W niedzielę Anthony Rota, spiker Izby Gmin kanadyjskiego parlamentu, przeprosił za chwalenie na forum parlamentu weterana z Ukrainy, który w czasie II wojny światowej walczył w 14. Dywizji Grenadierów Waffen SS (14 Dywizji Waffen SS-Galizien). Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i kanadyjscy parlamentarzyści dwa dni wcześniej brawami nagrodzili 98-letniego ukraińskiego emigranta Jarosława Hunkę. Został on nazwany „ukraińskim i kanadyjskim bohaterem”.
Rota w wydanym oświadczeniu wziął na siebie pełną odpowiedzialność za swoją wypowiedź, którą określił mianem „przeoczenia” i zapewnił, że określił Hunkę mianem „bohatera” z własnej inicjatywy. „Uzyskałem później więcej informacji, które sprawiły, że żałuję mojej decyzji” - dodał, przekazując przeprosiny społeczności żydowskiej.
Czytaj więcej
Spiker Izby Gmin kanadyjskiego parlamentu, Anthony Rota, przeprosił w niedzielę za chwalenie na forum parlamentu weterana z Ukrainy, który w czasie II wojny światowej walczył w 14. Dywizji Grenadierów Waffen SS (14 Dywizji Waffen SS-Galizien).
Swój komunikat w tej sprawie jeszcze w niedzielę wydał Witold Dzielski, polski ambasador w Kanadzie. „W nawiązaniu do komentarzy medialnych dotyczących wizyty Prezydenta Ukrainy w Parlamencie Kanady informuję, że Ambasada RP w sprawach wrażliwych każdorazowo reaguje w oparciu o szczegółową analizę” - napisał w serwisie X (dawniej Twitter). „Działamy w sposób stanowczy, niekoniecznie medialny” - podkreślił.
Skandal w Kanadzie z udziałem Zełenskiego. Polski ambasador reaguje
Kilka godzin później polski dyplomata opublikował jednak kolejny wpis, tym razem w języku angielskim. Zwrócił w nim uwagę, że w piątek przywódcy Kanady i Ukrainy w parlamencie w Ottawie „wiwatowali na część członka Waffen SS-Galizien, osławionej formacji wojskowej Ukrainy z czasów II wojny światowej, odpowiedzialnej za zamordowanie tysięcy Polaków i Żydów”.