Nowela z 24 kwietnia 2009 r. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DCDCB8B6410722DB3D5D7E002B408FD0?id=312540]ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (DzU nr 79, poz. 669[/link]), która weszła w życie 12 czerwca, przewiduje wprowadzenie nowej kategorii zdrowotnej żołnierzy: Z/O, czyli zdolny do służby z ograniczeniami.
O zaliczenie do takiej kategorii będą mogli ubiegać się żołnierze, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu w związku ze służbą. Dotychczas nie mogli wrócić w szeregi armii, jeśli nie odzyskali zdrowia, gdyż nie przeszliby testów zdrowotnych. Pozostawało im więc pobieranie przysługujących świadczeń i szukanie nowego zajęcia w cywilu. Nowe przepisy pozwalają jednak, by taki żołnierz wykorzystywał swoją wiedzę i doświadczenie, np. w szkoleniu młodszych kolegów. Do tego bowiem nie jest potrzebna taka forma jak na polu walki.
Minister określi teraz konkretnie wykaz chorób lub ułomności, jaki będzie stosowany przez komisję lekarską przy orzekaniu o zdolności do służby wojskowej w poszczególnych rodzajach Sił Zbrojnych i rodzajach wojsk oraz na konkretnych stanowiskach służbowych wymagających szczególnych predyspozycji zdrowotnych.
Zmieniły się też przepisy dotyczące zakazu pracy poza służbą. Żołnierze zawodowi będą mogli teraz dorabiać na podstawie umów cywilnoprawnych, pod warunkiem jednak, że takie zatrudnienie będzie krótsze niż jeden miesiąc. Na razie w życie weszła niewielka część przygotowanej przez rząd nowelizacji.
Reszta nowych przepisów w ustawie o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, które mają stworzyć profesjonalną armię w Polsce, zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2010 r. Oprócz stałej zawodowej służby wojskowej żołnierze będą mogli także zatrudniać się na kontraktach. Będą dostępne dla wszystkich chętnych, także dla kobiet. Służba na kontrakcie nie przekroczy 12 lat. Pełniący służbę w ten sposób będą mieli takie same prawa i obowiązki jak żołnierze zawodowi.