Ekwiwalent za niewykorzystany urlop - policjanci w luce prawnej

Nie ma żadnych podstaw do ograniczenia uprawnień funkcjonariuszy policji do uzyskania pełnego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

Aktualizacja: 05.12.2019 08:10 Publikacja: 05.12.2019 08:09

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop - policjanci w luce prawnej

Foto: Adobe Stock

Nie zachodzi bowiem przyczyna uniemożliwiająca wszczęcie postępowania w takiej sprawie – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

Sprawa, której znaczenie wyszło daleko poza jednostkowy przypadek, rozpoczęła się od wniosku byłego funkcjonariusza policji. Zwrócił się on do komendanta powiatowego policji w Ostrowcu Świętokrzyskim o wypłatę 68 tys. zł ekwiwalentu za 291 dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego. A w razie odmowy wypłaty o wydanie decyzji.

Czytaj także: Policjanci bez ekwiwalentu za niewykorzystany urlop

Zwierzchnicy odmówili jednak wszczęcia postępowania, zamykając w ten sposób drogę do dochodzenia roszczeń. Powołali się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 30 października 2018 r., w którym TK uznał za niezgodny z konstytucją art. 115a ustawy o Policji w części określającej sposób obliczania wysokości ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Od tego czasu, pomimo trwających podobno prac legislacyjnych oraz wystąpień związków policyjnych i rzecznika praw obywatelskich, nie uchwalono jednak przepisów, określających na nowo sposób wyliczania ekwiwalentu urlopowego. Ponieważ nie wiadomo, jak go obliczać, nie ma podstawy prawnej do rozpatrzenia wniosku o wypłatę ekwiwalentu. Powstała luka prawna – stwierdził komendant wojewódzki policji w Kielcach.

Sąd nie podziela tego stanowiska – oświadczył WSA w Kielcach, do którego były funkcjonariusz zaskarżył postanowienia organów policji. Przede wszystkim odmowa przyznania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop powinna nastąpić w formie decyzji administracyjnej. TK nie stwierdził też nieważności całego art. 115a, jedynie jego części, określającej sposób obliczania ekwiwalentu. Pozostała regulacja określająca uprawnienie policjanta do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop w razie zwolnienia ze służby – uznał sąd. A ponieważ w uzasadnieniu wyroku TK stwierdził, że świadczeniem ekwiwalentnym za dzień niewykorzystanego urlopu jest jeden dzień roboczy, a wyroki TK mają moc powszechnie obowiązującą, również w istniejącym stanie prawnym jest możliwe zrealizowanie uprawnienia policjanta do uzyskania ekwiwalentu w wysokości odpowiadającej regulacjom konstytucyjnym – stwierdził sąd. Wystarczającą podstawę stanowią przepisy konstytucyjne – dodał sąd, uchylając obie zaskarżone decyzje. I udzielił wskazówki, by organy policji rozpoznały wniosek na podstawie art. 115a ustawy o Policji, interpretowany w zgodzie z przepisami konstytucyjnymi.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku