Ojciec czytelnika mieszkał pod jednym dachem z drugą żoną, ale od dłuższego czasu pozostawali w faktycznej separacji. Nie prowadzili wspólnego gospodarstwa domowego. Nie mieli wspólnych dzieci. Zmarły zostawił tylko dwóch synów z poprzedniego małżeństwa. Czytelnik pyta, czy w tej sytuacji także macocha będzie dziedziczyć po ojcu.
Tak. Chyba że spadkodawca wystąpił przeciwko niej do sądu o rozwód lub o orzeczenie oficjalnej separacji, i to z jej winy.
Nawet w takiej sytuacji jednak odsunięcie małżonka od spadku nie następuje automatycznie. Któryś ze spadkobierców musi złożyć w sądzie wniosek o wyłączenie go od dziedziczenia. Sąd bada wtedy, czy istotnie żądanie rozwodu z winy małżonka było uzasadnione. Na wystąpienie z takim wnioskiem spadkobierca ma sześć miesięcy, licząc od dnia, w którym dowiedział się o otwarciu spadku. Małżonek spadkodawcy może też być wyłączony ze spadku, jeśli zostanie uznany za niegodnego dziedziczenia. Dotyczy to jednak tylko określonych sytuacji. Sąd musi ustalić, że:
• dopuścił się umyślnego przestępstwa przeciwko spadkodawcy albo
• podstępem lub groźbą skłonił go do sporządzenia albo odwołania testamentu lub w taki sam sposób przeszkodził mu w spisaniu albo odwołaniu ostatniej woli,