– Londyn twierdzi, że jak będą mniejsze zasiłki, to automatycznie mniej ludzi będzie przyjeżdżać do pracy na Wyspy. Zobaczymy, czy tak się stanie. Ale spełniamy ich postulat – wyjaśnia unijny dyplomata. W projekcie decyzji mówi się o stworzeniu mechanizmu bezpieczeństwa, który pozwala rządowi na pozbawienie prawa do części zasiłków (tzw. in-work benefits) nowo przybyłych imigrantów.
Ograniczenia tylko dla nowych imigrantów
W dokumencie nie sprecyzowano okresu, to pozostało do negocjacji. Nieoficjalnie mówi się o czterech latach bez pełnego zasiłku (stopniowo imigrant nabywałby prawo do niego od zera na początku do 100 procent na koniec tego okresu) oraz o siedmiu latach na stosowanie tego mechanizmu przez Londyn.
– Oczywiście Cameron będzie chciał jak najdłuższego okresu, a przywódcy krajów Europy Środkowo-Wschodniej jak najkrótszego. Pomiędzy znajdziemy kompromis – tłumaczy unijny dyplomata. Ograniczenie zasiłków będzie obowiązywać tylko dla nowo przybyłych.
– To był ważny punkt dla Polski i innych państw pochodzenia pracowników – tłumaczy dyplomata zaangażowany w negocjacje. Oznacza to, że Polacy już mieszkający w Wielkiej Brytanii, ale krócej niż cztery lata, zasiłków nie stracą. Mogą jednak stracić część zasiłku dla dzieci wypłacanego niezależnie od wysokości pensji. Obecnie jest on wypłacany wszystkim, również tym, których dzieci nie mieszkają w Wielkiej Brytanii, tylko w Polsce.
Projekt porozumienia przewiduje zmianę. Wielka Brytania, i każdy inny kraj, będzie mogła wprowadzić indeksację zasiłków dla dzieci. I te wypłacane na potomstwo mieszkające w Polsce, a nie w Wielkiej Brytanii, będą dostosowane do kosztów życia w Polsce.
Czerwona kartka
Porozumienie przewiduje też sprecyzowanie relacji między strefą euro a krajami spoza niej. Mówi się wyraźnie, że ta druga grupa nie ma prawa weta wobec procesu integracji tej pierwszej. Ale jednocześnie ta pierwsza nie może swoją większością głosów w UE ograniczać prawa krajów spoza strefy euro do korzystania z dobrodziejstw wspólnego rynku. Nie może też być zmuszona do płacenia na strefę euro.