Laptopy, smartfony, konsole czy gry komputerowe – taki i inny sprzęt elektroniczny coraz częściej jest kupowany dzieciom na gwiazdkę. Jednak prezent trzeba wybrać mądrze, aby był bezpieczny i odpowiedni do wieku. W ramach akcji „Zakup kontrolowany" instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dzieci Niczyje dają wskazówki na co zwracać uwagę wyposażając najmłodszych w nowe technologie.

- Otrzymujemy wiele telefonów od samych rodziców, którzy skarżą się, że kupili na przykład grę komputerową, która miała być bezpieczna, tymczasem okazuje się, że dziecko ściągnęło jej rozszerzoną wersję, w której są sceny przemocy. Akcja ma uczulić dorosłych na co szczególnie powinni patrzeć kupując takie prezenty - mówi „Rz" Katarzyna Zygmunt-Hernandez z Fundacji „Dzieci Niczyje".

Eksperci zwracają uwagę, że technologia niewłaściwie wykorzystywana może zagrażać bezpieczeństwu i rozwojowi dzieci. Aby były bezpieczne korzystając z urządzeń mobilnych, muszą umiejętnie się nimi posługiwać i mieć świadomość zagrożeń, jakie mogą je spotkać w sieci. Ale taką wiedzę muszą mieć także rodzice kupując np. konsolę do gier.

W ramach akcji - jak twierdzą jej autorzy - wyjaśniane są m.in. kwestie dotyczące zabezpieczenia przed złośliwym oprogramowaniem, ściągania aplikacji, dostosowania gier do wieku dziecka i narzędzi kontroli rodzicielskiej.

Eksperci przygotowali przewodnik ze wskazówkami. Można się z niego dowiedzieć, że np. konsola jest coraz częściej zintegrowana z serwisami online i za jej pośrednictwem można udostępniać dane i mieć kontakt z treściami nie zawsze właściwymi dla wieku dziecka.

Są także praktyczne rady: np. kupując grę komputerową trzeba sprawdzić jakie ograniczenia wiekowe, np. ze względu na niebezpieczne treści, wprowadził producent. Obdarowując dziecko w sprzęt elektroniczny z dostępem do internetu warto pamiętać, że powinien być wyposażony w program filtrujący, ograniczający kontakt dziecka ze szkodliwymi treściami. Trzeba też upewnić się, że np. tablet dla dziecka ma zainstalowane oprogramowanie antywirusowe, i w zależności od wieku - aplikacje kontroli rodzicielskiej. Eksperci radzą, by zwrócić uwagę na to, jakie aplikacje dziecko pobiera na smartfon czy tablet.

Te i wiele innych wskazówek można znaleźć w przewodniku dostępnym na stronie  www.saferinternet.pl/zakupkontrolowany.

O tych radach warto pamiętać zwłaszcza, że przygodę z Internetem dzieci w Europie rozpoczynają w wieku 7-11 lat (wynika z badania „EU Kids Online"). W Polsce przynajmniej raz w tygodniu z Internetu korzysta aż 98 proc. dzieci i młodzieży w wieku 9-16 lat. Większość zagląda tu codziennie lub prawie codziennie. Ponad połowa łączy się z Internetem, wykorzystując komputer osobisty, a jedna trzecia - za pomocą telefonu komórkowego. Nieodłącznym elementem życia nastolatków stały się  serwisy społecznościowe – w Polsce korzysta z nich ponad 60 proc. internautów w wieku 9-16 lat.

Dzieci i młodzież wykorzystują Internet najczęściej do nauki (81 proc.), oglądania filmów i klipów wideo (83 proc.), gier (74 proc.) i kontaktowania się za pomocą komunikatorów.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Oprócz korzyści nowe technologie niosą zagrożenia. Najczęstsze to kontakty dzieci w sieci z nieznajomymi oraz z treściami szkodliwymi lub zagrażającymi ich rozwojowi, np. propagującymi przemoc, nienawiść czy narkotyki. Takie materiały w sieci widziała jedna czwarta dzieci. Co piąte otrzymało wiadomości z podtekstem seksualnym.