Kontynuacja relacji
Czytaj więcej
24 lutego 2022 r. rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę.
Wspólne manewry Rosji, Chin i RPA
W ćwiczeniach o nazwie "Mosi", co oznacza dym w języku tswana, jednym z 11 oficjalnych języków Republiki Południowej Afryki, weźmie udział 350 żołnierzy RPA.
Czytaj więcej
Republika Południowej Afryki przeprowadzi w przyszłym miesiącu wspólne ćwiczenia morskie z Rosją i Chinami u wschodniego wybrzeża.
Ambasadorka Ukrainy w USA: Potrzebujemy tych czołgów teraz
- Czas ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o wprowadzenie zachodnich czołgów na Ukrainę, zanim Rosja rozpocznie oczekiwaną wiosenną ofensywę - powiedziała Oksana Markarowa, ambasadorka Ukrainy w Stanach Zjednoczonych w rozmowie z CNN.
10. pakiet sankcji UE wobec Rosję będzie gotowy 24 lutego
Informuje o tym Reuters, powołując się na wysokiej rangi dyplomatów z trzech krajów UE.
Ukraińcy będą się szkolić na Leopardach
Ukraina zawarła porozumienie w sprawie szkolenia załóg swoich czołgów na niemieckich czołgach Leopard 2, mimo że decyzja o zaopatrzeniu w nie Ukrainy jeszcze nie zapadła.
Czytaj więcej
Ukraina porozumiała się w sprawie szkolenia załóg czołgów na niemieckich Leopardach 2, mimo że decyzja o ich przekazaniu Kijowowi nie została jeszcze podjęta.
Reznikow o "szczerej rozmowie" z ministrem obrony Niemiec
"Odbyliśmy szczerą dyskusję na temat Leopardów 2. Ciąg dalszy nastąpi" - napisał Ołeksij Reznikow.
Minister podziękował rządowi Niemiec i Niemcom za pomoc dla walczącej Ukrainy i gościnność wobec uchodźców.
Gen. Milley: Ukrainie będzie bardzo, bardzo trudno wyprzeć Rosjan w 2023
Rosja straciło w wojnie ponad 100 tysięcy żołnierzy, ale szybkie zwycięstwo Ukrainy jest prawie niemożliwe powiedział gen. Mark Milley, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA, na spotkaniu w Ramstein.
Amerykański dezerter zginął w Ukrainie
Daniel Swift, operator Navy Special Warfare pierwszej klasy (stopień, który jest odpowiednikiem porucznika), zmarł 18 stycznia w wyniku ran postrzałowych po zaatakowaniu jego jednostki przez Rosjan.
Czytaj więcej
Były amerykański komandos Navy Seal zginął w tym tygodniu podczas rosyjskiego ataku na wschodnią Ukrainę, walcząc u boku sił ukraińskich, poinformował przedstawiciel marynarki wojennej.
Zełenski: Ukraina nadal będzie musiała walczyć o nowoczesne czołgi
- Ukraina nadal będzie musiała walczyć o zapewnienie dostaw nowoczesnego ciężkiego uzbrojenia - powiedział Zełenski po tym, jak sojusznicy nie doszli do porozumienia w sprawie przekazania niemieckich czołgów Leopard.
- Każdego dnia dajemy do zrozumienia, że nie ma alternatywy dla podjęcia decyzji w sprawie czołgów – powiedział w wieczornym przemówieniu wideo prezydent Ukrainy.
Stany Zjednoczone oskarżają dwóch mężczyzn o pomoc w unikaniu sankcji
Dwóch biznesmenów zostało oskarżonych o ułatwianie uchylania się od sankcji i prania brudnych pieniędzy w związku z wartym 90 mln jachtem, należącym do objętego sankcjami rosyjskiego oligarchy Wiktora Wekselberga.
Dwóch biznesmenów – 51-letni Vladislav Osipov, obywatel Rosji i 52-letni Richard Masters, obywatel Wielkiej Brytanii – zostali oskarżeni o spisek mający na celu oszukanie Stanów Zjednoczonych i popełnienie przestępstw przeciwko Stanom Zjednoczonym – poinformował Departament Sprawiedliwości USA w oświadczeniu.
Holandia dostarczy Ukrainie dwie wyrzutnie do systemu Patriot
Holandia weźmie także udział w szkoleniu ukraińskich żołnierzy w zakresie prawidłowej obsługi sprzętu obrony powietrznej.
Czytaj więcej
Minister obrony Kajsa Ollongren i minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra poinformowali w piątek, że Holandia dostarczy Ukrainie niekompletne systemy Patriot. Planowane jest przekazanie wyrzutni i pocisków.
USA. Grupa Wagnera zostanie uznana za organizacje przestępczą
- Działania przestępcze Grupy Wagnera stanowią międzynarodowe poważne zagrożenie – powiedział John Kirby dziennikarzom w Białym Domu.
Czytaj więcej
Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych uzna Grupę Wagnera za międzynarodową organizację przestępczą - przekazał Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby.
Zniknęły jachty rosyjskiego oligarchy i ich właściciel
Jachty, oba o nazwie Aldabra, ale z flagami morskimi dwóch różnych krajów, zaginęły zeszłego lata z sardyńskiego portu Olbia w odstępie kilku tygodni.
Czytaj więcej
Włoskie władze ścigają rosyjskiego oligarchę Dmitrija Mazepina po tym, jak dwa jego luksusowe jachty, które zostały przejęte w ramach sankcji UE, w tajemniczy sposób zniknęły z portu na Sardynii.
Berlin. Prokuratura skontroluje Rosyjski Dom Nauki i Kultury
Prokuratorzy mają sprawdzić, czy instytucja nie narusza przepisów ustawy sankcyjnej
Kreml wymusza na Kazachstanie zerwanie handlu z UE
W ciągu dwóch tygodni Władimir Putina dwa razy rozmawiał z prezydentem Kazachstanu. Kreml próbuje wymusić na Kazachach podpisanie strategicznego porozumienia energetycznego, które zablokuje Astanie swobodny handel kazachskimi surowcami.
Czytaj więcej
W ciągu dwóch tygodni Władimir Putina dwa razy rozmawiał z prezydentem Kazachstanu. Kreml próbuje wymusić na Kazachach podpisanie strategicznego porozumienia energetycznego, które zablokuje Astanie swobodny handel kazachskimi surowcami.
Adm. Bauer o Leopardach: To suwerenna decyzja suwerennego państwa, jakim są Niemcy
Szef Komitetu Wojskowego NATO, admirał Rob Bauer, powiedział, że każda decyzja o dostawie czołgów do Ukrainy musi zostać podjęta przez każdy naród wspierający wysiłki Kijowa.
- To suwerenna decyzja suwerennego państwa, jakim są Niemcy - powiedział na konferencji prasowej w Lizbonie. - Ważne jest, aby Ukraina wygrała tę wojnę… musimy poważnie przyjrzeć się potrzebom Ukrainy i, jeśli to możliwe, dać im to, o co proszą - powiedział, dodając, że trzeba to zrobić w odpowiednim czasie.
Berlin. Demonstracja pod hasłem "Uwolnić Leopardy"
Berlińczycy protestują przed siedzibą Olafa Scholza w związku z brakiem decyzji o wysłaniu Leopardów dla Ukrainy.
Podobne protesty odbywają się w miastach Europy przed ambasadami Niemiec.
Minister Rau o cenie wahań nad dostawami Leopardów
"Ukraińska krew przelewana jest naprawdę" - napisał szef polskiego MSZ.
Niemcy zawiodły w Ramstein wielu
To nie jest dobry styl podejmowania przez Berlin decyzji. Przywodzi na myśl cytat Winstona Churchilla, że „można zawsze liczyć na to, że Niemcy zrobią, co do nich należy, kiedy zostaną wyczerpane wszystkie inne możliwości”. Komentuje Jędrzej Bielecki.
Czytaj więcej
Niemcy zawiodły nadzieje wielu w Ramstein: na piątkowym spotkaniu nie zapadła decyzja o przekazaniu Ukrainie najskuteczniejszych czołgów Europy. Ale Kanclerz Scholz jest otwarty na dalszą dyskusję.
Gen. Mark Milley: Najbardziej zjednoczone NATO, jakie kiedykolwiek widziałem
- Wojna ewoluowała w ciągu ostatnich 11 miesięcy, ale misja tej grupy pozostała ta sama. Jesteśmy skutecznie zaangażowani we wspieranie Ukrainy zdolnościami do obrony przed nielegalną i niesprowokowaną rosyjską agresją - powiedział generał Mark Milley, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA,
- Mówiąc słowami prezydenta Bidena: USA będą pomagać tyle, ile potrzeba i tak długo, jak potrzeba, aby Ukraina była wolna, niezależna i suwerenna - zapewnił Milley.
Lloyd Austin: Grupa kontaktowa nie zwolni tempa
- Zobowiązania wojskowe podjęte przez kraje z tej grupy pokazują, że jej członkowie grupy stoją w obronie świata, w którym liczą się zasady i prawa, a suwerenność jest szanowana - mówił w Ramstein szef Pentagonu.
Austin powiedział, że dzisiejsze spotkanie koncentrowało się na potrzebach Ukrainy w zakresie obrony powietrznej i uzbrojenia,oraz na synchronizacji darowizn.
Na froncie zginął najemnik z Tanzanii, walczący w Grupie Wagnera
Tarimo Nemes studiował w Moskwie, został aresztowany w związku z posiadaniem narkotyków.
Błaszczak: Rozmowy o Leopardach dla Ukrainy trwają
Mariusz Błaszczak poinformował podczas konferencji prasowej w Ramstein, że przedstawiciele 15 państw, które są w posiadaniu Leopardów, prowadzą rozmowy na temat przekazania ich Ukrainie.
Czytaj więcej
W gronie 15 państw, które posiadają czołgi Leopard, rozmawialiśmy o przekazaniu tego sprzętu Ukrainie. Chcemy, aby ich przekazanie odbyło się w ramach koalicji - to znacząco pomogłoby Ukrainie - powiedział w Ramstein minister obrony Mariusz Błaszczak.
Szwajcaria: Referendum w sprawie rosyjskich majątków?
Szwajcaria zamroziła dotychczas rosyjskie aktywa o wartości 7,5 miliarda franków (8,2 miliarda dolarów).
Czytaj więcej
Szwajcarski minister spraw zagranicznych Ignazio Cassis powiedział gazecie Tages-Anzeiger, że jego kraj popiera pomysł wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy, ale wymagałoby to „poważnych dostosowań prawnych”.
Po raz pierwszy od wybuchu wojny do obwodu donieckiego dotarła pomoc humanitarna ONZ
Według raportów ONZ konwój dotarł w pobliże linii frontu niedaleko Sołedaru.
Żywność, woda pitna, lekarstwa i inne zapasy zostały rozładowane w regionie kontrolowanym przez Ukrainę – poinformowało w Genewie biuro ONZ ds. pomocy kryzysowej OCHA.
Ostrzał miejscowości w obwodzie chersońskim
Kyryło Tymoszenko, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, napisał na Telegramie, że w wyniku ostrzału dwie osoby zostały ranne. Jedna z nich to piętnastolatek,, a druga ranna osoba straciła nogę.
Doradca Zełenskiego pisze o zestawach przeciwlotniczych na dachach budynków w Moskwie
"Czy Siergiej Ławrow nie chciałby znów mówić o międzynarodowym prawie humanitarnym i rosyjskiej obronie przeciwlotniczej na terenach zabudowanych? Czy Putin/Pieskow nie chcieliby wyjaśnić koncepcji '3-dniowej specjalnej operacji wojskowej' jeszcze raz i dowieść, że 'taki jest plan'" - pisze na swoim profilu na Twitterze Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii Wołodymyra Zełenskiego, komentując zdjęcia, na których widać zestawy przeciwlotnicze Pancyr-S1 na dachach budynków w Moskwie.
Ponad 60 ciężko rannych ukraińskich żołnierzy jest leczonych lub rehabilituje się w Holandii
Informacje takie przekazuje Ministerstwo Zdrowia Ukrainy.
Na Kramatorsk w obwodzie donieckim spadły dziś trzy rakiety
W wyniku ataku rakietowego Rosji na miasto w obwodzie donieckim zginęła jedna osoba. Jeden z pocisków spadł w pobliżu przedszkola. Uszkodzona została szkoła, placówka medyczna i budynki mieszkalne - mówił na antenie rosyjskiej telewizji gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.
Nie ma jednolitego stanowiska sojuszników ws. czołgów Leopard 2 dla Ukrainy
Informacje takie przekazał minister obrony Niemiec, Boris Pistorious.
Czytaj więcej
Minister obrony Niemiec Boris Pistorius nie zgodził się ze stwierdzeniem, że w sprawie przekazania czołgów Leopard Ukrainie Niemcy sprzeciwiają się jednolitemu stanowisku pozostałych państw.
Zełenski: Kreml musi przegrać
"Wojna rozpoczęta przez Federację Rosyjską nie pozwala na opóźnienia. Mogę dziękować wam setki razy - ale setki słów 'dziękuje' to nie setki czołgów. Musimy przyspieszyć! Czas musi być naszą wspólną bronią, tak jak obrona przeciwlotnicza, artyleria, pojazdy opancerzone i czołgi" - napisał na swoim profilu na Twitterze prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Minister obrony Niemiec zlecił kontrolę czołgów Leopard w Niemczech
Szachtar Donieck usuwa rosyjską wersję swojej strony internetowej
Od teraz strona ukraińskiego klubu piłkarskiego, Szachtara Donieck, będzie dostępna w języku ukraińskim, angielskim i polskim. Ukrinform przypomina, że w 2017 roku rosyjskojęzyczną wersję strony usunęło Dynamo Kijów, ale potem została ona przywrócona.
Na północy Ukrainy stworzono 19 mobilnych grup obrony przeciwlotniczej
Zadaniem grup jest ochrona infrastruktury krytycznej Ukrainy. Ich utworzenie ogłosił dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. Serhij Najew. Gen. Najew poinformował, że zadaniem grup będzie ochrona nieba na podejściach do Kijowa, a także przestrzeni powietrznej nad zamieszkanymi terenami w północnej i północno-zachodniej Ukrainie.
Szef dyplomacji UE: Niektóre kraje są gotowe przekazać ciężkie czołgi Ukrainie
- Sądzę, że Ukraina potrzebuje broni ofensywnej i ciężkich czołgów, o które prosi i niektóre kraje Europy są gotowe je podarować, mam nadzieję, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta - mówił w czasie spotkania z dziennikarzami w Madrycie szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell.
W pobliżu rezydencji Władimira Putina w Nowo-Ogariowie pojawił się zestaw obrony przeciwlotniczej Pancyr S-1
Taki sam zestaw pojawił się m.in. na dachu resortu obrony Rosji w Moskwie.
Czytaj więcej
We wsi Zareczie, w rejonie odincowskim, 6 stycznia wykonano nagranie, na którym widać rozmieszczony tam zestaw obrony przeciwlotniczej. Zareczie znajduje się 10 km od rezydencji Władimira Putina w Nowo-Ogariowie.
Rosjanie przerzucają siły z Berdiańska przez Mariupol w kierunku Doniecka
Doradca mera Mariupola, Petro Andriuszczenko, na swoim kanale w serwisie Telegram informuje o przerzucie rosyjskich wojsk z kierunku Berdiańska przez Mariupol w kierunku Doniecka. Andriuszczenko pisze, że w czwartek ok. 20 ciężarówek z żołnierzami i amunicją przejechało przez Mariupol.
Podwyższony poziom zagrożenia terrorystycznego będzie obowiązywać w obwodzie biełgoradzkim do 4 lutego
O przedłużeniu okresu obowiązywania "żółtego", podwyższonego poziomu zagrożenia terrorystycznego, poinformował gubernator obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesław Gładkow, na swoim kanale w serwisie Telegram. "Żółty" poziom zagrożenia wprowadzono w obwodzie 11 kwietnia.
Na Morzu Czarnym znajduje się sześć rosyjskich okrętów uzbrojonych w pociski Kalibr
Spośród 11 rosyjskich okrętów, znajdujących się w gotowości bojowej na wodach Morza Czarnego, sześć uzbrojonych jest łącznie w 40 pocisków Kalibr, zdolnych razić cele na całej Ukrainie - podaje ukraińskie Dowództwo Marynarki Wojennej.
Kraj Zabajkalski. Zmobilizowani ojcowie wielu dzieci mają wrócić do domów
- Podjąłem decyzję: zmobilizowani ojcowie wielu dzieci wrócą do domu. Nie są wymagane z ich strony żadne dodatkowe działania - oświadczył gubernator Kraju Zabajkalskiego (południowo-wschodnia Rosja) Aleksandr Osipow. Według służb prasowych władz regionu, chodzi o objętych tzw. częściową mobilizacją ojców co najmniej trójki dzieci.
Stały przedstawiciel RP przy NATO: Mieliśmy szansę, żeby zakończyć wojnę ukraińskim zwycięstwem
- Gdybyśmy wcześniej – jako Zachód – podejmowali decyzje o przekazaniu Ukrainie ciężkiego sprzętu, to być może wojna byłaby już skończona. W okolicach późnego lata mieliśmy pewne okno możliwości, żeby zakończyć konflikt ukraińskim zwycięstwem - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Szatkowski, stały przedstawiciel RP przy NATO.
Czytaj więcej
Tomasz Szatkowski, stały przedstawiciel RP przy NATO, odniósł się w Programie 1 Polskiego Radia do przekazania Ukrainie systemów Patriot oraz działań Polski w tym zakresie. - Strona amerykańska widziała w tym szansę na osiągnięcie sukcesu. Polska inicjatywa wpisała się we właściwy czas - ocenił.
Rano Rosja przeprowadziła atak rakietowy na Kramatorsk
W czasie ataku rakietowego przeprowadzonego przez Rosję na Kramatorsk pocisk spadł w pobliżu przedszkola - informuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. Celem dwóch ciężkich ostrzałów artyleryjskich była rankiem Awdijiwka.
Separatyści twierdzą, że Rosjanie zajęli wieś na południe od Bachmutu
Separatyści z samozwańczej, nieuznawanej przez społeczność międzynarodową tzw. Donieckiej Republiki Ludowej twierdzą, że Rosjanie zajęli Kliszczijiwkę, wieś w obwodzie donieckim, położoną ok. 9 km na południe od Bachmutu. Dzień wcześniej o zajęciu wsi na przedmieściach miasta, o które walki toczą się od miesięcy, informował Jewgienij Prigożyn, założyciel Grupy Wagnera.
Pieskow: Pośrednie, czasem bezpośrednie zaangażowanie NATO na Ukrainie. Spirala się rozkręca
Rzecznik Kremla mówił, że aby zmniejszyć napięcie trzeba słuchać Rosji. - Trzeba słuchać obaw Rosji, musimy "przewinąć taśmę" do stanu z końca 2021 roku, gdy Rosja chciała rozmawiać o swoich obawach przy stole negocjacyjnym i gdy jej tego odmówiono - stwierdził.
Czytaj więcej
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, w czasie konferencji prasowej mówił o rozkręcaniu się spirali konfliktu na Ukrainie.
Na całej Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny
Alarm ma być związany z poderwaniem się rosyjskich MiG-31K z lotnisk na Białorusi.
Pieskow: Putin spotka się dziś ze stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa
Ze słów rzecznika Kremla wynika, że do spotkania dojdzie wczesnym popołudniem. Po spotkaniu Kreml poinformuje, jaki był jego temat.
Schetyna: Pakiet od Ukrainy wart 2,5 mld dol. od USA to ogromne wsparcie. Czy wystarczy? Nie
- Na dziś, dowódcy ukraińscy wypowiadają się, że aby utrzymać front wschodni w stanie obecnym, zatrzymać spodziewaną ofensywę rosyjską, potrzebują 300 nowoczesnych czołgów, klasy Leopard (w grudniu głównodowodzący ukraińskiej armii, gen. Walerij Załużny mówił, że Ukraina potrzebuje 300 zachodnich czołgów, by odzyskać tereny utracone na rzecz Rosji po 24 lutego 2022 r. - red.). Polska chce im przekazać 14. Żebyśmy wiedzieli, jaka jest różnica w skali i jak wielkie wyzwanie stoi przed krajami, które chcą wspierać Ukrainę, aby jej naprawdę pomóc - mówił Grzegorz Schetyna w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską.
Sondaż: Rosjanie bardziej krytyczni wobec rosyjskich władz
Spadło poparcie dla rządzącej w Rosji partii, mniej Rosjan pozytywnie ocenia pracę prezydenta i rządu - wynika z sondażu państwowego rosyjskiego ośrodka badania opinii publicznej.
Czytaj więcej
Mniej Rosjan ufa Władimirowi Putinowi, więcej krytycznie podchodzi do pracy Putina na stanowisku prezydenta - wynika z nowego sondażu.
Zełenski do ministrów obrony zebranych w Ramstein: Mamy mało czasu, trzeba działać szybko
Rosja chce niszczyć narody, mamy mało czasu i musimy działać szybko - mówił prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, przemawiając do uczestników spotkania grupy Ramstein, ministrów obrony 50 państw Zachodu, które wspierają militarnie Ukrainę. Zełenski przekonywał, że konflikt dotyczy tego "w jakim świecie żyjemy" i dlatego "Kreml musi przegrać". - Jesteście silnymi ludźmi z potężnych państw. Zachęcam was do takich decyzji, które pozbawią rosyjskie zło jego siły - powiedział ukraiński prezydent. - To do was należy zapewnienie artylerii i samolotów, które zmiażdżą terror. To w waszej mocy jest zwycięstwo - mówił też.
Kadyrow pisze w serwisie Telegram, że Rosjanie "oczyszczają Ukrainę z faszyzmu"
"Wyznawcy tej złowieszczej ideologii zdobyli władzę w (tym) kraju i przez wiele lat torturowali swoich obywateli. W tym samym czasie, ich chęć szerzenia tej nauki (faszyzmu - red.), była jawna i znalazła poparcie u zagranicznych przyjaciół" - pisze Ramzan Kadyrow, cytując czeczeńskiego teologa.
Czytaj więcej
Ramzan Kadyrow, prezydent Czeczenii, na swoim kanale w serwisie Telegram cytuje "znanego, czeczeńskiego teologa, Magomeda Chitanajewa", który mówi, że "specjalna operacja wojskowa (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie - red.) ma na celu oczyszczenia Ukrainy z przeklętego faszyzmu".
W Ramstein rozpoczęło się spotkanie ministrów obrony 50 państw wspierających militarnie Ukrainę
Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia sekretarza obrony USA, Lloyda Austina. Do uczestników przemówił - za pośrednictwem wideołącza - Wołodymyr Zełenski.
Podwyższony poziom zagrożenia terrorystycznego na Krymie przedłużony do 5 lutego
"Aby zapewnić bezpieczeństwo i ochronę antyterrorystyczną Republiki Krymu, od 20:00 21 stycznia do 5 lutego, do 20:00, obowiązywać będzie podwyższony, "żółty", poziom zagrożenia terrorystycznego" - napisał Sergiej Aksjonow, szef okupacyjnych władz Krymu.
Komendant policji z obwodu mikołajowskiego: W obwodzie chersońskim zginął nasz policjant
Serhij Szajchet, komendant policji z obwodu mikołajowskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram pisze, że w czasie ostrzelania przez Rosjan rejonu berysławskiego, trafiony został radiowóz policji z obwodu mikołajowskiego. W wyniku trafienia zginął Jurij Chyżyńskij, 29-letni policjant, który służbę w policji rozpoczął w 2014 roku. Czterech innych policjantów zostało rannych.
Rosatom: Zaporoska Elektrownia Jądrowa może zostać w pełni podłączona do rosyjskiej sieci w ciągu 5-8 lat
Renat Karczaa, doradca szefa Rosatomu oświadczył, że pełne podłączenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej do rosyjskiej sieci energetycznej zajmie 5-8 lat. - Oczywiście chcielibyśmy, aby ten proces przebiegał szybciej - zastrzegł Karczaa. - Ale pewna liczba obiektywnych przyczyn i okoliczności nie pozwala nam tego przyspieszyć - dodał.
Władimir Putin rozmawiał z prezydentem Kazachstanu
Putin odbył rozmowę telefoniczną z Kasymem-Żomartem Tokajewem na temat "rozwoju rosyjsko-kazachskiego strategicznego partnerstwa i sojuszu". W szczególności rozmowa miała dotyczyć dalszej współpracy w ramach sektora energetycznego.
Jabłoński o niezdecydowaniu Niemiec ws. Leopardów: To są sympatie wykreowane rosyjskimi pieniędzmi
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński mówił w rozmowie z RMF 24 o tym, dlaczego przy przekazaniu czołgów Leopard pojawiło się niezdecydowanie – głównie wśród Niemców. Zdaniem polityka „może to wynikać z sympatii". - To jest dość złożona sprawa, ale myślę, że jedną z głównych przyczyn jest to, co Rosja przez lata robiła w Niemczech, jak oddziaływała na niemieckie sfery polityczne, przemysłowe, biznesowe, na opinię publiczną, jak korumpowała ludzi na wszystkich możliwych zasadach i używając różnych metod - powiedział. - Sądzę, że to są sympatie, ale sympatie wykreowane rosyjskimi pieniędzmi - dodał.
Czytaj więcej
- Jeżeli będzie twardy opór, to będziemy gotowi do podjęcia również niestandardowych działań, nawet jeżeli ktoś się będzie o to obrażał. Ale nie wyprzedzajmy faktów. Starajmy się doprowadzić do tego, żeby jak najwięcej państw wspólnie z nami skutecznie na Niemcy oddziaływały - powiedział w rozmowie z Radiem RMF24 wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, mówiąc o ewentualnym oporze Niemiec ws. przekazania Ukrainie czołgów Leopard.
Ponad 400 mln euro będzie wart nowy pakiet pomocy wojskowej przekazany przez Finlandię Ukrainie
Jak informują Helsinki "ze względów operacyjnych i aby zagwarantować bezpieczeństwo dostaw pomocy, jej zawartość, metoda dostarczenia ani harmonogram dostaw nie będą podawane do informacji publicznej.
Czytaj więcej
Finlandia przekaże kolejny pakiet pomocy wojskowej Ukrainie, największy ze wszystkich dotychczasowych - decyzję taką podjął prezydent Finlandii, Sauli Niinistö, przychylając się do propozycji fińskiego rządu.
Ołeksij Reznikow przedstawia cele Ukrainy w czasie spotkania tzw. grupy Ramstein
"Więcej zestawów obrony przeciwlotniczej; broń do działań ofensywnych (czołgi, haubice, amunicja); regularne dostawy amunicji+serwis i naprawa uzbrojenia i sprzętu. Razem wygramy" - oświadczył minister obrony Ukrainy.
Rosjanie ostrzelali szkołę z internatem w rejonie kupiańskim
W rejonie kupiańskim obwodu charkowskiego Rosjanie ostrzelali szkołę z internatem przy użyciu zestawów S-300. W wyniku ostrzału nikt nie ucierpiał - podaje Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego.
Rosjanie chcą zbudować w obwodzie chersońskim nowe miasto
Nowe miasto miałoby być siedzibą organów administracyjnych.
Czytaj więcej
Szef okupacyjnych władz obwodu chersońskiego Władimir Sałdo zapowiedział budowę nowego miasta na Mierzei Arabackiej, które ma być "centrum biznesowym".
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 9,289 mln osób
Z informacji przekazywanych przez polską Straż Graniczną wynika, że w ciągu ostatniej doby do Polski z Ukrainy wjechało 18,5 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 14,8 tys. osób (od 24 lutego - 7,454 mln osób).
Obwód zaporoski ostrzelany 224 razy w ciągu doby
Ołeksandr Staruch, gubernator obwodu zaporoskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram pisze, że w ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód zaporoski "rekordową" liczbę - 224 razy. Pociski spadały na 21 miejscowości, uszkodzone zostały 34 obiekty cywilne.
Soloch: Jeśli Niemcy nie zgodzą się na przekazanie leopardów Ukrainie dojdzie do pęknięcia w NATO
Oczekujemy, że wsparcie dla Ukrainy, zwłaszcza jeśli chodzi o przekazywanie broni ciężkiej, będzie dostatecznie silne i presja, wywierana również na Niemcy, największy kraj UE, będzie na tyle skuteczna, że do tego przekazania czołgów, bez takich zgrzytów, że łamiemy jakieś wcześniejsze ustalenia, dojdzie - mówił były szef BBN.
Czytaj więcej
Oczekujemy, że wsparcie dla Ukrainy, zwłaszcza jeśli chodzi o przekazywanie broni ciężkiej, będzie dostatecznie silne - mówił w rozmowie z Polsat News były szef BBN, społeczny doradca prezydenta Andrzeja Dudy, Paweł Soloch.
Ceny gazu ziemnego spadają
Ani spadek temperatur, ani ograniczanie przesyłu rosyjskiego gazu przez Ukrainę, nie zachwiały cenami błękitnego paliwa w Europie.
Czytaj więcej
Odbicie cen gazu po przecenie wytraciło impet. Najnowsze prognozy wskazują, że z zapełnieniem europejskich magazynów na kolejny sezon grzewczy nie będzie problemu.
W ciągu doby w obwodzie donieckim w wyniku działań wojennych zginęły cztery osoby
Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Rosja od 24 lutego miała stracić na Ukrainie ok. 119 300 żołnierzy, 3 139 czołgów, 6 241 pojazdów opancerzonych, 2 129 zestawów artyleryjskich, 442 wyrzutnie rakiet, 220 zestawy przeciwlotnicze, 287 samolotów, 277 śmigłowców, 1 886 bezzałogowych statków powietrznych, 749 pocisków manewrujących, 17 jednostek nawodnych, 4 903 pojazdy (w tym cysterny), 190 jednostek sprzętu specjalnego.
Wiceminister obrony Ukrainy: Rosjanie chcą dokonać nacjonalizacji na okupowanych częściach Ukrainy
Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy mówiła na antenie ukraińskiej telewizji, że na tymczasowo okupowanych częściach Ukrainy rosyjscy najeźdźcy prowadzą inwentaryzację własności przedsiębiorstw w celu ich późniejszej nacjonalizacji.
ISW: Atak Rosji z terytorium Białorusi mało prawdopodobny zimą i wiosną 2023 r.
Według ISW do ataku Rosji z Białorusi może dojść w drugiej połowie 2023 r., a przygotowaniem do niego mogą być ćwiczenia Zapad 2023 i Tarcza Związku 2023, które odbędą się prawdopodobnie we wrześniu.
Czytaj więcej
"Przedstawiciele władz na Kremlu prowadzą spotkania na wysokim szczeblu z przedstawicielami władz Białorusi - co może być przygotowywaniem warunków do rosyjskiego ataku na Ukrainę z Białorusi" - pisze w swoim najnowszym raporcie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Po raz pierwszy Moskwa próbowała powołać ukraiński „rząd na uchodźstwie” latem 2015 roku
W moskiewskim hotelu „Ukraina” zebrali się wówczas bliscy współpracownicy zbiegłego do Rosji prezydenta Wiktora Janukowycza i powołali Komitet Ratowania Ukrainy. Przez ukraińskich komentatorów został on okrzyknięty „rządem z hotelu Ukraina”. Kluczową rolę odgrywał były premier Mykoła Azarow, który również po rewolucji na Majdanie uciekł do Rosji. Janukowycz szybko jednak zniknął z przestrzeni publicznej, podobnie jak i jego współpracownicy.
Czytaj więcej
Byli ukraińscy politycy przebywający w Moskwie uaktywnili się w miejscowych mediach. Rosyjskie władze marzą o ich powrocie do Kijowa.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosjanie stworzyli szpital polowy w szpitalu położniczym w obwodzie ługańskim
Sztab Generalny armii Ukrainy w swoim najnowszym raporcie pisze, że wróg "nadal wykorzystuje sieć obiektów cywilnych na tymczasowo okupowanych terenach, by leczyć swoich rannych żołnierzy". W najnowszym raporcie czytamy, że w obwodzie ługańskim, na terenie szpitala położniczego, stworzono szpital polowy, w którym leczonych jest ponad 300 żołnierzy i najemników z Grupy Wagnera.
Haszczyński: Kanclerz Niemiec prowadzi bitwę prawie ze wszystkimi – głównymi sojusznikami swojego kraju
Scholz w ostatniej chwili zaskoczył wszystkich, stawiając warunek: my zgodzimy się na leopardy, ale Amerykanie muszą dać swoje abramsy (czego oni na razie nie chcą uczynić). Może to oznaczać, że Scholz chce pokazać, że to Ameryka ma w pełni odpowiadać za przekraczanie kolejnych granic w zakresie rodzajów uzbrojenia dla Ukrainy. A Niemcy – mimo swoich możliwości – pozostaną w cieniu, by w każdej chwili być gotowym do negocjacji z Rosją - pisze w "Rzeczpospolitej" Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej
Ukraina od miesięcy potrzebowała broni. Nadal jej potrzebuje i nic się w tej kwestii nie zmieni. Może się zmienić za to rodzaj uzbrojenia, jaki Zachód się zdecyduje dostarczyć, by przegnanie przez Ukraińców rosyjskich okupantów stało się możliwe.
O wyniku spotkania w bazie Ramstein zdecyduje jeden kraj: Niemcy
Tylko niemieckiej produkcji leopardy mogą spełnić oczekiwania Wołodymyra Zełenskiego: są skuteczne i znajdują się w arsenałach aż 13 państw sojuszu. Kijów potrzebuje 300 czołgów, aby zmienić wynik konfliktu. Ale bez zgody Berlina żaden z aliantów nie może przekazać leopardów.
Czytaj więcej
Tylko leopardy uratują Kijów przed ofensywą Rosji. Kanclerz w piątek zdecyduje, czy je przekazać.
Białoruś: Lotnictwo Rosji i Białorusi ćwiczyło osłonę powietrzną dla obiektów wojskowych i cywilnych
Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało, że samoloty wojskowe z Rosji i Białorusi, biorące udział we wspólnych, rosyjsko-białoruskich ćwiczeniach sił powietrznych, które mają miejsce na Białorusi, ćwiczyły zapewnienie ochrony powietrznej dla ważnych obiektów państwowych i wojskowych. Białorusko-rosyjskie ćwiczenia sił powietrznych rozpoczęły się na Białorusi 16 stycznia.
Rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy: Obroną przed zestawami S-300 i S-400 jest ich zniszczenie
Jurij Igant, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy, na antenie ukraińskiej telewizji mówił, że wobec zagrożenia atakami rakietowymi Rosji, przy użyciu zestawów przeciwlotniczych S-300 i S-400, najlepszym środkiem obrony byłaby broń pozwalająca na zniszczenie samych tych zestawów. Ignat przyznał, że zniszczenie zestawów przeciwlotniczych znajdujących się 200 km od granic Ukrainy jest wyzwaniem. - Można to zrobić przy użyciu artylerii (...). Nie zapominajmy, że mamy drony bojowe, które również mogą być użyte do uszczuplenia rosyjskiej obrony przeciwlotniczej - stwierdził.
Boris Pistorius w rozmowie z ZDF zapewnia, że Niemcy nie blokują dostaw leopardów na Ukrainę
W kontekście podejścia Niemiec do sprawy leopardów nowy minister obrony Niemiec mówił, że działania Berlina "nie są blokadą". - To droga do wspólnego celu - zapewnił dodając, że chodzi o "równowagę w zakresie bezpieczeństwa", tak aby nie zaszkodzić bezpieczeństwu Niemiec, a jednocześnie wywiązać się ze zobowiązań sojuszniczych.
Czytaj więcej
Boris Pistorius, nowy minister obrony Niemiec stwierdził w rozmowie z ZDF, że jest "pewien, iż rozwiązanie ws. dostaw czołgów Leopard 2 na Ukrainę zostanie znalezione bardzo szybko".
USA ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jest wart 2,5 mld dolarów
Łączna wartość pomocy wojskowej, przekazanej Ukrainie przez USA po 24 lutego, wzrośnie tym samym do 27,4 mld dolarów.
Czytaj więcej
Stany Zjednoczone ogłosiły w czwartek przekazanie Ukrainie nowego pakietu pomocy wojskowej, wartego 2,5 mld dolarów.
Zełenski: Najważniejsze są zachodnie czołgi
- Kluczowym zadaniem dla naszego państwa, dla nas wszystkich i naszych partnerów, jest wzmacnianie poczucia w państwie terrorystycznym, że nie będzie w stanie osiągnąć niczego na Ukrainie. Niezależnie od tego ile czasu spędzi na wojnie. Niezależnie od tego jak wiele wysiłków w to włoży i jak wielu własnych obywateli władcy z Kremla rzucą na pole bitwy. Wypełnienie tego zadania zależy od różnych elementów, zarówno obronnych, jak i politycznych. Ale jednym z najważniejszych elementów są czołgi. Nowoczesne, zachodnie czołgi, dostarczenie których negocjujemy z naszymi partnerami - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Czytaj więcej
Zachodnie czołgi są jednym z najważniejszych elementów potrzebnych do wypełnienia kluczowego zadania, jakie stoi przed Ukrainą - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Na dachu budynku resortu obrony Rosji pojawił się zestaw przeciwlotniczy Pancyr-S1
Zdjęcia zestawu Pancyr-S1 umieszczonego na dachu resortu obrony Rosji w Moskwie, pojawiły się w internecie.
Rosjanie zbudowali na terenie okupowanej Ukrainy linie obronne długie na 2 tys. km
Informacje takie przekazał gen. Jurij Stawicki, dowódca rosyjskich wojsk inżynieryjnych, w rozmowie z dziennikiem "Krasnaja Zwiezda", oficjalnym organem prasowym resortu obrony. Stawicki mówił, że "trwają intensywne prace przy budowie fortyfikowaniu" w strefie "specjalnej operacji wojskowej" (tak Rosjanie określają wojnę na Ukrainie - red.).
Od 22 lipca z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęło ponad 18 mln ton żywności
Wspólne Centrum Koordynujące (JCC), organ nadzorujący realizację tzw. porozumienia zbożowego, zawartego między ONZ, Turcją, Ukrainą i Rosją, poinformowało, że w czwartek z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęły cztery statki, na pokładzie których znajdowało się 229 749 ton zbóż i innych produktów żywnościowych. Statki te udały się w rejs do Hiszpanii i Chin. Łącznie, od 22 lipca, gdy zawarto porozumienie, z trzech ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęły 664 statki, na pokładzie których znajdowało się 18 051 260 ton żywności.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski mówi, że liczba ostrzałów i ataków Rosjan w Donbasie rośnie.