Rosjanie toną w długach. Rzucili się po kredyty na wszystko

Rozpętana przez Kreml wojna coraz częściej uderza także w Rosji. Ludzi rzucili się więc do banków po pożyczki na wszystko. W 2023 r. banki w Rosji udzieliły o 57 procent więcej kredytów detalicznych aniżeli rok wcześniej. Zadłużenie obywateli federacji sięga równowartości 750 mld zł.

Publikacja: 11.01.2024 15:48

Rosjanie toną w długach. Rzucili się po kredyty na wszystko

Foto: NATALIA KOLESNIKOVA / AFP

Jak wynika z danych firmy analitycznej Frank RG, w 2023 roku rosyjskie banki udzieliły ludności 52 mln kredytów o wartości 16,76 bln rubli (750 mld zł). W porównaniu z kryzysowym rokiem 2022, w którym Rosja napadła zbrojnie na Ukrainę, a Zachód odpowiedział sankcjami, wielkość udzielonych kredytów detalicznych wzrosła o 57 proc.

Czytaj więcej

Putin chwali rosyjską gospodarkę. Nikt nie widział tych danych

Hipoteczne i nie tylko

Nieco mniej niż połowa (47 proc.) nowych kredytów dotyczyła kredytów hipotecznych. Banki udzieliły Rosjanom prawie 2 mln takich kredytów na łączną kwotę 7,85 bln rubli, czyli 1,6 razy więcej niż wynik z poprzedniego roku (4,85 bln rubli). Sprzedaż kredytów hipotecznych okazała się wyższa niż nawet w przedkryzysowym 2021 roku (5,76 bln rubli), który wcześniej uznawany był za najbardziej udany dla rynku kredytów hipotecznych.

Emisja kredytów hipotecznych wzrosła w drugiej połowie ubiegłego roku: w okresie sierpień-wrzesień, w kontekście wzrostu podstawowej stopy procentowej (13 proc. - red.), osoby fizyczne spieszyły się z uzyskaniem kredytów po stosunkowo niskich stopach procentowych, a także wykazały zwiększony popyt na preferencyjne kredyty hipoteczne. We wrześniu sprzedaż w tym segmencie osiągnęła rekordową w historii obserwacji kwotę 962,4 miliarda rubli. W okresie październik-grudzień, po zmianie warunków programów preferencyjnych i zaostrzeniu regulacji przez Bank Rosji, emisja kredytów hipotecznych spadła, ale pozostała na średnim poziomie 770 miliardów rubli na miesiąc.

Poborowi biorą gotówkę i POS

Udział kredytów gotówkowych w 2023 r. przekroczył 40 proc.: w okresie sprawozdawczym ludność otrzymała prawie 34 mln takich kredytów o wartości 6,87 bln rubli. W porównaniu do 2022 roku segment ten wykazał wzrost o 45 proc., co było bliskie rekordowego 2021 roku (6,91 bln rubli). Gotówkę wybierali przede wszystkim poborowi, bo władze ułatwiały im zaciąganie pożyczek bez zabezpieczeń.

Po przyspieszeniu w maju-sierpniu, akcja niezabezpieczonych kredytów w Rosji zaczęła się kurczyć pod wpływem ograniczeń regulacyjnych nałożonych przez bank centralny. Od 1 września banki zaczęły stosować podwyższone marże od kredytów udzielanych kredytobiorcom o wysokim poziomie zadłużenia, a od 1 października Bank Rosji znacząco zaostrzył limity makro ostrożnościowe w tym segmencie.

W pierwszym półroczu 2023 roku liczba Rosjan posiadających dwie i więcej aktywnych pożyczek wzrosła o 2,2 mln osób.

Chińskie auta na kredyt

Segment kredytów samochodowych odnotował ożywienie w 2023 roku. W porównaniu z poprzednim kryzysowym rokiem, kiedy z Rosji wycofały się wszystkie zachodnie koncerny motoryzacyjne i dilerzy nie mieli czego sprzedawać, wielkość kredytowania wzrosła 2,2 razy i osiągnął nowy rekord 1,54 biliona rubli. Rosjanie na zakup samochodów zaciągnęli ponad 1 milion kredytów. Przyspieszenie w tym segmencie rozpoczęło się w kwietniu 2023 roku. Ożywienie na rynku kredytów samochodowych eksperci przypisywali wejściu do Rosji chińskich marek.

Kredytów konsumpcyjnych banki Rosjanie wzięli 15 milionów na kwotę 497,2 miliardów rubli. Tu wzrost wyniósł 42 proc. rok do roku. W ostatnim miesiącu roku Rosjanie zaciągnęli pożyczki POS na rekordową kwotę 50,1 miliarda rubli.

Jak wynika z danych firmy analitycznej Frank RG, w 2023 roku rosyjskie banki udzieliły ludności 52 mln kredytów o wartości 16,76 bln rubli (750 mld zł). W porównaniu z kryzysowym rokiem 2022, w którym Rosja napadła zbrojnie na Ukrainę, a Zachód odpowiedział sankcjami, wielkość udzielonych kredytów detalicznych wzrosła o 57 proc.

Hipoteczne i nie tylko

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Prezes NBP Adam Glapiński zignorował Sejm. Sprawozdanie przedstawiła Marta Kightley
Banki
Czy UniCredit chce wrócić do gry na polskim rynku? Niekoniecznie
Banki
Tajwański bank wchodzi na Litwę. „Trampolina do Europy”
Banki
Atak na największe banki Rosji. Nie działają aplikacje i strony
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Banki
Były włoski właściciel Pekao wraca do Polski. Kupuje dwie spółki technologiczne