Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 331

Będzie to dwunasty pakiet pomocy wojskowej Finlandii dla Ukrainy - jego wartość ma wynieść ponad 400 mln euro. Łączna pomoc wojskowa przekazana przez Finlandię Ukrainie, wliczając w to najnowszy pakiet, wynosi obecnie 590 mln euro.

- Ukraina nadal potrzebuje wsparcia w walkach obronnych. Uzbrojenie, jakie wyślemy obecnie, jest największe z tego, co dotychczas deklarowaliśmy. Finlandia dostarczy ciężką broń i amunicję Ukrainie - powiedział minister obrony Finlandii, Mikko Savola.

Czytaj więcej

Soloch: Dla nas to lepiej, że nie był to atak rosyjski. Musielibyśmy odpowiedzieć

Strona fińska nie informuje co wejdzie w skład pakietu.

Jak informują Helsinki "ze względów operacyjnych i aby zagwarantować bezpieczeństwo dostaw pomocy, jej zawartość, metoda dostarczenia ani harmonogram dostaw nie będą podawane do informacji publicznej.

We wsparciu Ukrainy Finlandia blisko współpracuje ze Szwecją, wraz z którą ubiega się o miejsce w NATO. Szwecja ogłosiła wczoraj, że przekaże haubice samobieżne Archer i wozy bojowe CV90 Ukrainie.

Liczba przekazanych czołgów nie może być duża, ponieważ Finlandia graniczy z Rosją i nie jest jeszcze członkiem NATO

Sauli Niinistö, prezydent Finlandii

Wcześniej prezydent Finlandii, Sauli Niinistö oświadczył, że jego kraj może przekazać niewielką partię czołgów Leopard 2 Ukrainie, jeśli powstanie koalicja państw europejskich wspierających Ukrainę. - Jednakże liczba przekazanych czołgów nie może być duża, ponieważ Finlandia graniczy z Rosją i nie jest jeszcze członkiem NATO - powiedział Niinistö.