Jak powiedział na antenie radiowej Jedynki Tomasz Szatkowski, "ma nadzieję, iż dojdzie do realizacji tego postulatu za zgodą Berlina". Stały przedstawiciel RP przy NATO odniósł się w ten sposób do przekazania Ukrainie systemów Patriot. - Nie ma powodów, żeby tego typu decyzje blokować - podkreślił.

- Gdybyśmy wcześniej – jako Zachód – podejmowali decyzje o przekazaniu Ukrainie ciężkiego sprzętu, to być może wojna byłaby już skończona - stwierdził. - W okolicach późnego lata mieliśmy pewne okno możliwości, żeby zakończyć konflikt ukraińskim zwycięstwem - dodał.

Czytaj więcej

Błaszczak: Patrioty dla Ukrainy? Dzięki inicjatywie polskiego rządu

Szatkowski mówił także o działaniach Polski w tym zakresie. - Bez presji publicznej nie doszłoby do przełomowych decyzji - jak chociażby sankcji wobec Rosji na wiosnę. Trzeba pamiętać o aktywnym działaniu polskich władz w tym zakresie - powiedział.

Mówiąc o systemach Patriot stały przedstawiciel RP przy NATO podkreślił, że "była to odważna inicjatywa ze strony Polski". - Strona amerykańska widziała w tym szansę na osiągnięcie sukcesu. Polska inicjatywa wpisała się we właściwy czas - dodał.