- Świetną okazją do takiej deklaracji będzie poniedziałkowa wizyta w instytucie pamięci Holokaustu Yad Vashem w Jerozolime – mówi „Rz" Efraim Zuroff, dyrektor tamtejszego oddziału Centrum Szymona Wiesenthala, zajmującego się pamięcią o Zagładzie.
Na jakich dokumentach zależy środowiskom żydowskim? - Tych, które wyjaśnią, co Watykan wiedział o masowych mordach Żydów, kiedy się dowiedział i od kogo? - dodaje Efraim Zuroff.
W podróży na Bliski Wschód – która oprócz Izraela, obejmuje też Jordanię i Autonomię Palestyńską – papieżowi towarzyszy rabin Buenos Aires Abraham Skorka. Znają się doskonale z czasów, gdy obecny papież, Jorge Bergoglio, był arcybiskupem argentyńskiej stolicy. Razem napisali nawet książkę „Na niebie i na ziemi". Rabin Skorka, który będzie jeździł z Franciszkiem papamobile, jest przekonany, że papież zdecyduje się na otworzenie tajnych archiwów. - On bez wątpienia czuje, że ten problem musi być rozwiązany, po to by stworzyć wzajemne zaufanie, które pozwoli na głębszy dialog między chrześcijanami i Żydami – powiedział rabin Skorka brytyjskiemu dziennikowi „The Guardian".
Papieska pielgrzymka do Ziemi Świętej zaczyna się w sobotę rano w Ammanie, gdzie Franciszek spotka się z królem Jordanii i odprawi mszę na stadionie.
W niedzielę rano poleci helikopterem do Betlejem w Autonomii Palestyńskiej, gdzie oprócz spotkania z prezydentem Mahmudem Abbasem odprawi mszę świętą na Placu Żłóbka i złoży prywatną wizytę w Bazylice Narodzenia Pańskiego.