Żołnierze narzekają na niewygodne buty

Wojskowi skarżą się na niewygodne buty. MON zapowiada ich wymianę, ale dopiero w 2018 roku.

Aktualizacja: 12.08.2016 15:58 Publikacja: 11.08.2016 19:10

Żołnierze narzekają na niewygodne buty

Foto: 123RF

Na problem kiepskiego obuwia, które są elementem letniego umundurowania polowego, żołnierze żalą się od co najmniej trzech lat. Dotychczas bez skutku. Znaleźli jednak sojusznika w Sejmie. Poseł Paweł Szramka z klubu Kukiz'15 to były zawodowy żołnierz. Służył jako starszy szeregowy w brodnickim pułku chemicznym, ale po wejściu do parlamentu musiał zdjąć mundur. Służąc w armii także on zmagał się z niewygodnymi butami i napisał w tej sprawie interpelację do MON.

W piśmie tłumaczy, że przydzielane żołnierzom „trzewiki wojskowe" są niewygodne, ciężkie i słabej jakości. „Żołnierz powinien mieć takie wyposażenie, które będzie mu pomagać na polu bitwy, a nie przeszkadzać. Obecnie wielu żołnierzy decyduje się na zakup wygodniejszych butów na własny koszt. Problemem jest podejście dowódców wielu jednostek, którzy zabraniają żołnierzom stosowania innych butów, niż te zatwierdzone przez MON" – opisał problem poseł. Pytał też m.in., czy wojskowi na własną rękę mogą kupować i zakładać na czas służby swoje buty.

Wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki w odpowiedzi zapowiedział, że niewygodne buty zostaną wymienione na inne. Dodał, że zgodnie z obowiązującymi przepisami żołnierze „nie mogą użytkować w trakcie wykonywania czynności służbowych umundurowania i wyekwipowania, w tym obuwia, niezgodnego z obowiązującymi wzorami" (pisownia oryginalna – dop. red.)

Okazało się też, że resort obrony zlecił już wymianę letnich butów dla żołnierzy.

– Nowy wzór opracowywany jest przez Wojskowy Ośrodek Badawczo-Wdrożeniowy Służby Mundurowej w Łodzi na podstawie uwag, propozycji oraz wniosków użytkowników – mówi „Rzeczpospolitej" ppłk Marek Chmiel z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. – Partia testowa nowych trzewików trafi do jednostek wojskowych na terenie kraju oraz do żołnierzy wykonujący zadania poza granicami państwa.

Z kolei wiceminister Kownacki zapewnia, że w czasie prac uwzględnione zostaną „najnowsze rozwiązania materiałowo-konstrukcyjne tego typu wyrobu stosowane w innych armiach NATO".

Najpewniej nowe buty powstaną w połowie przyszłego roku. Żołnierze powinni je dostać w 2018 r.

Ppłk Chmiel pytany jaki może być szacowany koszt wymiany butów, odpowiada, że na pewno nie spowoduje on wzrostu wydatków budżetu resortu obrony narodowej.

Służby
Tusk zapowiada 13 miliardów złotych na program modernizacji służb
Służby
Służby i bez Pegasusa chętnie podsłuchują
Służby
Agenci CBA weszli do siedzib PKOl i PZKosz. Chodzi o faktury
Służby
Starlinki nie tylko dla Ukrainy. Obsługiwały także wybory w Polsce
Służby
600 tys. zł w rok. Kosmiczna pensja szefowej CBA