Rada Unii Europejskiej ostatecznie zatwierdziła w czwartek wniosek Komisji Europejskiej w sprawie uproszczenia postępowania spadkowego o charakterze transgranicznym. W ciągu kilku tygodni nowe rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE. Od tego momentu państwa członkowskie będą miały trzy lata na dostosowanie krajowych przepisów do wymogów unijnych.
Nowe przepisy ułatwią dziedziczenie po zmarłym członku rodziny zamieszkałym w innym kraju UE. Obecnie poszczególne państwa członkowskie mają różne przepisy dotyczące właściwości sądu i prawa, co utrudnia ich stosowanie. Rozporządzenie wprowadza zasadę, że o właściwości sądu i prawa będzie decydowało ostatnie miejsce zwykłego pobytu zmarłego, które pokrywa się zazwyczaj z jego centrum interesów życiowych i miejscem położenia większości jego majątku.
Wszystkie przedmioty należące do spadku, zarówno ruchomości, jak i nieruchomości, będą podlegać tym samym zasadom. To zwiększy pewność prawną w międzynarodowych sprawach spadkowych, często skomplikowanych.
Przyszły spadkodawca zamieszkały za granicą będzie mógł wybrać jako prawo regulujące całość jego spraw spadkowych prawo państwa, którego jest obywatelem (prawo ojczyste). Powinien to wskazać wyraźnie w testamencie.
Będzie można wybrać zasady dziedziczenia majątku