Reklama
Rozwiń

Polacy nie wiedzą o swoim dziedzictwie kulturowym za granicą

Polacy nie mają świadomości istnienia polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą – wynika z badania przeprowadzonego dla Instytutu POLONIKA.

Aktualizacja: 20.10.2018 10:04 Publikacja: 20.10.2018 00:01

Kaplica Boimów we Lwowie (Creative Commons Attribution 2.0 Generic license, fot. Robin & Bazylek fro

Kaplica Boimów we Lwowie (Creative Commons Attribution 2.0 Generic license, fot. Robin & Bazylek from Kraków)

Foto: Wikimedia Commons

– Instytut jest wyspecjalizowaną państwową instytucją kultury mającą na celu badanie, ochronę i popularyzację polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą – podkreślała w trakcie zorganizowanego przez Instytut POLONIKA seminarium Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor instytutu. Realizuje swoje cele poprzez projekty naukowo-badawcze, konserwatorskie, informacyjne, edukacyjne i popularyzatorskie.

– Podejmowane działania obejmują dwa komponenty polskiej spuścizny kulturowej poza granicami kraju, czyli dziedzictwo historycznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz dorobek kulturowy wielu generacji polskiego wychodźstwa w krajach niemal całego świata – dodała. – Instytut ma być m.in. centrum wymiany informacji, a także wyznaczać standardy i kierunki działania – uważa dyrektor Janiszewska-Jakubiak. Będzie m.in. współpracował z organizacjami pozarządowymi oraz samorządami, które wspierają renowację zabytków na Wschodzie. Powstanie również portal PORT POLONIKA, w którym znajdą się m.in. informacje o muzeach, cmentarzach, baza poloników.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Społeczeństwo
Czy w Ząbkach doszło do aktu dywersji? Jest komentarz rzecznika MSWiA
Społeczeństwo
Zakaz alkoholu na stacjach paliw nie dzieli Polaków
Społeczeństwo
Państwo w państwie. Wybuch gazu, lata tułaczki i walka z urzędnikami
Społeczeństwo
Jacek Kastelaniec: Antysemityzm, a także niechęć do migrantów biorą się z obojętności
Społeczeństwo
Reportaż ze Słubic: Granice cierpliwości