04:40
22.01.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 333
00:05
22.01.2023

Kończymy dzisiejszą relację

Na najnowsze wiadomości z Ukrainy zapraszamy w niedzielę  rano.

23:57
21.01.2023

Politolog o "szczękościsku Putina"

Czytaj więcej

Roman Kuźniar: Trismus, czyli szczękościsk Putina
23:33
21.01.2023

Kobieta zginęła w wczorajszym ostrzale okolic Zaporoża

„Wczoraj podczas nieprzyjacielskiego ostrzału Hulajpolq zginęła kobieta. W wyniku ostrzału Orichowa zapalił się budynek kina, dwie osoby cywilne zostały ranne” — napisał szef Zaporoskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksandr Staruch.

W sumie, według Starucha, w ciągu ostatniego dnia pod ostrzałem wroga znalazło się 21 miast i wsi obwodu zaporoskiego. Społeczności przetrwały 166 ataków. Do rejestru wpisano kolejnych 18 zniszczonych domów.

23:05
21.01.2023

Ukraina otrzymała pierwsze śmigłowce Sea King z Wielkiej Brytanii

Minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział, że helikoptery Sea King podarowane przez Wielką Brytanię dotarły na Ukrainę. Reznikow nie podał liczby pozyskanych śmigłowców. „To silne wzmocnienie ukraińskiej marynarki wojennej” – powiedział Reznikow.

22:40
21.01.2023

Samochód z dzieckiem na pokładzie wjechał na minę w obwodzie mikołajowskim

W pobliżu wsi Liubomyriwka w obwodzie mikołajowskim samochód eksplodował po wjechaniu na minę. Cztery osoby zostały ranne, w tym trzytygodniowe dziecko. -  poinformował Hanna Zamaziejewa, przewodnicząca rady obwodu mikołajowskiego.

22:20
21.01.2023

Rosja ostrzelała okolice Nikopola

Siły rosyjskie ostrzelały okolice Nikopola w obwodzie dniepropietrowskim, uszkadzając przedsiębiorstwo przemysłowe - poinformował Mykoła Łukaszuk, przewodniczący Rady Obwodu Dniepropietrowskiego.

„Dziś wieczorem społeczność Marchańca w obwodzie nikopolskim została zaatakowana przez wroga: rosyjscy okupanci ostrzelali ją z ciężkiej artylerii i MLRS. W jednym z przedsiębiorstw przemysłowych doszło do zniszczenia, wyjaśniane są szczegóły” – napisał Łukaszuk.

Według niego nikt nie został ranny w wyniku ostrzału.

22:01
21.01.2023

Wiceminister infrastruktury zatrzymany pod zarzutem korupcji

Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy zatrzymało wiceministra infrastruktury Wasyla Łozyńskiego. Wiceminister miał przyjąć 400 tys. dolarów łapówki za zakup generatorów prądu. Ministerstwo Infrastruktury wydało oświadczenie, w którym stwierdziło, że „zapewnia pełną pomoc w śledztwie” i że Łozyński został zwolniony.

21:42
21.01.2023

Mychajło Mudryk, nazywany ukraińskim Neymarem, został najdroższym piłkarzem w historii tego kraju

Czytaj więcej

Transfer, który pomoże Ukrainie
21:12
21.01.2023

Zełenski: Każdego dnia tracimy ludzi, których zawsze będziemy pamiętać 

Prezydent Wołodymyr Zełenski stwierdził, że każdego dnia Ukraina traci ludzi, których Ukraińcy zawsze będą pamiętać i żałować, że nie wracają, ale ukraińskie władze robią wszystko, aby usunąć wojnę z ukraińskiej ziemi.

20:47
21.01.2023

Zełenski: Nawet po ataku terrorystycznym ze strony Rosji, nadal dostarczamy żywność do krajów na całym świecie

Czytaj więcej

Zełenski: Ukraina jest odpowiedzialnym graczem na światowym rynku żywności
20:16
21.01.2023

Parlament wzywa kierownictwo Ministerstwa Obrony w związku z zarzutami o korupcję

Ukraińska komisja parlamentarna ds. bezpieczeństwa narodowego, obrony i wywiadu wzywa najwyższych urzędników Ministerstwa Obrony, aby ustosunkowali się do zarzutów dziennikarzy, że ministerstwo kupuje żywność dla wojska po zawyżonych cenach. 

19:51
21.01.2023

Ukraina potwierdza rosyjskie próby ofensywy w obwodzie zaporoskim

Rosja kontynuuje ofensywę w pobliżu Bachmutu, obwodu donieckiego i obwodu zaporoskiego, angażując dodatkowe lotnictwo. W obwodzie zaporoskim w ciągu ostatnich 24 godzin ponad 25 osad znalazło się pod ostrzałem artyleryjskim – poinformował Sztab Generalny.

19:37
21.01.2023

Rosjanka pochowała zapieczętowaną trumnę męża – zanim dowiedziała się, że ten żyje i przebywa w niewoli

Czytaj więcej

Pochowany mąż Rosjanki odnalazł się w ukraińskiej niewoli
19:20
21.01.2023

Białoruś przedłuża sprawdzanie gotowości bojowej swoich sił zbrojnych

Aby utrzymać armię w stanie gotowości bojowej, Białoruś przedłużyła kontrole gotowości bojowej do 30 stycznia - wynika z raportu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

18:57
21.01.2023

Russia Today France bez pieniędzy, zostanie zamknięta

Russia Today France, francuskie ramię rosyjskiego nadawcy państwowego, zostanie zamknięte po tym, jak jego konta bankowe zostały zamrożone w ramach ostatnich sankcji UE wobec Moskwy za inwazję na Ukrainę, donosi AFP.

Francuskie ministerstwo finansów powiedziało AFP, że aktywa sieci zostały zamrożone zgodnie z najnowszymi sankcjami UE, a nie z inicjatywy Paryża. Zakaz transmisji dla rosyjskich mediów został wprowadzony przez Unię Europejską wkrótce po wysłaniu przez Kreml wojsk na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Odwołanie RT France zostało odrzucone przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości w lipcu ubiegłego roku.

18:34
21.01.2023

Sztab Generalny: Rosjanie rejestrują adresy ludności cywilnej w okupowanej części obwodu chersońskiego

Siły rosyjskie próbują stworzyć bazę danych miejsc zamieszkania ludności cywilnej w okupowanych przez Rosję częściach ukraińskiego południowego obwodu chersońskiego pod pozorem programu oszczędzania energii elektrycznej - poinformował Sztab Generalny.

18:10
21.01.2023

Na dachach niektórych budynków w Moskwie pojawiły się zestawy przeciwlotnicze „Pancir”. Przeciw zamachowcom?

Czytaj więcej

Kogo się boi Władimir Władimirowicz Putin
17:49
21.01.2023

Ukraiński wywiad: „Inwazja z Białorusi” część rosyjskiej wojny psychologicznej.

 Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego, powiedział, że obecnie „nie ma ze strony Białorusi zagrożenia operacji lądowej na pełną skalę, z jej udziałem po stronie Rosji”.

17:15
21.01.2023

Pierwsze wyniki dochodzenia w sprawie katastrofy helikoptera zostaną ujawnione „w najbliższej przyszłości”

Pierwsze wyniki trwającego śledztwa w sprawie przyczyn katastrofy śmigłowca w Browarach 18 stycznia mogą zostać ujawnione „w najbliższej przyszłości” – powiedział  w telewizji przedstawiciel prezydenta w parlamencie Fedir Wenisławski.

16:52
21.01.2023

Prokuratura: „Nie ma wątpliwości” co do zaangażowania Iranu w produkcję dronów i dostawy do Rosji

 Jurij Biełousow, wysoki urzędnik Prokuratury Generalnej, powiedział 21 stycznia w telewizji, że agencja posiada dane operacyjne i wywiadowcze od służb ukraińskich i służb zagranicznych, które dowodzą partnerstwa Rosji i Iranu.

16:35
21.01.2023

Trzęsienie ziemi zarejestrowane w obwodzie czerniowieckim 

Trzęsienie ziemi o sile 3,1 stopnia w skali Richtera miało miejsce 21 stycznia w obwodzie czerniowieckim w zachodniej Ukrainie - podał Główny Ośrodek Kontroli Specjalnej.

„W dniu 21 stycznia 2023 roku o godzinie 05:59:59 (czasu kijowskiego) Główny Ośrodek Kontroli Specjalnej zarejestrował trzęsienie ziemi w rejonie wsi Kobolczyn, rejon dniestrowski, obwód czerniowiecki, o sile 3,1 stopnia (w skali Richtera) na głębokości 3 km” – czytamy w oświadczeniu.

Trzęsienie ziemi nie stanowi zagrożenia, zostało ocenione jako „niewielkie” i odczuwalne tylko przez niewielką część ludności.

16:10
21.01.2023

Gubernator: Rosyjski ostrzał ranił 17-latka w obwodzie sumskim

Nastolatek ledwo uniknął śmierci, ponieważ ostrzał całkowicie zniszczył jego dom, w którym przebywał, gdy rozpoczął się atak - powiedział gubernator obwodu sumskiego Dmytro Żywycki.

15:38
21.01.2023

Rosja trzyma pięć lotniskowców z 36 pociskami Kalibr u wybrzeży Krymu

Według stanu na 21 stycznia na Morzu Czarnym zauważono pięć rosyjskich lotniskowców rakietowych Kalibr z całkowitą salwą 36 pocisków - twierdzą Siły Marynarki Wojennej Ukrainy.

Na Morzu Azowskim Rosja nadal kontroluje komunikację morską, utrzymując dwa okręty wojenne na służbie bojowej. Na Morzu Śródziemnym Rosja ma 10 okrętów wojennych, z których pięć przenosi pociski manewrujące Kalibr, o łącznej salwie 72 pocisków.

15:18
21.01.2023

Media: Ministerstwo Obrony kupuje żywność dla żołnierzy po zawyżonych cenach

Ukraińska gazeta Zn.Ua poinformowała, że Ministerstwo Obrony Ukrainy kupuje żywność dla wojska po cenach od dwóch do trzech razy wyższych niż w kijowskich sklepach spożywczych. Według Zn.Ua wskazuje to na możliwą korupcję.

15:01
21.01.2023

Linkevičius: Opóźnienie w dostawie broni dla Ukrainy tylko zachęca Putina do kontynuowania wojny

„Ci, którzy twierdzą, że próbują uniknąć III wojny światowej, w rzeczywistości robią dokładnie odwrotnie, opóźniając ważne i bardzo potrzebne decyzje, które pozwolą Ukrainie wyzwolić swoje terytorium i zakończyć wojnę. Wahanie, niezdecydowanie tylko zachęca agresora” - napisał na Twitterze Linas Linkevičius, były minister obrony i były minister spraw zagranicznych Ukrainy, komentując brak decyzji w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard.

14:39
21.01.2023

Melnyk: Ociąganie się Niemców to tragikomedia

Ukraiński wiceminister spraw zagranicznych i były ambasador w Berlinie Andrij Melnyk nie ukrywał rozczarowania z powodu wypowiedzi nowego ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa. - Ukraińcy są sfrustrowani tym, że rząd koalicyjny nie podjął w Ramstein decyzji w żywotnej sprawie leopardów. To prawdziwa tragikomedia – powiedział Melnyk kanałowi informacyjnemu ntv. Krytyka pod adresem Olafa Scholza płynie jednak także z samych Niemiec.

Czytaj więcej

Brak zdecydowania ws. leopardów. Rozczarowanie w Kijowie, krytyka Scholza w Berlinie. „Niemcy właśnie zawiodły”
14:12
21.01.2023

Rosyjskie Ministerstwo Obrony informuje o ofensywie w Zaporożu

W wyniku ofensywy Siły Zbrojne Rosji zajęły korzystne pozycje na kierunku Zaporoże - powiedział w sobotę Igor Konaszenkow, szef Wydziału Informacji i Komunikacji w Ministerstwie Obrony Federacji Rosyjskiej. - Straty Sił Zbrojnych Ukrainy wyniosły do ​​50 zabitych i rannych żołnierzy, dwa bojowe wozy opancerzone, trzy samochody dostawcze oraz dwie haubice - dodał. W tym tygodniu walki w obwodzie zaporoskim nasiliły się, po kilku miesiącach zastoju na froncie.

13:54
21.01.2023

Prezydent Mołdawii rozważa, czy jej kraj powinien zachować neutralność

Niesprowokowana inwazja Rosji na Ukrainę zmusza Mołdawię do zastanowienia się, czy Kiszyniów nie powinien porzucić zapisanego w konstytucji statusu państwa neutralnego i przystąpić do „szerszego sojuszu” - oceniła prezydent Mołdawii Maia Sandu. - Obecnie toczy się poważna debata na temat naszej zdolności do samoobrony. Czy możemy to zrobić sami, czy też powinniśmy być częścią większego sojuszu – mówiła, odpowiadając w rozmowie z Politico na pytanie o możliwe przystąpienie Mołdawii do NATO.

Sandu dodała, że ​​zmiana, co do neutralności, powinna odbyć się wyłącznie w sposób demokratyczny i podkreśliła, że ​​wzmocnienie zdolności obronnych Mołdawii nie jest prowokacją, jak twierdzi Kreml.

13:38
21.01.2023

Eksperci: Obecna pomoc wojskowa dla Ukrainy może służyć wielu celom, ale nie natarciu

- Broń ofensywna to czołgi. Wszystko pozostałe to uzupełnianie braków ukraińskiej armii, które należy natychmiast likwidować: systemy obrony powietrznej, różnego rodzaju amunicja czy lekko opancerzona technika - mówi ukraiński ekspert Mychajło Żyrnow. Jego zdaniem otrzymywane wozy bojowe „nie tyle są przeznaczone są do ataku, ile do wsparcia czołgów”.

Czytaj więcej

Ukraina: Ogromna, niepotrzebna pomoc
13:09
21.01.2023

Putin używa sobowtórów? Mówią tak już nawet Rosjanie

Podczas Śniadania Ukraińskiego w ramach szczytu w Davos, przemawiając zdalnie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził wątpliwości co do tego, czy prezydent Rosji, którego media rosyjskie co jakiś czas pokazują przy użyciu technologii „blue box” (zamiana tła), jest Władimirem Putinem.

Czytaj więcej

Czy to na pewno Putin? „Gdy widzę go w tłumie, od razu rozumiem, że chodzi o sobowtóra”
12:40
21.01.2023

Dowódca Marynarki Wojennej Ukrainy wskazał cele dla sił morskich

- Wszystko, co ma banderę Federacji Rosyjskiej, jest teraz celem marynarki Sił Zbrojnych Ukrainy. Nie ma znaczenia, czy to krążownik, łódź, fregata czy łódź podwodna - powiedział wiceadmirał Ołeksij Nejiżpapa, dowódca ukraińskich sił morskich. Przypomniał, że w marcu Sztab Generalny Federacji Rosyjskiej poinformował, że Ukraińska Marynarka Wojenna przestała istnieć, a już w następnym miesiącu okręt flagowy floty czarnomorskiej, krążownik „Moskwa” poszedł na dno.

12:10
21.01.2023

Rosjanie ostrzelali w ciągu ostatniej doby osiem regionów Ukrainy

Wojska rosyjskie zaatakowały w piątek osiem regionów Ukrainy - poinformowały wynika z podsumowania, przedstawionego przez lokalne administracje. Ostrzeliwano obwód sumski, zaporoski, dniepropietrowski, charkowski, ługański, doniecki, mikołajowski i chersoński. W komunikacie zwrócono uwagę, że „wróg intensyfikuje działania na tymczasowo zajętych terytoriach obwodu zaporoskiego”. Np. w Melitopolu wprowadzono zakaz przekraczania punktów kontrolnych wokół miasta bez specjalnych przepustek, które można uzyskać w siedzibie okupacyjnych władz tylko po podaniu danych osobowych.

11:40
21.01.2023

Według Rosjan Ukraińcy ściągają rezerwy do obwodu zaporoskiego

Kolaborant Władimir Rogow z obwodu zaporoskiego stwierdził na antenie jednej rosyjskich ze stacji radiowych, że Kijów „pilnie przenosi rezerwy na zaporoski odcinek frontu”. - Teraz następuje pilny transfer rezerw z kierunku Zaporoże-Krzywy Róg, czyli z obwodu dniepropietrowskiego, także ciężkiej artylerii i wyrzutni MLRS - przekonywał, dodając, że Rosjanie mieli przejąć „kontrolę ogniową” nad jedną z autostrad, którą Ukraińcy wykorzystują do zaopatrywania swoich wojsk.

11:11
21.01.2023

Podolak do państw Zachodu: Myślcie szybciej

„I tak pomożecie Ukrainie z niezbędną bronią i zrozumiecie, że nie ma innej opcji zakończenia wojny, jak tylko pokonanie Rosji. Ale dzisiejsze niezdecydowanie zabija więcej naszych ludzi. Każdy dzień zwłoki to śmierć Ukraińców. Myślcie szybciej” - napisał w mediach społecznościowych Mychajło Podolak, doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, zwracając się do państw Zachodu uczestniczących w szczycie Ramstein.

10:41
21.01.2023

Brytyjski wywiad: sytuacja na froncie osiągnęła impas, możliwe są tylko lokalne postępy

Sytuacja na froncie na Ukrainie jest generalnie w martwym punkcie, ale istnieje realna możliwość lokalnego przesuwania się wojsk rosyjskich w okolicach Bachmutu - informuje wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii.

10:08
21.01.2023

Czechy zaprzeczają gotowości do przekazania Ukrainie czołgów Leopard

Czeskie Ministerstwo Obrony zdementowało informacje o gotowości przekazania Ukrainie otrzymanych od Niemiec czołgów Leopard 2 jako rekompensaty za dostarczone Kijowowi czołgi T-72.

09:28
21.01.2023

Rosjanie zaatakowali infrastrukturę cywilną w ponad 20 osiedlach w obwodzie zaporoskim

W wyniku prowadzonego ostrzału miało dojść do zniszczenia co najmniej 18 domów.

08:53
21.01.2023

Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 36 razy w ciągu ostatniej doby. Dwóch nastolatków rannych

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie ostrzelały 36 razy terytorium obwodu chersońskiego. Cztery osoby zostały ranne, w tym dwóch nastolatków.

08:16
21.01.2023

Rosja: pożar w magazynie paliw

W rosyjskim Angarsku płoną cysterny kolejowe. Ogień objął powierzchnię 400 m kw.

Ponieważ o pożarze poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony, można przypuszczać, że paliwo było przeznaczone do celów wojskowych.

07:52
21.01.2023

USA przedstawia ONZ dowody, że Korea Północna pomaga Rosji w zdobywaniu broni  

Stany Zjednoczone przekazały komitetowi Rady Bezpieczeństwa ONZ ds. sankcji wobec Korei Północnej dowody na dostawy broni przez Pjongjang do rosyjskiej grupy Wagnera.

Poinformował o tym John Kirby, koordynator ds. komunikacji strategicznej w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu.

07:27
21.01.2023

Szefowa banku centralnego Rosji robi wszystko, by utrzymać tonącą gospodarkę

Z dawnych zachwytów nad Nabiulliną na Zachodzie nie zostało już nic. Byli znajomi szefowej banku centralnego mówią, że służąc Kremlowi w trakcie wojny, zaprzepaściła swój dorobek.

Czytaj więcej

Jak księgowa Putina stabilizuje rosyjską gospodarkę
07:13
21.01.2023

Sztab Generalny: Ponad 300 rosyjskich rannych żołnierzy w szpitalu w obwodzie ługańskim

Ponad 300 rannych rosyjskich żołnierzy jest obecnie leczonych w szpitalu w okupowanym przez Rosjan Starobielsku w obwodzie ługańskim - poinformował na porannej odprawie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:12
21.01.2023

CNN: Biden obiecuje, że Ukraina "otrzyma wszelką pomoc, jakiej potrzebuje"

Po uroczystości w Białym Domu prezydent USA Joe Biden powiedział, że "Ukraina otrzyma wszelką pomoc, jakiej potrzebuje", w odpowiedzi na pytanie o to, czy prezydent USA popiera zamiary Polski wysłania na Ukrainę czołgów Leopard.

Czytaj więcej

Biden obiecuje, że Ukraina otrzyma wszelką potrzebną jej pomoc
06:59
21.01.2023

Agencja Reutera: UE przygotowuje 10. pakiet sankcji wobec Rosji

Unia Europejska pracuje nad 10. rundą sankcji na przyszły miesiąc przeciwko Rosji za jej pełnowymiarową inwazję na Ukrainę - powiedziały agencji Reuters źródła dyplomatyczne.

06:56
21.01.2023

Ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii: Ukraina wkrótce rozpocznie szkolenia na czołgach Challenger

"Załogi systemów artylerii ciężkiej już trenują i wkrótce przyjadą czołgi" - powiedział Radiu Wolna Europa 20 stycznia ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Wadym Prystajko. 

06:55
21.01.2023

Podsumowanie piątkowych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 331