Czy obywatel powinien troszczyć się sam o siebie, czy jest to rola państwa i na jej realizację gotowi jesteśmy płacić wyższe podatki? Takie pytanie zadały Polakom i Niemcom pracownie Homo Homini i i INSA-Consulere GmbH.
56 proc. Polaków jest zdania, że państwo powinno się troszczyć o obywateli i zabezpieczyć im byt. I z tego powodu gotowi są płacić wyższe podatki. W bogatych Niemczech taki pogląd podziela zaledwie 27 proc. badanych. Wśród Niemców przeważa opinia (39 proc. ), że każdy powinien troszczyć się o siebie, a podatki i składki powinny być niższe. W Polsce tak uważa zaledwie co czwarty obywatel. – Widać, że Polacy tęsknią za państwem opiekuńczym – komentuje wynik badania Bartłomiej Biskup, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. – Te 25 proc. obywateli o postawach liberalnych to jest i tak sporo.
Dr Rafał Chwedoruk z UW dodaje, że Niemcy są społeczeństwem bogatym, a więc tak bardzo nie zależy im na rozwijaniu opiekuńczej roli państwa. – Poza tym pomoc państwa u naszych zachodnich sąsiadów zawsze premiowała ludzi pracujących, dlatego ta postawa osobistej zaradności jest u nich mocno utrwalona – mówi Chwedoruk.
W opinii politologa istotny jest też jeszcze jeden czynnik. – Od zjednoczenia Niemcy przeznaczają ogromne kwoty na rozwój landów wschodnich i jak dotąd niewiele z tego wynikło – mówi Chwedoruk. – Nic dziwnego, że obywatele wolą płacić niższe podatki.
Z badań wynika, że państwa socjalnego najczęściej pragną mieszkańcy polskich wsi i miast liczących od 200 do 500 tys. mieszkańców. – To oczywiste – komentuje Chwedoruk. – Polska wieś jest biedniejsza od miast, dlatego ciągle liczy na pomoc państwa. Z kolei średnie miasta ulegają degradacji, co powoduje, że ich najbardziej prężni mieszkańcy uciekają do metropolii, gdzie łatwiej o pracę i kredyt na mieszkanie.