopodobnie będą miały na celu utrudnienie lub uniemożliwienie odwrotu Ukraińcom w nadziei, że zadadzą operacyjnie znaczące straty siłom ukraińskim w tym rejonie, ponieważ samo zdobycie Awdijiwki nie zapewniłoby operacyjnie żadnych znaczących korzyści ani możliwości znacznego postępu” – czytamy w opublikowanej w sobotę analizie.

Jednocześnie ISW dodaje, że być może wojska ukraińskie będą musiały przeprowadzić kontrataki, aby zapewnić uporządkowane wyjście z Awdijiwki. Z kolei wysiłki najeźdźców, mające na celu uniemożliwienie wycofania się obrońców, mogą być coraz bardziej wyczerpujące.

Instytut Studiów nad Wojną prognozuje ukraiński kontratak po upadku Awdijiwki

„Siły ukraińskie będą prawdopodobnie musiały ustabilizować linię frontu poprzez kontratak w rejonie, gdzie siły rosyjskie próbują zamknąć okrążenie sił ukraińskich w Awdijiwce, aby przeprowadzić uporządkowane wycofanie się” – oceniają analitycy.

Czytaj więcej

Zełenski ma propozycję dla Trumpa. „Zobaczyłby, jak wygląda prawdziwa wojna”

Bitwa o węzeł przemysłowy położony niecałe 10 kilometrów na północ od kontrolowanego przez Rosję miasta Donieck była jedną z najkrwawszych w czasie niemal dwóch lat wojny. Komentatorzy wojenni porównują batalię o miasto do bitwy o Bachmut, w której zginęły dziesiątki tysięcy żołnierzy.

Przed rosyjską inwazją Awdijiwka liczyła około 34 tys. mieszkańców. Teraz miasto jest niemal zrównane z ziemią, ale lokalne władze twierdzą, że wciąż znajduje się tam ok. tysiąc mieszkańców.

Upadek Awdijiwki, dla Kijowa symbolicznie największa porażka po nieudanej letniej kontrofensywie.

Konflikty zbrojne
Iran zaatakował Izrael. Wystrzelił w jego stronę setki dronów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet