Prawybory w USA: Donald Trump po raz piąty nie wziął udziału w debacie

Gubernator Florydy, Ron DeSantis i była ambasador USA przy ONZ, Nikki Haley, atakowali się wzajemnie zarzucając sobie kłamstwa w czasie debaty kandydatów na prezydenta USA z Partii Republikańskiej w Iowa. Faworyt prawyborów, Donald Trump, po raz kolejny nie wziął udziału w debacie.

Publikacja: 11.01.2024 05:41

Ron DeSantis i Nikki Haley

Ron DeSantis i Nikki Haley

Foto: AFP

Debata w Iowa była ostatnią debatą przed rozpoczęciem głosowania w prawyborach organizowanych przez Partię Republikańską. W najbliższy poniedziałek kandydata na prezydenta wybierać będą wyborcy Partii Republikańskiej ze stanu Iowa.

Prawybory w USA: Donald Trump prowadzi w sondażach

Zdecydowanym faworytem prawyborów jest Donald Trump, który — jak wynika z ostatniego sondażu Reuters/Ipsos — cieszy się poparciem 49 proc. wyborców Partii Republikańskiej.

Druga w sondażu, Nikki Haley, może liczyć na poparcie 12 proc. sympatyków tej partii.

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Biden walczy także o naszą przyszłość. Pomóżmy mu

Były prezydent nie wziął udziału w żadnej z pięciu debat organizowanych przed prawyborami. W środę, gdy Haley i DeSantis ścierali się w Iowa, Trump wziął udział w spotkaniu z wyborcami w Des Moines.

W tym czasie DeSantis uczestniczący w debacie w Iowa mówił o Haley, że Amerykanie „nie potrzebują kolejnego polityka, który mówi to, co sądzi, że wyborcy chcą usłyszeć, by zdobyć ich głosy, a potem obejmuje urząd i wykonuje polecenia swoich darczyńców”.

Haley mówiła z kolei o stronie internetowej, którą stworzyła w ramach kampanii wyborczej, by punktować „dziesiątki kłamstw” DeSantisa, którego określiła mianem „bardzo zdesperowanego”.

Prawybory w USA: Chris Christie się wycofuje

Kilka godzin przed debatą z wyścigu prezydenckiego wycofał się były gubernator New Jersey, Chris Christie, zajadły krytyk Trumpa. Sondaże dawały mu minimalne poparcie wśród wyborców Partii Republikańskiej.

- Wolałbym przegrać mówiąc prawdę, niż kłamać, by wygrać - stwierdził Christie ogłaszając, że wycofuje się z prawyborów. Były gubernator New Jersey skrytykował swoich rywali za to, że unikali bezpośredniej krytyki Trumpa.

W czasie debaty w Iowa kandydatów pytano, czy Trump, ich zdaniem, jest odpowiednim kandydatem na prezydenta USA.

- Zgadzam się z wieloma aspektami jego polityki, ale jego sposób działania nie jest moim sposobem działania — powiedziała Haley, która przekonywała,  że „nie jest mściwa” i „nie ma w niej żądzy zemsty”.

Czytaj więcej

Donald Trump znów dzieli Amerykę

DeSantis wskazywał z kolei obietnice wyborcze, których Trump nie dotrzymał. Wymienił w tym kontekście zapowiedź Trumpa, że to Meksyk zapłaci za budowę muru na południowej granicy USA czy obniżenie zadłużenia federalnego. Obwinił też Trumpa o to, że ten nie deportował większej liczby imigrantów, którzy przekroczyli nielegalnie południową granicę USA.

Haley skrytykowała Trumpa za określenie 6 stycznia 2021 roku — czyli dnia ataku na Kapitol zwolenników byłego prezydenta — jako „pięknego dnia”. Była ambasador USA przy ONZ mówiła, że Trump bezsprzecznie przegrał wybory prezydenckie w 2020 roku, mimo wciąż formułowanych przez byłego prezydenta oskarżeń, jakoby padł ofiarą oszustw wyborczych.

Nikki Haley przekonywała, że pomoc Ukrainie w odparciu rosyjskiej inwazji wzmacnia bezpieczeństwo narodowe USA, przeciwdziałając szerszemu konfliktowi zbrojnemu

Ron DeSantis mówi, że „trzeba znaleźć sposób na zakończenie” wojny Rosji z Ukrainą

Podczas debaty pojawił się też temat polityki zagranicznej.

DeSantis zarzucił Haley, że „ludzie tacy jak ona troszczą się bardziej o granicę Ukrainy, niż o granicę południową USA, co jest błędem”. DeSantis mówił też, że USA muszą „znaleźć sposób na zakończenie” wojny Rosji z Ukrainą.

DeSantis zarzucił Haley, że ta popiera nieograniczoną pomoc dla Ukrainy.

Haley w odpowiedzi przekonywała, że pomoc Ukrainie w odparciu rosyjskiej inwazji wzmacnia bezpieczeństwo narodowe USA, przeciwdziałając szerszemu konfliktowi zbrojnemu. Jej zdaniem fałszywą alternatywą jest twierdzenie, że USA muszą wybierać między pomocą Ukrainie i Izraelowi, a zabezpieczeniem własnej granicy południowej.

Sondaże wskazują, że zarówno w Iowa, gdzie głosowanie w prawyborach odbędzie się 15 stycznia, jak i w New Hampshire, gdzie prawybory odbędą się 23 stycznia, prowadzi Trump. W Iowa Haley i DeSantis rywalizują o drugie miejsce, w New Hampshire Haley jest druga, a DeSantis — czwarty.

Debata w Iowa była ostatnią debatą przed rozpoczęciem głosowania w prawyborach organizowanych przez Partię Republikańską. W najbliższy poniedziałek kandydata na prezydenta wybierać będą wyborcy Partii Republikańskiej ze stanu Iowa.

Prawybory w USA: Donald Trump prowadzi w sondażach

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Parlament Europejski przeciw niewolniczej pracy. Nowe przepisy dotyczące handlu
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Aresztowano asystenta polityka AfD. Miał szpiegować dla Chin
Polityka
Media informują o poważnej chorobie Kadyrowa. Przywódca Czeczenów odpowiada nagraniem z siłowni
Polityka
Opozycjoniści z hotelu w Moskwie. Czy zablokują wejście Mołdawii do UE?
Polityka
Sunak: Pierwsi migranci odlecą do Rwandy w lipcu. "Bez względu na wszystko"