To jedna ze zmian przewidzianych w przyjętym przez Radę Ministrów projekcie nowelizacji prawa atomowego. Informacje, jak na zdrowie ludzi i na środowisko wpływa składowisko odpadów, ma na piśmie przekazywać zainteresowanym kierownik takiego obiektu.
Nowelizacja ma charakter przyszłościowy, gdyż w dużym stopniu reguluje problemy, które powstaną dopiero po wybudowaniu w Polsce elektrowni atomowej. Wówczas będzie trzeba sobie poradzić z odpadami promieniotwórczymi. A ze względu na ich szkodliwość mają trafiać na składowiska podziemne.
Zgodnie z propozycjami, które powstały w Ministerstwie Gospodarki, dane o wpływie na zdrowie, miejscach, w których będą składowane odpady radioaktywne czy paliwo wypalone w elektrowni atomowej, kierownik takiego składowiska ma raz w roku zamieszczać na stronie internetowej. Ma je również publikować prezes Państwowej Agencji Atomistyki.
Ma też powstać krajowy plan postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym. Odpowiedzialny za ten dokument będzie minister gospodarki i ma go aktualizować co cztery lata.
Projekt przewiduje zlikwidowane stanowiska głównego inspektora dozoru jądrowego. Jego zadania pokrywają się z zadaniami prezesa Państwowej Agencji Atomistyki, dlatego to on ma pozostać jedynym i centralnym organem administracji rządowej odpowiedzialnym za bezpieczeństwo jądrowe.