Powstaną klasy o profilu cyberbezpieczeństwo

W 16 szkołach średnich powstaną klasy dla uczniów, którzy będą chcieli zostać cyberwojownikami.

Aktualizacja: 08.10.2020 21:37 Publikacja: 08.10.2020 18:40

Powstaną klasy o profilu cyberbezpieczeństwo

Foto: Adobe Stock

W ten sposób resort obrony będzie realizował program „CYBER.MIL z klasą". Pierwsze takie klasy będą tworzone w przyszłym roku szkolnym. Założenie jest takie, że absolwenci takich klas po ukończeniu szkoły średniej i studiów na uczelniach wojskowych znajdą pracę jako informatycy lub kryptolodzy w Wojskach Obrony Cyberprzestrzeni. To nowy rodzaj wojsk, który właśnie powstaje.

Z informacji, które otrzymaliśmy z MON, wynika, że każda klasa będzie mogła liczyć maksymalnie 15 uczniów, to oznacza, że w pierwszym roku może się kształcić jednocześnie ponad 200 uczniów.

W projekcie bierze udział na razie 16 szkół z całej Polski, po jednej w każdym województwie. Klasy o profilu cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne będą działały na zasadzie eksperymentu pedagogicznego.

Program prowadzony będzie przez trzy pierwsze lata nauki w liceach i technikach, ostatni rok nauki przeznaczony jest na przygotowanie do matury.

Jak informuje Biuro ds. Programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej", program nauczania w takich klasach obejmie: podstawy kryptografii, historię kryptografii, podstawy algorytmiki, podstawy cyberbezpieczeństwa, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji.

Resort obrony dodaje, że nauka w takiej klasie umożliwi uczniom zdobycie wiedzy „z obszaru współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych".

W ramach kształcenia przewidziano zajęcia teoretyczne i praktyczne z wykorzystaniem nowoczesnych systemów operacyjnych i pakietów obliczeń symbolicznych.

Planowane są także zajęcia zdalne w formie e-learningu, wizyty studyjne w jednostkach podległych MON, wojskowych instytutach naukowych oraz firmach z branży cyberbezpieczeństwa.

Co istotne, organizatorami projektu są Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego, które tworzy trzon Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, Wojskowa Akademia Techniczna oraz Biuro ds. Programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej".

Szkoły, które zostały zakwalifikowane do programu, musiały spełnić wiele wymogów m.in. prowadzić działalność dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa, posiadać klasy realizujące program z matematyki i informatyki lub matematyki i fizyki na poziomie rozszerzonym, uzyskać wysoką średnią wyników egzaminu maturalnego z matematyki w ciągu ostatnich trzech lat, zgodę organu prowadzącego na współfinansowanie programu.

Ministerstwo Obrony Narodowej udzieli takim szkołom wsparcia finansowego. Samorządy otrzymają dotację celową. Tylko 20 proc. sumy całego zadania stanowić będzie wkład własny samorządu.

Środki będą mogły wykorzystać m.in. na zakup sprzętu komputerowego, drukarek, tablic interaktywnych, projektorów multimedialnych, licencji i oprogramowania, dostarczenie usług internetowych. Dofinansowanie dotyczy też wynagrodzenia nauczycieli.

Ogółem na realizację programu MON zamierza wydać w ciągu trzech lat 5,7 mln zł.

Po co takie klasy? Celem jest przygotowanie kandydatów do służby wojskowej, szczególnie do Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Założenie jest takie, że po zakończeniu nauki w takiej klasie w momencie starania się o przyjęcie na studia w uczelniach wojskowych absolwenci otrzymają dodatkowe punkty w czasie rekrutacji.

Dodatkowo będą punktowani także ci, którzy w czasie nauki w szkole zaliczą wojskowe szkolenie podstawowe (podobne zajęcia będą organizowane w klasach przygotowania wojskowego).

Służby
Służby i bez Pegasusa chętnie podsłuchują
Służby
Agenci CBA weszli do siedzib PKOl i PZKosz. Chodzi o faktury
Służby
Starlinki nie tylko dla Ukrainy. Obsługiwały także wybory w Polsce
Służby
600 tys. zł w rok. Kosmiczna pensja szefowej CBA
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Służby
Anna Dyner: Jak w Polsce werbują białoruskie i rosyjskie służby
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne