Generalne zwolnienie wprowadzone od 1 stycznia 2007 r. obejmuje spadki w następujących rodzinnych kręgach: małżonkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzeństwo, rodzice, dziadkowie i pradziadkowie. Bez dokonania zgłoszenia trzeba zapłacić podatek według reguł dotyczących tej grupy spadkobierców, a należą oni do tzw. I grupy podatkowej.
O prawie do zwolnienia decyduje data śmierci spadkodawcy, a nie data załatwienia formalności spadkowych. Można z niego skorzystać, jeśli spadkodawca zmarł po 1 stycznia 2007 r. Przysługuje najbliższym bez względu na wartość spadku. Nie obejmuje spadków między teściami, synowymi i zięciami.
[srodtytul]Sześć miesięcy na zawiadomienie[/srodtytul]
Na złożenie wypełnionego SD-Z2 mamy teraz sześć miesięcy, licząc od dnia powstania obowiązku zapłaty podatku. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, gdy obowiązek ten powstał w 2009 r. (po 31 grudnia 2008 r.). Jeśli powstał wcześniej, to dzięki zgłoszeniu na SD-Z2 można było się uwolnić od podatku spadkowego, jeśli było złożone w ciągu miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Moment zaś jego powstania zależy od sposobu uzyskania dóbr (spadek, zapis, zachowek itp.). Przy nabyciu w drodze spadku obowiązek ten powstaje z dniem uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy podstawą dziedziczenia jest testament, jak i reguły dziedziczenia ustawowego, które obowiązują automatycznie, jeśli zmarły nie pozostawił ostatniej woli.
Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku staje się prawomocne, jeżeli nikt z uczestników postępowania spadkowego nie wniesie od niego apelacji, po upływie trzech tygodni od doręczenia go spadkobiercy albo od ogłoszenia, jeśli spadkobierca był obecny w sądzie przy ogłoszeniu postanowienia.