– Poprzedni portal nie miał tak szeroko rozwiniętych narzędzi multimedialnych i możliwości sprawdzenia pogody dla prawie każdego ważniejszego miejsca na świecie – mówi Jakub Goller, szef TVN Meteo, o nowym serwisie internetowym, który jego stacja uruchomiła we wtorek, czyli na początek lata. I wylicza: – Aplikacja „Kontakt Meteo" daje możliwość wysyłania do redakcji informacji, zdjęć i materiałów wideo. Użytkownicy mogą też obejrzeć pełne odcinki ulubionych programów TVN Meteo oraz poczytać blogi prezenterów i meteorologów.

Jest również plan rozmieszczenia amatorskich stacji pogodowych, np. w górskich schroniskach. W nich z czasem zostaną uruchomione kamery, dzięki którym będzie można oglądać pogodę z tych miejsc na żywo.

Od maja do połowy września, czyli w urlopowym sezonie, najwięcej oglądających ma serwis Pogodynka.pl przygotowywany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. – W maju 2010 r. mieliśmy blisko 17 mln odsłon – zaznacza Jolanta Bieniek-Kwiatkowska z IMGW. – Najwięcej internautów sprawdza prognozy między 7 a 9 rano.

– Największe zainteresowanie nasz portal odnotowuje wtedy, gdy Polacy planują wyjazdy i dni wolne, czyli latem i przed długimi weekendami – przyznaje Leszek Herman-Iżycki, który zajmuje się portalem Meteo.pl. Przygotowuje go Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Serwis pogodowy na Onet.pl ogląda w miesiącu średnio 2 mln osób. W wakacje ta liczba rośnie do 3 mln. – Wzrost odnotowujemy też w czasie brzydkiej pogody. Ludzie sprawdzają, kiedy będzie lepiej – mówi Paweł Klimiuk, rzecznik portalu.

Ale drżący o pogodę urlopowicze śledzą nie tylko Internet. Sprawdzają też serwisy telewizyjne, a prezenterów prognoz wypytują nawet na ulicy czy podczas zakupów.

– Często słyszę: Pani Doroto, a dlaczego dzisiaj tak pada? Kiedy przestanie wiać? Staram się wtedy wszystko spokojnie wytłumaczyć – opowiada Dorota Gardias, prezenterka pogody w TVN Meteo.

– Nie ma dnia, aby kilkanaście osób nie zaczepiało mnie na ulicy, pytając, jaka będzie pogoda – potwierdza Jarosław Kret, prezenter pogody z TVP. – Już wiele osób pytało mnie, jaka będzie pogoda w lipcu i sierpniu.

Gardias zaznacza, że teraz nie da się przewidzieć, jaka będzie aura przez całe wakacje. Istnieje jednak pewna prawidłowość. – W czerwcu i lipcu dominują gwałtowne zjawiska pogodowe, takie jak burze. W sierpniu jest już spokojniej i temperatura spada – mówi Gardias.

Kret dodaje, że spotykał się z zarzutami, gdy prognoza się nie sprawdziła. – A przecież podkreślamy, że pogoda jest czymś zmiennym i nie może być w 100 proc. pewna – podkreśla.

Ale górale mają swoje sposoby.

– Jak krecie kopce są duże albo będzie wysyp rydzów, to zima będzie mroźna. Jak zimy są ostre, to lata będą ciepłe – podpowiada Jędrek Rusin z Bieszczad. – Jest też taki sposób, że górale przez 12 dni od świętej Łucji, czyli 13 grudnia, obserwują, jaka jest pogoda. I potem w każdym miesiącu będzie taka pogoda jak przez te dni. Moja sąsiadka twierdzi, że to się sprawdza. Ale już nie przepowiadam pogody, bo za dużo razy się pomyliłem. Sprawdzam ją w Internecie.