[b]Rz: Z badań psychologów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wynika, że 98 proc. studentów korzysta z komunikatorów internetowych, a ponad połowa używa ich codziennie. Internet zbliża ludzi?[/b]

Monika Dreger: Teoretycznie ułatwia kontakty, ponieważ mamy dostęp do większej liczby osób i możemy nawiązać rozmowę w dowolnym momencie. Jednak ta forma komunikacji to także zagrożenie zagrzebaniem się w tej sztucznej rzeczywistości. Rozmawiając przez Internet, mamy coraz mniejszą ochotę na spotkanie, bo pewne potrzeby zaspokajamy wirtualnie. To może być szczególnie groźne dla studentów.

[b]Dla studentów? Dlaczego akurat dla nich?[/b]

Studia to powinien być czas nawiązywania wielu znajomości. Po ukończeniu szkoły zaczynamy pierwszą pracę i nie jest to już takie proste. Często pracujemy w małych firmach, w których nie ma zbyt wielu możliwości poznania kogoś nowego.

[b]Dlaczego ten sposób kontaktu miałby być gorszy od tradycyjnego?[/b]

To jest inna forma niż spotkanie twarzą w twarz. Już sam sposób prowadzenia rozmowy jest odmienny. Przeważnie piszemy do siebie krótkimi, prostymi zdaniami. Zaspokoimy w ten sposób potrzebę kontaktu towarzyskiego, ale nie zapewni nam to poczucia bliskości. Nie jest to rozwiązanie dla osób nieśmiałych, a z moich doświadczeń wynika, że wielu młodych ludzi ma trudności z nawiązywaniem znajomości, odnalezieniem się w grupie, a także z komunikacją z płcią przeciwną.

[b]Ale nieśmiałej osobie łatwiej napisać do kogoś, niż się odezwać. Dlaczego miałaby z tego nie skorzystać?[/b]

Bo to jest zaledwie proteza, która da tylko namiastkę prawdziwego kontaktu. Nie stworzymy w ten sposób na przykład nowego związku. Oczywiście, zdarza się, że dwie osoby poznają się w Internecie i tworzą udaną parę, ale tak się dzieje głównie za sprawą specjalnych portali. Pamiętajmy też, że ten sposób poznawania nowych ludzi niesie ze sobą wiele zagrożeń.