00:07
12.01.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:55
11.01.2024

Rosja osiągnęła produkcję 2 milionów pocisków dużego kalibru rocznie

Rosja osiągnęła produkcję 2 milionów pocisków dużego kalibru rocznie, ale nadal jest uzależniona od importu, aby pokryć deficyt 500 000 sztuk amunicji. Głównym dostawcą stała się Korea Północna — powiedział  generał dywizji Wadym Skibitski, zastępca szefa wywiadu obrony Ukrainy.

Skibitski powiedział, że Rosja wypełniła swoje założenia obronne na rok 2023 i osiągnęła zdolność do produkcji 2 milionów amunicji artyleryjskiej kal. 122 mm i 152 mm rocznie. Jednak w 2023 r. Rosja musiała sięgnąć po źródła zagraniczne, aby uzupełnić braki.

- Nasza ocena jest taka, że Rosja w dalszym ciągu będzie borykać się z deficytem amunicji wielkokalibrowej wynoszącym 500 000 sztuk rocznie i będzie musiała ją pokrywać ze źródeł zewnętrznych – przewiduje Skibitski.

23:22
11.01.2024

Jermak i Kułeba spotkają się z Szijjártó

29 stycznia w Użhorodzie minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba i szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak spotkają się z ministrem spraw zagranicznych Węgier Péterem Szijjártó.

Rozmowy będą kontynuacją niedawnych kontaktów politycznych między obydwoma krajami.

Według rzecznika MSZ Ukrainy Ołeha Nikołenki kluczowymi tematami będzie organizacja spotkania prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem, którego celem będzie promowanie ważnych dla Ukrainy decyzji w Unii Europejskiej i kompleksowy rozwój stosunków dwustronnych.

22:53
11.01.2024

USA nakładają sankcje  na dyrektora rosyjskiej firmy transportu wojskowego

Departament Skarbu ogłosił 11 stycznia, że Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Władimira Michejczyka, który stoi na czele rosyjskich państwowych linii lotniczych 224th Flight Unit.

Firma należy do Ministerstwa Obrony Rosji, a z jej usług chętnie korzysta Administracja Prezydenta Rosji. Michejczyk jest szwagrem jednego z byłych ochroniarzy prezydenta Władimira Putina.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przeprowadziła dochodzenie w sprawie Michejczyka i ustaliła, że był on odpowiedzialny za koordynację transferu broni i najemników z Grupy Wagnera na Ukrainę w sierpniu 2022 r.

22:21
11.01.2024

Szef włoskiego MSZ o sytuacji na Ukrainie

Guido Crosetto powiedział przed włoskim parlamentem, że ukraińska kontrofensywa przeprowadzona w 2023 r. nie przyniosła pożądanego rezultatu i na sytuację militarną należy spojrzeć realistycznie.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. Szef MSZ Włoch: Nadszedł czas dyplomacji
21:48
11.01.2024

Zełenski: Nie możemy pozwolić Rosji na przygotowanie kontrofensywy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że należy unikać zamrożenia wojny, aby Rosja nie miała możliwości przygotowania „potężnej kontrofensywy”.

- Musimy zapobiec zamrożeniu konfliktu. Nie możemy pozwolić Rosji przygotować się do potężnej kontrofensywy za rok, dwa, trzy lata lub pięć la - mówił Zełenski na konferencji prasowej w Rydze.

Zauważył, że jeśli wojna zostanie zamrożona, sankcje w końcu zaczną z czasem słabnąć i pojawi się nowa retoryka:  Jaki jest cel nowego pakietu sankcji, jeśli nie będzie działań wojennych?

Zełenski ostrzegł, że Rosja przygotowuje się do zemsty, a Ukraina planuje temu zapobiec. Konieczne jest skonsolidowanie społeczeństw różnych państw, aby plany Ukrainy pokrywały się z celami i możliwościami jej partnerów.

21:22
11.01.2024

Zełenski: Kraje NATO na szczycie w Waszyngtonie powinny przybliżyć akcesję Ukrainy

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że państwa członkowskie NATO na szczycie w Waszyngtonie powinny zrobić krok w kierunku członkostwa Ukrainy w Sojuszu, aby pokazać, że nie boją się Rosji.

- Chcielibyśmy zobaczyć prawdziwy krok ze strony krajów NATO, który przybliży Ukrainę do NATO, aby nie było stagnacji. Myślę, że jest bardzo ważne nie tylko dla nas, ale także dla Waszyngtonu, aby ten szczyt był udany i potężny  - mówił Zełenski.

20:49
11.01.2024

Słowacja przedłuża zakaz importu z Ukrainy

„Ochrona rynku krajowego jest zgodna z interesem państwa” – stwierdził premier Fico.

20:24
11.01.2024

Ukraina uznaje Subway za „międzynarodowego sponsora wojny”

Amerykańska sieć fast foodów Subway została wpisana na ukraińską listę „międzynarodowych sponsorów wojny” ze względu na jej stałą obecność na rynku rosyjskim, ogłosiła 10 stycznia Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NACP).

19:52
11.01.2024

ONZ: Od początku wojny na Ukrainie zginęło ponad 10 200 cywilów

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę zginęło ponad 10 200 cywilów, a ponad 19 300 zostało rannych - wynika z raportu szefa Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) Edema Wosornu.

Podkreśla się, że tylko od końca grudnia 2023 roku w wyniku rosyjskich strajków zginęło 125 osób, a ponad 550 zostało rannych.

19:18
11.01.2024

Łotwa zapowiada nową pomoc dla Kijowa, obejmującą artylerię, amunicję i helikoptery

Podczas wspólnej konferencji prasowej z Wołodymyrem Zełenskim prezydent Łotwy Edgars Rinkevics poinformował o kolejnym pakiecie pomocowym, który obejmuje haubice, amunicję 155 mm, broń przeciwpancerną, rakiety, granaty, helikoptery, drony, urządzenia łączności, generatory, a także inny sprzęt.

Łotwa, będąc zagorzałym zwolennikiem Ukrainy w walce z rosyjską agresją, przeznaczyła ponad 1 proc. swojego produktu krajowego brutto na pomoc wojskową dla Kijowa, co stanowi jeden z najwyższych odsetków wśród wszystkich sojuszników.

Ryga zobowiązała się także przewodzić koalicji dotyczącej dronów, jednej z kilku koalicji w zakresie zdolności wojskowych utworzonych w celu wsparcia Kijowa.

Łotewski prezydent powiedział ponadto, że 11 stycznia premierzy Łotwy i Ukrainy podpiszą memorandum o współpracy wojskowej i umowę o pomocy międzyrządowej.

18:53
11.01.2024

Gubernator obwodu biełgorodzkiego : Ukraiński dron uderzył w zakład energetyczny w Rosji

Władze obwodu biełgorodzkiego Federacji Rosyjskiej twierdzą, że Siły Zbrojne Ukrainy użyły drona kamikadze do zniszczenia infrastruktury energetycznej we wsi Ciszanka w obwodzie wołokonowskim.

Gubernator Wiaczesław Gładkow stwierdził, że ".nie ma ofiar w wyniku zrzuconej amunicji odłamkowej. Infrastruktura zasilająca została uszkodzona, a około 50 gospodarstw domowych chwilowo nie ma prądu"

18:24
11.01.2024

Ukraiński prokurator generalny Andrij Kostin poinformował, że Rosja użyła rakiet z Korei Północnej

Wyniki wstępnych badań naukowo-technicznych potwierdziły, że rakieta wystrzelona 2 stycznia w centralną część Charkowa była rakietą krótkiego zasięgu opracowaną w Korei Północnej.

17:53
11.01.2024

Ministerstwo Obrony Ukrainy przygotowało nową wersję projektu ustawy o mobilizacji

Ministerstwo Obrony przygotowało już nową wersję projektu ustawy o mobilizacji, uwzględniającą wszystkie zalecenia –– powiedział minister obrony Rustem Umerow.

Dodał, że dokument jest gotowy do przekazania Radzie Ministrów do zatwierdzenia.

17:23
11.01.2024

ISW: Rosja może „przygotowywać się do operacji pod fałszywą flagą” w regionie na zachód od Ukrainy

Według amerykańskiego Instytutu  Studiów nad Wojną Rosja może przygotowywać się do rozpoczęcia operacji pod fałszywą flagą w Republice Naddniestrza w celu osłabienia ukraińskiej gospodarki.

ISW stwierdził, że związani z Moskwą urzędnicy w regionie, który odłączył się od Mołdawii w 1990 r., mogą wykorzystać fałszywe oskarżenia o wrogość Mołdawii jako pretekst do „odwetu” w celu ochrony rosyjskojęzycznych osób w Naddniestrzu.

We wtorek propagandowa agencja TASS opublikowała wywiad z prezydentem Naddniestrza Wadimem Krasnoselskim, w którym stwierdził, że „militaryzacja” Mołdawii zagraża Naddniestrzu.

Następnego dnia rosyjski MSZ wezwał ambasadora Mołdawii w Rosji w związku z „politycznie motywowanymi prześladowaniami mediów rosyjskich i rosyjskojęzycznych” oraz „dyskryminacją obywateli rosyjskich wjeżdżających do Mołdawii”.

16:48
11.01.2024

Wywiad Ukrainy szacuje liczebność sił rosyjskich

Według wywiadu ukraińskiego Rosji na Ukrainie składają się obecnie z 462 tys. żołnierzy i 35 tys. żołnierzy Gwardii Narodowej, odpowiedzialnych za funkcjonowanie reżimu okupacyjnego.

Taka liczba żołnierzy pozwala Rosjanom na przeprowadzanie rotacji – wycofywanie jednostek i pododdziałów i sprowadzenie ich na linię frontu.

16:34
11.01.2024

Miedwiediew mówi o użyciu przez Rosję broni nuklearnej

Były prezydent Rosji, a obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa kraju Dmitrij Miedwiediew ostrzegł Ukrainę, że Moskwa użyje broni nuklearnej, jeśli Kijów obierze za cel miejsca wyrzutni rakiet w Rosji.

Miedwiediew powiedział, że Ukraina rozważając uderzenie w miejsca startu „ryzykuje naruszeniem paragrafu 19 podstaw polityki państwa Rosji w dziedzinie odstraszania nuklearnego”. Paragraf 19 rosyjskiej doktryny nuklearnej 2020 określa warunki, na jakich rosyjski prezydent rozważałby użycie broni nuklearnej.

Ogólnie mówią one, że należy ich użyć w odpowiedzi na atak z użyciem broni nuklearnej lub innej broni masowego rażenia lub w odpowiedzi na użycie broni konwencjonalnej przeciwko Rosji, „kiedy zagrożone jest samo istnienie państwa”.

16:22
11.01.2024

Bank Światowy mobilizuje 1 miliard dolarów dla Ukrainy

Bank Światowy uruchomił około 1 miliarda dolarów, które zostaną wykorzystane na odbudowę sektora prywatnego Ukrainy, jednocześnie przenosząc szerszą uwagę na inwestycje w kierunku kapitału własnego.

15:50
11.01.2024

W 2023 roku rosyjskie banki udzieliły ludności 52 mln kredytów o wartości 16,76 bln rubli (750 mld zł)

W porównaniu z kryzysowym rokiem 2022, w którym Rosja napadła zbrojnie na Ukrainę, a Zachód odpowiedział sankcjami, wielkość udzielonych kredytów detalicznych wzrosła o 57 proc.

Czytaj więcej

Rosjanie toną w długach. Rzucili się po kredyty na wszystko
15:07
11.01.2024

W Awdijiwce nadal mieszka ponad 1 100 cywilów

Informacje takie przekazuje ukraińska policja. Od początku roku w ostrzale Awdijiwki przez Rosjan zginęło czterech cywilów a ośmiu zostało rannych. W pierwszych dniach 2024 roku z Awdijiwki ewakuowano ponad 20 cywilów.

14:49
11.01.2024

Na Bałtyku można spodziewać się demonstracji siły lub wręcz prowokacji Rosji

Najbardziej ekstremalny scenariusz przewiduje działania sabotażowe rosyjskich grup specjalnych wobec infrastruktury krytycznej, w tym na rurociągach, próby przejęcia sojuszniczych bezzałogowców, a także instalację podwodnych urządzeń zbierających dane akustyczne (ustawianych m.in. na szlakach morskich i podejściach do portów) - pisze Marek Kozubal.

Czytaj więcej

Marek Kozubal: Rosja nie odpuści sobie Bałtyku. Co nam grozi?
14:32
11.01.2024

Wołodymyr Zełenski mówi, że przerwa w walkach na Ukrainie przysłużyłaby się jedynie Rosji

- Ich magazyny opustoszały po rozpoczęciu pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. (...) I teraz, ta przerwa — powtórzę - nie byłaby po prostu zamrożeniem konfliktu, to byłaby przerwa, która pomoże agresorowi — stwierdził ukraiński prezydent pytany o ewentualne zawieszenie broni w wojnie Rosji z Ukrainą.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski: Przerwa w walkach? Za dwa-trzy lata Rosjanie nas zmiażdżą
14:00
11.01.2024

Amerykanie złamali własne antyrosyjskie sankcje

Importerzy z USA po raz pierwszy od kwietnia 2022 r. kupili rosyjską ropę. Sprowadzili blisko 50 tys. ton w dwóch partiach płacąc 74 dol. i 76 dol. za baryłkę.

Czytaj więcej

Amerykanie kupili rosyjską ropę łamiąc własne sankcje
13:55
11.01.2024

Od początku wojny na Ukrainie zginęło w wyniku działań wojennych ponad 10 200 cywilów

Dane takie podaje Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej. Z jego informacji wynika też, że ponad 19 300 cywilów zostało rannych w wyniku działań wojennych. Tylko od końca 2023 roku w wyniku działań wojennych na Ukrainie zginęło 125 osób, a ponad 550 zostało rannych.

13:41
11.01.2024

Stolica Rosji sparaliżowana śniegiem

Ekstremalna zima zaatakowała Moskwę, ale metro nadal działa.

Czytaj więcej

Zimowy armagedon w Moskwie. Ruch samochodowy zamarł
13:28
11.01.2024

Margus Tsahkna, szef MSZ Estonii zapewnił Dmytro Kułebę o poparciu Tallina dla starań o członkostwo w NATO i UE

W czwartek z oficjalną wizytą na Ukrainie przebywa prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, któremu towarzyszy Kułeba. Tsahkna, w czasie rozmowy z Kułebą miał zapewnić, że jednym z priorytetów Ukrainy jest odbudowa Ukrainy przy wykorzystaniu zamrożonych obecnie na Zachodzie rosyjskich aktywów.

13:01
11.01.2024

Turcja, Rumunia i Bułgaria stworzyły grupę zadaniową do oczyszczania z min wód Morza Czarnego

Miny morskie stanowią zagrożenie dla statków cywilnych przewożących zboże z Ukrainy. Od 24 lutego 2022 roku doszło do kilku przypadków, gdy statki pasażerskie były uszkadzane przez eksplozje min morskich. Ostatnio wydarzyło się to w grudniu, gdy na minę wpłynął statek płynący do ukraińskiego portu nad Dunajem.

Czytaj więcej

Jest porozumienie krajów NATO ws. oczyszczania z min Morza Czarnego
12:30
11.01.2024

Ministerstwo Obrony Rosji podało dane o ukraińskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku ukraińska armia miała stracić 567 samolotów, 265 śmigłowców, 10 609 bezzałogowych statków powietrznych, 447 zestawów przeciwlotniczych, 14 563 czołgi i inne pojazdy opancerzone, 1 202 wyrzutnie rakiet, 7 692 zestawów artyleryjskich i moździerzy i 17 310 jednostek sprzętu specjalnego — podał resort obrony Rosji.

12:01
11.01.2024

Celem polityki celnej Ukrainy jest zostanie zewnętrzną granicą celną UE

Informację taką przekazało agencji Ukrinform Ministerstwo Finansów Ukrainy.

11:38
11.01.2024

Dowódca ukraińskiego zgrupowania "Tawria" pisze o stratach zadanych Rosjanom na froncie południowym

Gen. Ołeksandr Tarnawski pisze, że w ciągu doby na odcinku frontu, za który odpowiedzialne jest zgrupowanie „Tawria”, Rosjanie stracili 45 jednostek sprzętu: cztery czołgi, siedem bojowych wozów piechoty, cztery zestawy artyleryjskie i 25 dronów. Gen. Tarnawski przekonuje, że Ukraińcy utrzymują pozycje i odpierają rosyjskie ataki.

11:23
11.01.2024

Ukraina wkrótce może dostać rosyjskie pieniądze

Administracja prezydenta Joe Bidena popiera ustawę, która pozwoliłaby przejąć część z 800 mld dol. zamrożonych rosyjskich aktywów i przeznaczyć na odbudowę Ukrainy.

Czytaj więcej

Bliżej wielkich pieniędzy dla Ukrainy. Rosjanie się odgrażają
11:07
11.01.2024

Na granicy Polski z Ukrainą na wjazd na Ukrainę czeka 1 900 ciężarówek

Informacje takie przekazuje rzecznik Straży Granicznej Ukrainy, Andrij Demczenko.

10:50
11.01.2024

Władimir Putin chwali rosyjską gospodarkę

 Prezydent ogłosił, że w 2023 r rosyjska gospodarka okazała się najlepsza w Europie i piąta na świecie. Nie można tego zweryfikować.

Czytaj więcej

Putin chwali rosyjską gospodarkę. Nikt nie widział tych danych
10:36
11.01.2024

Rankiem Rosjanie przeprowadzili zmasowany ostrzał Awdijiwki

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu donieckiego, Wadym Fiłaszkin. Z jego wpisu na Facebooku wynika, że w ciągu doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego zginęła jedna osoba (mieszkaniec Toreśka).

10:31
11.01.2024

Ukraińcy: Rosyjski pluton uciekł z okopów z bronią, próbował przebić się na Krym

- Mówię o całym plutonie rosyjskiej armii. Są doniesienia, że ścigano ich, próbując zmusić do powrotu na front — mówił rzecznik ukraińskiego zgrupowania, płk Ołeksandr Sztupun.

Czytaj więcej

Rzecznik ukraińskiego zgrupowania: Cały rosyjski pluton uciekł z okopów. Z bronią
09:59
11.01.2024

Mieszkaniec obwodu kurskiego skazany na sześć lat więzienia za próbę wyjazdu na Ukrainę, by walczyć z Rosją

Wyrok w tej sprawie wydał sąd w Kursku. Oskarżony to 21-latek, który po wybuchu wojny Rosji z Ukrainą miał podjąć decyzję o wyjeździe na Ukrainę i wsparcie jej w odpieraniu rosyjskiej inwazji. Mężczyzna został zatrzymany w pobliżu granicy obwodu kurskiego z Ukrainą, wcześniej miał wyrazić za pośrednictwem internetu zgłoszenie do walczącej na Ukrainie organizacji paramilitarnej.

09:47
11.01.2024

Wzrost PKB Ukrainy w 2023 roku mógł przekroczyć 5 proc.

Informacje takie przekazuje zastępca prezesa Narodowego Banku Ukrainy, Serhij Nikołajczuk. Powodem wyższego od oczekiwań wzrostu PKB ma być duża międzynarodowa pomoc finansowa, brak zakłóceń w dostawach prądu, otwarcie na Morzu Czarnym korytarza dla ukraińskiego zboża po wygaśnięciu tzw. porozumienia zbożowego po odstąpieniu od niego przez Rosję i zdolność ukraińskich przedsiębiorstw do przystosowania się do trudnych warunków.

09:36
11.01.2024

Od początku wojny na Ukrainie w wyniku eksplozji min zginęło 277 cywilów, a 610 zostało rannych

Wśród zabitych jest 14 dzieci, a wśród rannych — 74 — podaje szef MSW Ukrainy, Ihor Kłymenko.

09:28
11.01.2024

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 18,412 mln osób

Tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 25 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 19,9 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku — ponad 16,595 mln.

09:08
11.01.2024

Agencja Reutera opisuje powstawanie fortyfikacji obronnych w rejonie Kupiańska

Agencja odnotowuje, że po letniej ofensywie obecnie ukraińska armia przeszła do obrony.

Czytaj więcej

Reuters: Ukraińcy przeszli do obrony. Okopują się w rejonie Kupiańska
08:44
11.01.2024

W ostrzelanym przez Rosjan hotelu w Charkowie znajdowało się dwóch dziennikarzy tureckiej Agencji Anatolia

Ukrinform podaje, że w hotelu przebywał dziennikarz i fotograf z tureckiej agencji.

08:13
11.01.2024

Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy pokazuje skutki wieczornego ataku na Charków

W ostrzale centrum Charkowa rannych zostało 13 osób. Pociski spadły na hotel.

07:33
11.01.2024

Obwód chersoński ostrzelany 108 razy w ciągu doby

W wyniku ostrzału ranne zostały trzy osoby — podaje gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin.

07:26
11.01.2024

Wołodymyr Zełenski rozpoczął wizytę w Estonii

Prezydentowi Ukrainy, który do Estonii przyleciał z Litwy, towarzyszy szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba.

07:19
11.01.2024

Michał Kobosko: Na wojnie za wschodnią granicą Polski nie dzieje się dobrze

- Mamy do czynienia z realnym zagrożeniem wojennym wobec Polski, z realnym agresorem na wschodzie, który ma sytuację lepszą na froncie, możliwości działania armii rosyjskiej są większe niż ukraińskiej, Ukraińcy nie wygrywają tej wojny — mówił w RMF FM pierwszy wiceprzewodniczący Polski 2050.

Czytaj więcej

Kobosko: Skłóceni możemy nie zauważyć zewnętrznego zagrożenia. Ukraina nie wygrywa
06:55
11.01.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 367 620 żołnierzy, 6 050 czołgów, 11 238 pojazdów opancerzonych, 8 699 zestawów artyleryjskich, 957 wyrzutni rakiet, 641 zestawów przeciwlotniczych, 329 samolotów, 324 śmigłowce, 6 834 bezzałogowe statki powietrzne, 1 806 pocisków manewrujących, 23 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 11 596 pojazdów (w tym cystern), 1 337 jednostek sprzętu specjalnego.

06:35
11.01.2024

Ukraiński dron rozbił się na dachu budynku niemieszkalnego w obwodzie woroneskim

Informację taką przekazał gubernator obwodu woroneskiego, Aleksandr Gusiew.

06:29
11.01.2024

Ukraińska armia w tym roku potrzebuje setek tysięcy nowych żołnierzy, ale władze na razie nie wiedzą, jak pozyskać taką ilość nowych rekrutów

Poprzednia propozycja rządu dotycząca m.in. pozbawienia usług konsularnych przebywających za granicą Ukraińców w wieku poborowym nie przeszła.

Czytaj więcej

Wojsko na Ukrainie też jest okradane
06:18
11.01.2024

W ciągu doby na ukraińskich frontach doszło do 73 potyczek

Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z jego komunikatu wynika, że Rosjanie przeprowadzili w ciągu doby cztery ataki rakietowe, 48 ataków powietrznych i 36 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich sił zbrojnych i terenów zamieszkanych. 

05:44
11.01.2024

W ataku ukraińskiego drona uszkodzony został budynek przepompowni w Kałudze

Informacje takie przekazał gubernator obwodu kałuskiego, Władysław Szapsza.

05:41
11.01.2024

Ron DeSantis i Nikki Haley spierali się w czasie debaty kandydatów na prezydenta USA o pomoc dla Ukrainy

Zdaniem Rona DeSantisa „trzeba znaleźć sposób na zakończenie” wojny Rosji z Ukrainą. DeSantis zarzucał też Haley, że ta bardziej troszczy się o granicę Ukrainy niż południową granicę USA.

Czytaj więcej

Prawybory w USA: Donald Trump po raz piąty nie wziął udziału w debacie
05:13
11.01.2024

Rosyjska armia informuje o przechwyceniu trzech ukraińskich dronów

Drony miały zostać przechwycone ok. 4:30 czasu moskiewskiego nad obwodami rostowskim, tulskim i kałuskim.

05:12
11.01.2024

Wywiad wojskowy Ukrainy ocenia, że wszystkie zasoby rosyjskich wojsk lądowych są obecnie zaangażowane w walki na Ukrainie

- Nie ma bezpośredniego zagrożenia, że wojna zacznie się jutro w państwach bałtyckich — tam (w Rosji — red.) po prostu nie byłoby komu walczyć - ocenił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego, Wadym Skibicki, w podcaście „Ukraińskiej Prawdy”.

Czytaj więcej

Wywiad wojskowy Ukrainy: Dziś Rosja nie miałaby kim atakować państw bałtyckich
04:48
11.01.2024

Tak kształtowała się sytuacja na ukraińskim froncie w 686 dniu wojny

Sytuacja na ukraińskim froncie w 686 dniu wojny

Sytuacja na ukraińskim froncie w 686 dniu wojny

PAP

04:43
11.01.2024

Mer Charkowa informuje o skutkach rosyjskiego ataku rakietowego na Charków przeprowadzonego wieczorem, 10 stycznia

Ihor Terechow pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że w czasie ataku dwie rakiety spadły na hotel w centrum Charkowa. Z wpisu Terechowa w serwisie Telegram wynika, że w momencie ataku w hotelu przebywało 30 cywilów — a 11 zostało rannych. Wśród rannych są tureccy dziennikarze. Wszyscy ranni zostali hospitalizowani, a stan jednej osoby jest bardzo poważny. W ataku na Charków uszkodzone zostały również dwa budynki mieszkalne i salon samochodowy oraz zakład przemysłowy. 

04:40
11.01.2024

Siły Specjalne Ukrainy opublikowały nagranie ilustrujące zniszczenie rosyjskiej haubicy i wyrzutni rakiet

Zestawy Msta-S i Tornado-G (zmodernizowana wersja wyrzutni Grad) zostały zniszczone przez wyrzutnię HIMARS po przekazaniu jej załodze współrzędnych celów przez żołnierzy ukraińskich Sił Specjalnych.

04:36
11.01.2024

Granica Finlandii z Rosją będzie zamknięta przez kolejny miesiąc

Informację taką, w czasie debaty kandydatów na prezydenta organizowanej przez fińskiego nadawcę publicznego, Yle, przekazała Sari Essayah, minister rolnictwa i leśnictwa oraz kandydatka Chrześcijańskich Demokratów na prezydenta. - Mogę potwierdzić informację, która pojawiła się w przestrzeni publicznej. Mamy wystarczająco wiele informacji, by podjąć taką decyzję - powiedziała Essayah odnosząc się do doniesień medialnych, że 14 stycznia fiński rząd przedłuży obowiązywanie decyzji o zamknięciu wszystkich przejść granicznych na granicy z Rosją.

04:31
11.01.2024

W Rosji pojawiają się wezwania do podjęcia ofensywy w obwodzie charkowskim

Think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną, w swojej analizie pisze, że ofensywa miałaby na celu stworzenie 15-kilometrowej „strefy buforowej” między obwodem biełgorodzkim w Rosji a obwodem charkowskim, co mogłoby zmniejszyć liczbę ostrzałów tego pierwszego obwodu przez ukraińską armię.

Granica między Rosją a Ukrainą w rejonie obwodu charkowskiego

Granica między Rosją a Ukrainą w rejonie obwodu charkowskiego

PAP

04:29
11.01.2024

W nocy rosyjska obrona przeciwlotnicza strąciła dwa ukraińskie drony nad obwodem rostowskim

Informację taką przekazał gubernator obwodu, Wasilij Gołubiew. Drony miały zostać strącone nad rejonem kamieńskim — wynika z wpisu Gołubiewa w serwisie Telegram.

04:28
11.01.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 686