Coraz więcej osób pyta w interpretacjach, jakie warunki należy spełnić, by uniknąć podatku od darowizn w rodzinie. Skarbówka rozstrzyga na korzyść podatników sprawy, które jeszcze kilka lat temu były przedmiotem sporów. Zgadza się, że darowizny otrzymane od siostry lub brata pozostających w związku małżeńskim są w całości zwolnione z podatku, nawet jeśli darowane pieniądze lub nieruchomość są objęte wspólnością majątkową małżeńską. Wcześniej budziło to wątpliwości, ponieważ tylko rodzeństwo jest wymienione w tzw. zerowej grupie podatkowej. Nie ma w niej szwagierki ani szwagra.
Przykładem korzystnego rozstrzygnięcia jest interpretacja (2461-IBPB-2- 1.4515.237.2016.2.JWe) dotycząca podatniczki, której zamężna siostra chce podarować pieniądze lub mieszkanie objęte wspólnością majątkową małżeńską. Umowa darowizny zostanie zawarta między siostrami i zaakceptowana przez szwagra. Fiskus potwierdził, że kobieta będzie zwolniona z podatku od spadków i darowizn, jeśli spełni określone w ustawie warunki, czyli otrzyma pieniądze na rachunek bankowy i poinformuje urząd skarbowy w ciągu sześciu miesięcy. „Nie ma znaczenia, że darowizna pochodzić będzie z majątku wspólnego siostry i jej męża" – czytamy.
Podobnie matka nie zapłaci podatku, jeśli otrzyma darowiznę od syna, ale pochodzącą z majątku jego i jego żony (0111-KDIB4.4015.109.2017.1.MCZ).
– To prawidłowe interpretacje, ponieważ stronami umowy są darczyńca i obdarowany – wyjaśnia Stella Brzeszczyńska, doradca podatkowy prowadząca kancelarię w Warszawie.
Problem z kredytem
Fiskus zgadza się też, by darowizna była przekazana na konto dewelopera. Przykładem jest interpretacja ( IBPBII/1/436-286/14/MCZ) dotycząca kobiety, która zawarła z firmą umowę na budowę domu. Faktury opłaca jej ojciec w darowiźnie. Fiskus potwierdził, że kobieta ma prawo do zwolnienia z podatku.