Ojciec dziesięć lat temu porzucił rodzinę. Zmarł nagle w maju. Okazało się, że jest zadłużony w banku na ponad 20 tys. zł i że bank ściągał niespłacony kredyt z jego pensji przez komornika. Czytelnik pyta, czy bank może teraz nakazać komornikowi wejście na pensję jego oraz jego siostry, jako spadkobierców.
Bank istotnie ma taką możliwość, ale po uzyskaniu wyroku sądu cywilnego przeciwko spadkobiercom. Nie może natomiast skorzystać wobec nich ze szczególnego przywileju, jaki daje mu prawo bankowe. Otóż na podstawie art. 98 ust. 2 tego prawa może wystawić tzw. bankowy tytuł egzekucyjny, czyli dokument będący podstawą (po nadaniu mu klauzuli wykonalności przez sąd) przymusowego ściągnięcia należności przez komornika sądowego. Takiego tytułu może użyć tylko bezpośrednio przeciwko swemu kredytobiorcy czy pożyczkobiorcy. Nie może go wystawić przeciwko spadkobiercom swego bezpośredniego dłużnika. Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 7 stycznia 2004 r. (sygn. III CZP 98/03).
Bankowy tytuł egzekucyjny może być podstawą egzekucji przeciwko osobie trzeciej (a takimi osobami są wobec banku spadkobiercy), tylko jeśli osoba ta przejmie dług wynikający z czynności bankowej
.
Zawsze jednak wierzyciel może wystąpić z pozwem przeciwko spadkobiercom, ale dopiero gdy sąd wyda postanowienie o stwierdzeniu nabycia przez nich spadku. Dotyczy to także banku. Zresztą wierzyciel może z własnej inicjatywy wystąpić do sądu z wnioskiem o wydanie takiego postanowienia. Co ważne, spadkobiercy mogą się uchronić przed spłaceniem długów zmarłego, odrzucając spadek albo przyjmując go z dobrodziejstwem inwentarza.