W razie pominięcia go w testamencie należy mu się zachowek. Najpewniejszy sposób na pozbawienie schedy to rozwód lub oficjalna separacja.
Czytelniczka pozostaje formalnie w związku małżeńskim. Praktycznie cały majątek pochodzi z jej pracy. Mąż według niej nie zasługuje na to, żeby po niej dziedziczyć. Czytelniczka pyta, czy może wydziedziczyć go tak, by po jej śmierci spadek przypadł wyłącznie jej dzieciom.
Wydziedziczenie nie jest wcale takie łatwe. Przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A45BB6CD6FB2FB5E68EC4F6655652D62?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] dość dokładnie i w sposób rygorystyczny określają, w jakich sytuacjach spadkodawca może podjąć taką decyzję. Wydziedziczenie jest możliwe, jeśli taka jest wola spadkodawcy, tylko z następujących przyczyn:
- gdy dana osoba wbrew woli spadkodawcy postępuje upor-czywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, czyli normami godziwego postępowania (np. stale nadużywa alkoholu, nie podejmuje pracy, żyjąc na cudzy koszt, popełnia przestępstwa),
- gdy dopuściła się wobec spadkodawcy albo najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci,