Ojciec zmarł w 2009 r. Nie pozostawił testamentu ani  praktycznie żadnego majątku. Nic nie otrzymałem od niego za życia. Czy należy mi się zachowek od siostry przyrodniej (córki z drugiego małżeństwa ojca), która  dostała darowiznę od ojca w postaci domu i działki na 15 lat przed jego śmiercią? Wątpliwości moje budzi przepis który  uniemożliwia  staranie się o zachowek od obdarowanego, jeśli  od chwili dokonania darowizny do otwarcia spadku upłynęło 10 lat

- pisze czytelnik.

W tym wypadku z racji darowizny ojca na rzecz przyrodniej siostry ciąży na niej obowiązek wypłacenia zachowku, bez względu na to, jak dawno ją otrzymała. Ograniczenie, które czytelnik ma na myśli, zapisane w art. 994 kodeksu cywilnego, dotyczy tylko darowizn spadkodawcy na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku po nim, np. darowizn na rzecz konkubiny, siostry, bratanka. W praktyce te sytuacje nie są więc częste.

Trzeba pamiętać, że roszczenie o zachowek przedawnia się z upływem 3 lat od otwarcia spadku, czyli od śmierci spadkodawcy. Przedawnienie zostanie przerwane przez wniesienie przeciwko obdarowanemu (w tym wypadku siostrze) sprawy do sądu o zachowek, wszczęcie postępowania mediacyjnego, a także zawezwanie jej do tzw. próby ugodowej (opłata sądowa w ostatnim wypadku tylko 40 zł).

Zobacz

» Prawo dla Ciebie » Spadki i darowizny » Spadki » Zachowek

 

Nasze poradniki:

» Wszystko o testamentach, spadkach i darowiznach

Autopromocja
PRENUMERATA 2022

Znacznie więcej o biznesie, finansach oraz prawie

Zaprenumeruj

» Więcej krewnych uprawnionych do spadku

» Jak załatwić sprawy spadkowe

» Spadek u notariusza

» Zamiast testamentu