Edyta Żemła

Czołgów nie kupuje się w piekarni

Po kilku latach zaangażowania naszych wojsk w misjach zagranicznych, teraz powinniśmy skoncentrować się na poprawie zdolności obrony własnego państwa - mówi portalowi <a href="http://polska-zbrojna.pl">polska-zbrojna.pl</a> Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej.

Wojsko kupi 200 dodatkowych Rosomaków

Polska armia ma być bardziej mobilna. MON zdecydował, że żołnierze dostaną więcej kołowych transporterów opancerzonych Rosomak – dowiedział się portal <a href="http://polska-zbrojna.pl" target="_blank">polska-zbrojna.pl</a>. W sumie ma ich być ponad 850. Niebawem rozpoczną się też prace nad nowymi bojowymi wozami piechoty i modernizacją czołgów.

Żemła: Znowu Bagram

Kończy się moja podróż do Afganistanu. Znowu jesteśmy w największej bazie przerzutowej sił koalicji ISAF w Bagram, skąd polską CAS-ą mamy odlecieć do kraju

„Zielone Diabły"

W bazie wojskowej Ariana na parkingu stoi zielony „Rosomak". Ma namalowany na wieży napis – Magnesik. Pytam żołnierzy, skąd ta nazwa? Odpowiadają, że pojazd już pięć razy wyleciał na „ajdiku" (tak nazywane są improwizowane ładunki wybuchowe tzw. IED)

Akademia Policyjna w Ghazni

Szkolenie wojska i policji na misji w Afganistanie to jedno z podstawowych zadań żołnierzy koalicji ISAF, w tym też Polaków - w przyszłym roku będzie głównym.

Sukces saperów czy klęska wywiadu

Kilka kilometrów od polskiej bazy w Afganistanie był wielki skład z amunicją, z której mogli korzystać rebelianci

Ghazni: Dwie wieże Ghaznawidów

Ghazni – stolica jednej z prowincji w Afganistanie nie zawsze wyglądała jak „dziura zabita dechami". Do dziś zachowały się tam resztki dawnej świetności.

Ariana: tam jest strasznie

- Byliście w Arianie? – pytają mnie żołnierze z Ghazni. - Nie – odpowiadam. - No to nic nie widzieliście.

Łowcy mini maxów

- Już chyba zapracowałam na swojego „mini maxa" – mówię do żołnierzy, gdy wracamy z kolejnego patrolu. - I to w dodatku uczciwe – przytakują.