Ukraińska dyrygentka nie chce artysty, który popiera Rosję

Oksana Lyniw zapowiedziała, że zbojkotuje Wiener Festwochen, jeśli na tym festiwalu wystąpi też grecko-rosyjski dyrygent Teodor Currentzis. Organizatorzy musieli jej ulec.

Publikacja: 17.02.2024 12:58

Oksana LYniw, najsłynniejsza ukraińska dyrygentka

Oksana Lyniw ukraińska dyrygentka

Oksana LYniw, najsłynniejsza ukraińska dyrygentka

Foto: mat.pras.

Koncerty, które oboje mieli prowadzić, zapowiadały się w tym roku jako główne atrakcje Wiener Festwochen, najważniejszej imprezy kulturalnej stolicy Austrii. 45-letnia Ukrainka Oksana Lyniv to przecież pierwsza kobieta, którą zaproszono, by dyrygowała na festiwalu w Bayreuth i pierwsza kobieta, której powierzono dyrekcję teatru operowego we Włoszech. Od 2022 roku piastuje taką funkcję w Bolonii.

Dlaczego Teodor Currentzis nie potępia Rosji

Z kolei Teodor Currentzis, który 24 lutego będzie obchodził 52. urodziny, to dyrygent znany z oryginalnych interpretacji chętnie zapraszany do różnych krajów. W latach 90. za swoją bazę wybrał Rosję nie tylko dlatego, że studiował w Petersburgu. Potem w Nowosybirsku założył zespół Musica Aeterna, z którym koncertował.

Musica Aeterna stała się więc wizytówką rosyjskiej kultury, a władze zapewniły jej nową siedzibę w Petersburgu. Głównym sponsorem zespołu stał się bank VTB, objęty sankcjami po agresji Rosji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Vega kręci film o Putinie. "Wiwisekcja umysłu i rosyjskiej duszy”

Teodor Currentzis po wybuchu wojny rozluźnił kontakty z Rosją i jesienią 2022 roku korzystając ze wsparcia jednej z niemieckich fundacji stworzył nową orkiestrę. Nazwał ją znacząco Utopia, bo w założeniu miał to być zespół międzynarodowy, jednoczący artystów o różnych doświadczeniach i poglądach. W rzeczywistości trzon Utopii stanową członkowie Musica Aeterna

Od lutego 2022 roku Teodor Currentzis ani razu nie ustosunkował się jednak do agresji Rosji i wojny trwającej w Ukrainie. Muzycy, którzy zdecydowali się z nim nadal współpracować, twierdzą, że milczenie Currentzisa wynika z obawy, iż jego krytyka rosyjskiej polityki mogłaby zaszkodzić zespołowi Musica Aeterna i samym muzykom. 

Czytaj więcej

HBO usuwa prokremlowskiego aktora z obsady „Białego Lotosu”

Teodor Currentzis stał się postacią kontrowersyjną, niektóre jego koncerty wywołują protesty lub wręcz są odwoływane. Ale niezmiennie każdego lata jest zapraszany na przykład na festiwal w Salzburgu, gdzie w tym roku wybiera się ze swoją Utopią.

Festiwal Wiener Festwochen chciał łączyć artystów

Organizatorzy Wiener Festwochen postanowili, że w tym roku punktem kulminacyjnym będą dwie muzyczne msze żałobne „traktujące o wojnie, antysemityzmie, a także o pojednaniu między narodami”. Oksana Lyniw z Kijowską Orkiestrą Symfoniczną miała zatem zaprezentować „Requiem Kadisz Babi Jar” ukraińskiego kompozytora Jewhena Stankowycza, natomiast Teodor Currentzis z SWR Symphonieorchester – orkiestrą radiową ze Stuttgartu, której głównym dyrygentem gościnnym jest od 2018 roku – planował wykonać „War Requiem” Benjamina Brittena. Brytyjski kompozytor napisał je w 1961 roku na konsekrację odbudowanej po zniszczeniach wojennych katedry w Coventry.

Po ogłoszeniu programu festiwalu Oksana Lyniw oświadczyła w wywiadzie, że nie może wziąć odpowiedzialność za prawie 150 muzyków, którzy przyjadą do Wiednia z ogarniętą wojną Ukrainy tylko po to, aby zagrać w sąsiedztwie Currentzisa. – Jego powiązania z Rosja i milczenie w sprawie agresji przeciw mojej ojczyźnie uniemożliwiają mi występowanie na tym samym wydarzeniu co on – dodała ukraińska dyrygentka.

Dyrektor Wiener Festwochen przyznaje się do porażki

Przez kilka tygodni dyrektor artystyczny Wiener Festwochen Milo Rau próbował porozumienia, tłumacząc, że ideą festiwalu jest szukanie porozumienia w muzyce między artystami z różnych krajów. Kiedy jednak otrzymał kilkadziesiąt innych wiadomości od artystów domagających się rezygnacji z występu Teodora Currentzisa, postanowił ustąpić. Odwołanie jego koncertu traktuje jednak jako swoją porażkę.

W tym samym czasie dyrekcja SWR Symphonieorchester oznajmiła, że od przyszłego sezonu Todor Currentzis nie będzie już jej dyrygentem. Podkreślono jednak, że. nie ma to żadnego związku z jego milczeniem w kwestiach politycznych.

muzyka
„Śpiewy historyczne” Niemcewicza. Historie śpiewane kiedyś w domach
Muzyka klasyczna
Kobieta będzie kierować Filharmonią Narodową
Muzyka klasyczna
NOSPR ma nowego dyrektora, w innych instytucjach poszukiwania trwają
Muzyka klasyczna
Festiwal Beethovenowski. Urok intymnego śpiewania
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Muzyka klasyczna
Wokół Beethovena. Jedyny taki Festiwal
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne