Polska przekaże leopardy Ukrainie bez zgody Niemiec? Soloch: Mocny sygnał

Oczekujemy, że wsparcie dla Ukrainy, zwłaszcza jeśli chodzi o przekazywanie broni ciężkiej, będzie dostatecznie silne - mówił w rozmowie z Polsat News były szef BBN, społeczny doradca prezydenta Andrzeja Dudy, Paweł Soloch.

Publikacja: 20.01.2023 08:05

Rząd Olafa Scholza na razie nie zgadza się na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2

Rząd Olafa Scholza na razie nie zgadza się na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 331

Soloch był pytany o to czy po dzisiejszym spotkaniu tzw. grupy Ramstein, a więc grupy 50 państw świata wspierających militarnie Ukrainę, z USA na czele, należy się spodziewać przełomu ws. dostaw czołgów Leopard 2 dla Ukrainy.

- Na to się nie zanosi, choć wszystko się może zdarzyć. Decyzje, takie jak decyzje ws. leopardów, siłą rzeczy muszą - i miejmy nadzieję w końcu zapadną - w gronie znacznie węższym. Jeśli coś takiego się pojawi, to znaczy, że wcześniej zapadły jakieś ustalenia - odparł były szef BBN.

- Niemcy uzależniają swoją decyzję od decyzji amerykańskiej, dostarczenia czołgów przez stronę amerykańską, na co na razie Amerykanie nie wyrażają zgody - zauważył Soloch, choć minister obrony Niemiec mówił dzień wcześniej, że Niemcy nie uzależniają dostawy leopardów od dostawy Abramsów.

Czytaj więcej

Nowy minister obrony Niemiec: Nie ma wymogu, by na Ukrainę trafiały jednocześnie czołgi z Niemiec i USA

- Wiele zależy od determinacji państw Sojuszu, takich jak Polska, ale również mówi się, że Finlandia jest gotowa dostarczyć te czołgi, być może Dania. Warianty są takie: albo Niemcy udzielą zgody na przekazanie tych czołgów, sami nie przekazując, albo nie wyrażą zgody. Wtedy oznaczałoby to głębokie pęknięcie w samym NATO, byłoby to niezwykle niekorzystne dla ogólnej sytuacji wewnątrz Sojuszu - stwierdził też Soloch.

Jak w takiej sytuacji zachowa się Polska? Premier Mateusz Morawiecki mówił, że Polacy zrobią to, co należy, a rano, w piątek, wiceszef MSZ, Paweł Jabłoński mówił, że Polska "zastanowi się nad niestandardowymi działaniami" co może sugerować przekazanie czołgów Leopard 2 z Polski bez zgody Niemiec.

Miejmy nadzieję, że kompromis zostanie znaleziony, ale taki, który będzie koniec końców oznaczał dostarczenie tych czołgów dla Ukrainy

Paweł Soloch, społeczny doradca prezydenta Andrzeja Dudy

- To jest bardzo mocny sygnał ze strony Polski. Oczekujemy, że wsparcie dla Ukrainy, zwłaszcza jeśli chodzi o przekazywanie broni ciężkiej, będzie dostatecznie silne i presja, wywierana również na Niemcy, największy kraj UE, będzie na tyle skuteczna, że do tego przekazania czołgów, bez takich zgrzytów, że łamiemy jakieś wcześniejsze ustalenia, dojdzie - odparł Soloch.

A co się stanie jeśli złamiemy ustalenia? Czy Niemcy mogą wówczas pozwać Polskę?

- Teoretycznie jest to możliwe. Miejmy nadzieję, że kompromis zostanie znaleziony, ale taki, który będzie koniec końców oznaczał dostarczenie tych czołgów dla Ukrainy - odparł Soloch.

Dyplomacja
Donald Trump może zbojkotować szczyt NATO
Dyplomacja
USA stawiają warunki Iranowi. Marco Rubio przedstawił całą listę
Dyplomacja
Nieoficjalnie: Ukraina może dziś podpisać umowę surowcową z USA
Dyplomacja
Donald Trump: Gdybym nie został prezydentem, Władimir Putin zająłby całą Ukrainę
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Dyplomacja
Francja oskarża rosyjski wywiad o serię cyberataków
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne