Po 15 latach pracy z policji odchodzi około 400 osób, po 16-tu kolejnych czterystu i tak dalej. Przy obecnym systemie mamy nawet 40-letnich emerytów. Powiedzmy sobie szczerze: państwa nie stać na produkowanie rzeszy młodych, zdrowych emerytów. My – podatnicy – zainwestowaliśmy w nich spore pieniądze. Są wykształceni i przygotowani do swojej pracy, a odchodząc po 15 latach często szukają nowych źródeł utrzymania.. Zmiany systemowe w kwestii ustawy emerytalnej służb mundurowych są absolutnie konieczne. Tylko, że trzeba takich zmian, dzięki którym policjantom będzie chciało i opłacało się pracować dłużej. Zmian przeprowadzonych w taki sposób, aby nie doszło do fali odjeść z policji. Oczywiście służby mundurowe muszą mieć swój system emerytalny, który rekompensuje to, że ryzykują życiem, zdrowiem, ale musi być to proporcjonalne do nakładów i porównywalne do standardów europejskich, gdzie policjant odchodzi na emeryturę mając 60 czy, jak np. w Austrii 65 lat.
[b]Jak to zrobić, żeby się opłacało i by przekonać do reformy policjantów?[/b]
Po pierwsze trzeba jasno określić kto jest funkcjonariuszem, bo dziś często z wczesnych uprawnień emerytalnych korzystają „urzędnicy w służbie”. Np. ekspert biolog, który wykonuje ekspertyzy w laboratorium kryminalistycznym - nie widzę uzasadnienia, żeby taka osoba korzystała z prawa wcześniejszej emerytury przysługującej policjantowi, który naraża życie i zdrowie w codziennej służbie. I sprawa druga: żeby się opłaciło dłużej pracować, musimy stworzyć element motywujący: dłużej jesteś w służbie, dostajesz wyższą emeryturę.
Chcemy, żeby mundurowi przechodzili na emeryturę po 25 latach służby i żeby wysokość emerytury stanowiła 80-85 procent podstawy, od której się ją nalicza. Dzisiaj jest to 75 procent podstawy po 28 latach służby.
[b]Antyterrorysta pod 50-tkę kiepsko będzie spełniał swoją rolę[/b]
Rzeczywiście w pododdziale antyterrorystycznym tak długo nie da się utrzymać sprawności fizycznej. Ale wyszkolenie i wyposażenie jednego antyterrorysty kosztuje nawet milion złotych. Ci ludzie mają ogromne doświadczenie i po osiągnięciu przez nich określonego wieku można ich racjonalnie wykorzystać w inny sposób. Osoby z takim doświadczeniem w wieku np. 45-50 lat powinny uczyć swoich następców, prowadzić szkolenia lub sprawować funkcje zarządcze, czy nadzorujące.