Teraz, jeśli zmarły nie pozostawił bliższej od nich rodziny, te osoby nie dziedziczą po nim i spadek przypada gminie albo Skarbowi Państwa. Zmianę tego stanu proponuje Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego w projekcie nowelizacji kodeksu cywilnego, który ma już za sobą fazę konsultacji społecznych.
[srodtytul]Kto w dalszej kolejności [/srodtytul]
Zmian w regułach dziedziczenia ustawowego, które obowiązują automatycznie, jeśli spadkodawca nie pozostawił testamentu, jest sporo. Nie zmienia się jednak krąg spadkobierców dziedziczących w pierwszej kolejności.
Jeśli zmarły pozostawił dzieci oraz małżonka, tylko oni dzielą się schedą w częściach równych. Nadal część małżonka nie może być mniejsza niż 1/4. Nie zmienia się też reguła, że gdy jedno z dzieci nie dożyło spadku, jego częścią dzielą się równo wnuki, w dalszej kolejności prawnuki zmarłego itd.
Inny natomiast niż dotychczas ma być porządek dziedziczenia, jeśli zmarły nie pozostawił potomstwa. Jego spadkobiercami, jak dotychczas, staną się małżonek i rodzice, ale jeśli oboje rodzice żyją – już bez rodzeństwa. Dzisiaj bracia i siostry dziedziczą po bezpotomnym spadkodawcy wraz z jego rodzicami. [b]Proponuje się, by rodzeństwo (albo w zastępstwie ich potomstwo) dziedziczyło – wchodząc w miejsce rodzica – dopiero gdy ten nie żyje. Preferowani mają więc być starsi przed młodszymi. [/b]