Spalanie olejów trzeba nadal obficie dokumentować

Biurokracja związana ?z zużyciem oleju opałowego nie narusza konstytucji ?– orzekł Trybunał.

Publikacja: 12.02.2014 07:44

Spalanie olejów trzeba nadal obficie dokumentować

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

Sprawa trafiła do Trybunału  Konstytucyjnego jako pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Sąd ów miał wątpliwości, czy utrata preferencyjnej stawki akcyzy za niedostarczenie na czas miesięcznego zestawienia oświadczeń o sposobie jego zużycia nie narusza zawartej w art. 2 ustawy zasadniczej zasady demokratycznego państwa prawnego(sygnatura akt P 24/12).

Druga wątpliwość dotyczyła naruszenia zasady proporcjonalności z art. 31 ust. 3 konstytucji. Sąd nie był pewien, czy sankcja w postaci znacznie wyższego podatku jest adekwatna do uchybienia obowiązkowi dostarczania na czas dokumentacji.

Zdaniem pytającego sądu ponadośmiokrotne podwyższenie stawki akcyzy na oleje opałowe za niedostarczenie właściwych dokumentów jest swoistą sankcją. A skoro restrykcja jest tak znaczna, to – zdaniem wrocławskiego WSA – może  budzić wątpliwości jej   zgodność z ustawą zasadniczą. Przypomnijmy, że dokumentację sposobu użycia oleju opałowego należy dostarczać na bieżąco – do 25. dnia miesiąca następującego po tym, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Na rozprawie zdania wrocławskiego WSA nie podzielili przedstawiciele Sejmu ani prokuratora generalnego. W przedstawionych opiniach konsekwentnie podkreślali niewielką dolegliwość wskazanego w ustawie obowiązku. Prokurator Wacław Michrowski podkreślił dopuszczalność stanowienia przez ustawodawcę warunków, od których uzależnione jest stosowanie stawek preferencyjnych. Na rozprawie podnoszono również, że wskazany w ustawie obowiązek stanowił reakcję na nadużycia podatkowe wynikające ze stosowania oleju opałowego do celów napędowych. Powodowało to znaczne straty Skarbu Państwa.

Trybunał uznał, że obowiązki wynikające z ustawy o akcyzie nie naruszają art. 2 konstytucji, czyli zasady demokratycznego państwa prawnego. W kwestii sporu o zasadę proporcjonalności umorzył postępowanie. Sędziowie wskazali, że obowiązki dokumentacyjne są efektywne i niezbędne z punktu widzenia bezpieczeństwa obrotu i zapobiegania nadużyciom podatkowym. Zdaniem Trybunału to właśnie dostarczanie miesięcznych zestawień zapewnia właściwą kontrolę prawidłowości  wykorzystania olejów.

Inaczej twierdziła sędzia Teresa Liszcz, która zgłosiła zdanie odrębne. Uznała ona ustawowe obowiązki za nadmiernie rygorystyczne. Jej zdaniem ustawodawca posunął się zbyt daleko, ustanawiając obowiązek comiesięcznego dostarczania informacji o sposobie zużycia olejów.

– To zbyt dolegliwa sankcja ekonomiczna – stwierdziła sędzia.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku