W 1943 roku przeciwko hitlerowcom zbuntowali się nie tylko Żydzi w Warszawie. Jednak to powstanie w stołecznym getcie z racji swoich rozmiarów i liczby ofiar jest najbardziej znane. Podobne zrywy jak w Warszawie miały też miejsce w innych miastach m.in. w Białymstoku.

W piątek, z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania w białostockim getcie, odbędą się uroczystości zorganizowane przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma oraz Operę i Filharmonią Podlaską. Obchody zaczną się o godz. 17 w budynku Opery przy ul. Odeskiej 1. Tam odbędzie też wernisaż wystawy "„..Rękopisy tu grzebię i sieję..." Pamięć Świata. Podziemne Archiwum Getta Warszawskiego". - Prezentowane na wystawie dokumenty to m.in. dzienniki, listy, utwory literackie, zdjęcia, plakaty, obwieszczenia gromadzone przez specjalnie powołany do tego zespół. Archiwum, które było ukryte przed powstaniem w getcie, odnaleziono po wojnie i wpisano na listę „Pamięci Światowej" UNESCO – wyliczają organizatorzy.

Po otwarciu wystawy o godz. 17.45 rozpocznie się dyskusja wokół książki "Teologia i filozofia żydowska wobec Holocaustu". - W tej książce poprzez liczne rozprawy i eseje pokazuję, jak w czasie Zagłady i po niej myśl żydowska radziła sobie z niewysłowionym cierpieniem swego narodu. Dialog między Niebem a Ziemią trwa. Pytania o sens czy bezsens Zagłady będą nas niepokoić – napisał prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, który weźmie udział w dyskusji. Oprócz niego pojawi się tam ekspert od duchowości żydowskiej dr hab. Jan Doktór, ŻIH z UW, a spotkanie poprowadzi dr Piotr Nowak z Instytutu Socjologii Uniwersytetu  w Białymstoku.

O godz. 20.30 obchody zakończy koncert zespołu Shofar, który wystąpi w amfiteatrze Opery Podlaskiej. Zespół tworzą Raphael Rogiński – gitara elektryczna, Mikołaj Trzaska – saksofon altowy i klarnet basowy, Macio Moretti – perkusja. - Repertuar grupy składa się z tradycyjnej, religijnej muzyki żydowskiej. Podobnie jak komentowanie Tory tak i tu, poprzez muzykę odtwarzane są różne prądy religijności. Dlatego obok chasydzkich nigunów znajdziemy muzykę najstarszego obrządku w synagodze, a obok pieśni kantorów z międzywojnia, muzykę obrządku liberalnego. Zachowując w niezmienionej formie materiał dźwiękowy tradycyjnych utworów możliwe jest poznanie całego spektrum muzyki chasydzkiej i związanej z nią kultury. Wszystko to jest połączone ze współczesnym podejściem do kreatywnej formy jazzu – zapraszają organizatorzy. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.