Reuters: Ukraińcy przeszli do obrony. Okopują się w rejonie Kupiańska

Rzędy betonowych zapór i zwoje drutu kolczastego rozciągają się w otwartym polu na odcinku o długości ponad kilometra. Okopy z prymitywnymi kwaterami są kopane pod osłoną ciemności - pisze agencja Reutera, która relacjonuje umacnianie przez Ukraińców pozycji obronnych w rejonie Kupiańska.

Publikacja: 11.01.2024 09:05

Ukraińscy żołnierze

Ukraińscy żołnierze

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Dziennikarz Reutera wizytował nowe ukraińskie pozycje obronne w pobliżu Kupiańska (obwód charkowski) 28 grudnia. Agencja pisze, że sytuacja w tym rejonie frontu pokazuje, jak w ostatnich miesiącach ukraińska armia zaczęła przechodzić od ofensywy do bardziej defensywnych działań na froncie.

Tymczasem Rosjanie w ostatnim czasie zintensyfikowali działania ofensywne właśnie w rejonie Kupiańska i w obwodzie donieckim.

Ukraiński żołnierz: Gdy jednostki się zatrzymają, trzeba wkopywać się w ziemię

Jak pisze agencja Reutera linie obronne tworzone przez Ukraińców w rejonie Kupiańska przypominają te budowane przez Rosjan na południu i wschodzie okupowanej Ukrainy przed rozpoczęciem przez Ukraińców kontrofensywy w połowie 2023 roku.

- Póki wojska się poruszają, można radzić sobie bez umocnień. Ale gdy jednostki zatrzymają się, trzeba natychmiast wkopywać się w ziemię - mówi jeden z żołnierzy ukraińskich wojsk inżynieryjnych o pseudonimie „Ryś”.

Kontrofensywa Ukrainy, rozpoczęta 4 czerwca 2023 roku, nie zakończyła się oczekiwanymi sukcesami — na południu ukraińska armia zdołała posunąć się zaledwie o kilkanaście kilometrów choć plany zakładały nawet dotarcie do brzegu Morza Azowskiego.

28 listopada Wołodymyr Zełenski ogłosił, że Ukraina „znacząco wzmacnia” fortyfikacje co było jednym z sygnałów przejścia przez ukraińską armię do obrony na obecnych pozycjach. 

Czemu służy budowa umocnień przez Ukraińców? Analityk wskazuje kilka celów

Rozbudowa fortyfikacji ma spowolnić działania ofensywne Rosjan oraz wiązać na odcinkach frontu, na których Rosjanie prowadzą ofensywę, mniejszą liczbę ukraińskich żołnierzy. Dzięki temu większa liczba żołnierzy może np. szkolić się przed przyszłymi działaniami ofensywnymi — mówi Jack Watling, analityk z Royal United Services Institute.

- Ukraińcy przechodzą obecnie do postawy obronnej, ponieważ ich ofensywa osiągnęła kulminację - dodaje Watling. Jego zdaniem Rosjanie przejęli inicjatywę na polu walki i dziś mogą decydować gdzie przejdą do ataku.

W związku ze zmniejszającymi się rezerwami amunicji artyleryjskiej jakie posiada ukraińska armia, rosyjskie straty zmniejszają się, co ułatwia Rosji formowanie nowych jednostek, które z czasem mogą umożliwić im rozpoczynanie ofensywy na nowych kierunkach — wyjaśnił Watling.

- Strona ukraińska próbuje zminimalizować własne straty, ale także odtwarzać siły ofensywne — dodał.

Analityk stwierdził też, że fortyfikacje mogą służyć osłonie skrzydeł ukraińskich zgrupowań, które będą przechodzić do ataku.

Dlaczego Ukraińcy unikają kładzenia min?

W rejonie Kupiańska — jak pisze Reuters — Ukraińcy rozpoczynają budowę umocnień od stawiania zapór przeciwczołgowych (tzw. smocze zęby), po czym rozciągają drut kolczasty a następnie, w niektórych przypadkach, kładą miny.

- Uważam, że większość tych zapór powinna być wzniesiona znacznie wcześniej, prawdopodobnie wiosną. To zajmuje bardzo dużo czasu — mówi agencji Reutera żołnierz posługujący się pseudonimem „Jaszczur”.

„Ryś” mówi Reuterowi, że Ukraińcy starają się jak najrzadziej kłaść pola minowe, ponieważ - jak podkreśla - „to nasza ziemia, nie chcemy jej za bardzo zaśmiecać”.

Sytuacja na ukraińskim froncie w 686 dniu wojny

Sytuacja na ukraińskim froncie w 686 dniu wojny

PAP

Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet
Konflikty zbrojne
Ukraińska ustawa o mobilizacji. Służyć na froncie aż do końca
Konflikty zbrojne
Dlaczego Rosja zaatakowała elektrownie na Ukrainie? Putin: Musieliśmy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Na Ukrainie przegłosowano ustawę o mobilizacji