W Polsce rozpoczyna się seria połączonych ćwiczeń NATO pod wspólnym kryptonimem Alliend Shield (Sojusznicza Tarcza). Do portu w Gdyni przypłynęło już kilkadziesiąt okrętów z 15 krajów, które w poniedziałek wypłynął na morze. Wezmą one udział w ćwiczeniach Baltops – 15.
Ćwiczenie Saber Strike - 15 będą kolejnym, obok manewrów morskich oraz Noble Jump czyli ćwiczeniami tzw. natowskiej szpicy, ważnym przedsięwzięciem szkoleniowym, przeprowadzonym na terenie Polski. Na poligonie w Drawsku od 5 do 20 czerwca szkolić się będzie ponad 2100 żołnierzy z Danii, Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych oraz Polski. Trzon polskiego komponentu stanowić będą żołnierze z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej (15BZ), wyposażeni w czołgi T-72, bojowe wozy piechoty BWP-1, moździerze 120 mm oraz wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike.
Ćwiczenie Saber Strike -15 odbędą się od 8 do 19 czerwca, równolegle na poligonach czterech państw: Estonii, Litwy, Łotwy oraz Polski. Łącznie weźmie w nich udział ponad 6000 żołnierzy. Organizatorem jest Dowództwo Amerykańskich Wojsk Lądowych w Europie (USAREUR).
Wojskowi będą ćwiczyli prowadzenie międzynarodowej operacji lądowej w krajach nadbałtyckich, z użyciem wojsk lądowych, sił powietrznych oraz piechoty morskiej państw NATO. Głównym celem będzie zgrywanie pododdziałów do walki w operacji sojuszniczej.
Przypomnijmy, że rozpoczęły się już wielkie manewry Baltops 2015. Bierze w nich udział blisko 5 600 żołnierzy, 47 okrętów, oraz 49 samolotów i śmigłowców z 17 państw członkowskich i partnerskich NATO. Gospodarzami manewrów są Niemcy, Polska i Szwecja. Część portowa odbywa się właśnie w Gdyni (niektóre okręty można dzisiaj i jutro zwiedzać). Ćwiczenia te zostaną przeprowadzone do 20 czerwca na południowym Bałtyku oraz na terenie Szwecji, Niemiec i Polski. Organizatorem jest Dowództwo Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO (STRIKFORNATO). Obok personelu państw gospodarzy w działaniach na lądzie, wodzie i w powietrzu wezmą udział żołnierze, okręty, samoloty i śmigłowce z Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Gruzji, Holandii, Kanady, Litwy, Łotwy, Norwegii, Turcji, USA oraz Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy ćwiczenie odbędzie się bez udziału Rosji.