Reklama

Służby idą do remontu

Zespół w Kancelarii Premiera przygotuje reformę. Mają być połączone Agencja Wywiadu i Służba Wywiadu Wojskowego

Publikacja: 26.02.2008 02:57

Jacek Cichocki i Donald Tusk

Jacek Cichocki i Donald Tusk

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Wspominał o tym premier Donald Tusk podczas konferencji podsumowującej 100 dni rządu. – Rozpoczęliśmy prace nad modernizacją służb specjalnych. Powołany został zespół, który ma przygotować projekt zmian – mówił szef rządu.

Zespołem będzie kierować Jacek Cichocki, minister ds. bezpieczeństwa w KPRM. Najpierw jednak rząd PO chce wiedzieć, co zastał.

Dlatego trwa inwentaryzacja we wszystkich służbach specjalnych. Wnioski końcowe mają posłużyć zespołowi Cichockiego do przygotowania nowej koncepcji.

– Trzeba będzie się zastanowić, jak dostosować kształt polskich służb do wymogów XXI wieku – mówi Paweł Graś, poprzednik Cichockiego w KPRM. W jakim kierunku pójdą zmiany? Prawdopodobnie zmieni się koncepcja działania wywiadu. Obecnie istnieją cywilna Agencja Wywiadu i Służba Wywiadu Wojskowego. Rozmówcy „Rz” twierdzą, że może nastąpić ich połączenie. Ponadto niewykluczone, że część służb straci uprawnienia śledcze, by skupiły na pracy analityczno-rozpoznawczej.

Nawet opozycja przyznaje, że zmiany są potrzebne.

Reklama
Reklama

– Sądzę, że opracowanie rozsądnej koncepcji funkcjonowania służb jest konieczne – mówi Janusz Zemke, szef Komisji ds. Służb Specjalnych. PO w swoim programie miała założenie przeniesienia bezpośredniego nadzoru premiera nad służbami do resortów: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – w przypadku ABW oraz do MSZ – w przypadku Agencji Wywiadu. Być może rząd powróci do tej koncepcji.

Jednocześnie gabinet Donalda Tuska obawia się problemów z weryfikacją funkcjonariuszy kontrwywiadu i wywiadu wojskowego. Istnieje niebezpieczeństwo, że komisja weryfikująca funkcjonariuszy służb wojskowych nie zdąży zakończyć swojej pracy w wyznaczonym terminie – do 30 czerwca bieżącego roku.

W sobotnim wywiadzie dla „Dziennika” premier mówił, że namawia prezydenta do przyspieszenia weryfikacji. Ale według Tuska Jan Olszewski, szef komisji weryfikacyjnej, nie chce współpracować z jego ekipą. Platforma obawia się, że zabraknie zweryfikowanych funkcjonariuszy, co odbije się na osłonie naszych misji wojskowych.

– Zagrożenie jest naprawdę poważne – mówi Stanisław Rakoczy (PSL), członek Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych.

Marek Biernacki, niegdyś szef MSWiA, dodaje: – Jest już bardzo mało czasu. Nie wyobrażam sobie, aby funkcjonariusze, którzy służą w Iraku czy Afganistanie, nie zostali zweryfikowani.

Nieoficjalnie politycy PO przyznają, że zespół Cichockiego ma podziałać mobilizująco także na działanie komisji Olszewskiego.

Reklama
Reklama

Komisja weryfikacyjna została powołana, by sprawdzać prawdziwość oświadczeń byłych żołnierzy WSI, którzy chcieli pracować w nowych służbach wywiadu i kontrwywiadu wojskowego. Poddani weryfikacji mieli napisać, czy wiedzieli o jakichś przestępstwach WSI lub sami w nich uczestniczyli. Komisja zweryfikowała 1168 spośród 2177 żołnierzy byłych WSI chętnych do pracy w nowych służbach. 130 – negatywnie, a 639 – pozytywnie. Według sejmowej speckomisji po 15 miesiącach procedura weryfikacji wobec 400 osób jeszcze się nawet nie zaczęła. Wczoraj ujęła się za nimi Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Zwraca uwagę, że w demokratycznym państwie to niedopuszczalne.

dok

masz pytanie, wyślij e-mail do autorów

d.kolakowska@rp.ple.zemla@rp.pl, k.manys@rp.pl

Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Służby
Dlaczego w Lubartowie ogłoszono alarm powietrzny? Wojewoda czeka na wyjaśnienia
Służby
Odmowa prezydenta Karola Nawrockiego. Nie przyznał orderów i odznaczeń w służbach specjalnych
Służby
Sondaż: Niejednoznaczna ocena działań państwa po dywersji na torach
Służby
Kolejna wizyta funkcjonariuszy CBA w siedzibie fundacji Tadeusza Rydzyka
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama